Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ďurec prekonal na oficiálnom medzičase na 5 km slovenský rekord legendárneho Róberta Štefka

Na cestnom behu Brose Night Run v Prievidzi na oficiálnom medzičase na 5 km prekonal výkonom 14:21 min slovenský rekord legendárneho Róberta Štefka.
Banskobystrický ortopéd Ďurec bol o 7 sekúnd rýchlejší, ako najlepší slovenský vytrvalec histórie 4. októbra 1997 v Košiciach, kde dosiahol doterajší rekordný výkon ako medzičas na polmaratónskych MS. Ďurec, ktorý v banskobystrickej Dukle konzultuje svoju prípravu s Pavlom Kováčom, finišoval na 10 km šiesty za 29:32 min a v historických tabuľkách SR sa zaradil na 5. priečku.
Tridsaťjedenročný vytrvalec na slovenské maximum Miroslava Vanka (28:37 v roku 2005 v Drážďanoch) tentoraz nemal, zaostal o 55 sekúnd. “Citil som, že forma nie je taká ako v lete. Aj hlavný tréning pred pretekmi mi to jasne ukázal. Nechcel som však takúto šancu, akú mi ponúkli prievidzskí organizátori, zahodiť. Začal som s kenskými vodičmi , bežal som, čo to dalo, ale druhá polovic už bola naozaj veľmi ťažká,” komentoval sobotnú desiatku Peter Ďurec.

“Na diaľku som sledoval medzičasy a môžem povedať toľko, že 5 kilometrov za 14:21 a aj 29:32 na 10 kilometrov sú na naše pomery solídne časy. Rekord na 10 km nepadol, no nič a nedeje. Musíme teraz dobiť baterky a trochu potrénovať,” reagoval na vystúpenie svojho zverenca kouč Pavel Kováč, ktorý je momentálne ne trénerskej konferencii Európskej atletiky v Kodani.

Prievidzské preteky totálne ovládli Keňania z maďarského Benedek Teamu, ktorí obsadili prvých 5 miest: vyhral Hillary Maiyo za 28:28 pred Paulom Tiongikom (28:30) a Kennedym Ronom (28:37), víťaz aprílového Národného behu Devín – Bratislaav Albert Tonui sa nedostal na stupne víťazov. Za Ďurecom boli zo Slovákov Peter Ďurica deviaty (31:03), Marek Lenčéš (10./31:08), Michal Staník (12,/31:15), Martin Rusina (13./31:52).

V súťaži žien triumfovala Nórka Hanne Maridalová za 32:53 pred Philice Cheboriotovou z Kene (33:29) a najlepšou Slovenkou Silviou Valovou z AK ZVP Lučatín (36:00). Obaja víťazi, Maiyo aj Maridalová prekonali doterajšie traťové rekordy (30:07 a 34:56) a získali od organizátorov prémiu 500 eur.

Peter Ďurec sa ako lekár sa behu venuje výlučne popri práci, napriek tomu v uplynulej i aktuálnej sezóne predviedol viacero pozoruhodných výkonov. V októbri zvládol polmaratón na MMM v Košiciach za 1:04:24 h, čím sa v slovenskej histórii zaradil na 4. miesto a v decembri bol na ME v krose v Turíne 40. (druhé najlepšie slovenské mužské umiestenie v histórii tohto šampionátu). V tomto roku apríli ako prvý Slovák po 17 rokoch zabehol 10 000 metrov na ovále pod 30 minút (29:15,79, v júni sa potom vo francúzskom Pacé ešte zlepšil na 29:14,33) a v júni na Európskych hrách v Chorzówe ako prvý Slovák po 21 rokoch zvládol 5000 metrov pod 14 minút (13:58,22).
16.9.2023 / Cestné behy / Autor: SAZ/atletika.sk /  Foto: Peter Kováč / SAZ