Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Do Košíc láka bežecký i hudobný maratón

Do Košíc láka bežecký i hudobný maratón
Že hudba napomáha pri cvičení potvrdila veda už v roku 1911 experimentom, výsledkom ktorého bolo zistenie, že cyklisti naozaj šliapu do pedálov rýchlejšie s hudbou ako bez nej.
Zrýchlenie a lepší výkon sú zapríčinené tým, ako funguje ľudské telo. Akonáhle pociťujeme únavu, vyšle signál do nášho mozgu, ak je ten však zaneprázdnený a vyrušený počúvaním hudby, volanie po prestávke či spomalení prepočuje.

Hudba patrí k maratónu v Košiciach už vskutku od nepamäti. Spomeňme jubilujúcu hudobnú znelku MMM skladateľa Štefana Ladižinského, ktorou sa dodnes otvára každý jeho ďalší ročník, Vivaldiho Štyri ročné obdobia, ktoré rok čo rok zaznievajú hneď po štartovom výstrele, či slávnu cimbalovú kapelu, ktorá na obrátke v Seni vlievala v časoch minulých vytrvalcom energiu do druhej polovice pretekov.
A počty hudobných maratónov, jedného z najobľúbenejších sprievodných programov, organizátori už prestali aj rátať. Neopakovateľná atmosféra maratónskych Košíc tak nie je len o húfoch verných Košičanov, ktorí si nevedia predstaviť prvú októbrovú nedeľu bez fandenia na svojom obľúbenom úseku, ale je aj o muzikantoch, DJ-och, spevákoch, začínajúcich kapelách, čo spolu s potleskom vlievajú do žíl vytrvalcov prepotrebnú dávku energie a dobrej nálady.

Aj v tomto roku sa Hudobný maratón predstaví pod taktovkou spoločnosti NN Slovensko a verte, že opäť sa bude na čo tešiť. S organizáciou, umeleckou dramaturgiou a realizáciou tohto obľúbeného programu pomôže aj asociácia DJ Camp, pre ktorú je maratón v Košiciach a produkcia hudby na jeho trati jednou zo srdcoviek. Pripomíname, že veľa skvelej hudbe zaznie aj v predvečer štartu na otváracom ceremoniáli, ktorý sa nemôže konať inde než na Námestí maratónu mieru.

Spomienka na výborných Košičanov 

Rok 2023 dáva príležitosť pripomenúť si skvelé obdobie 80-tych rokov minulého storočia, ktoré prinieslo v maratónskom dianí okrem iného i výborné výsledky košických bežcov. Máme na mysli najmä dve mená. Františka Višnického a Pavla Madára. 

Najmä prvý z nich sa presne pred 40 rokmi zaskvel víťazstvom, čím sa po Karolovi Hallovi stal iba druhým Košičanom na najvyššom stupienku. František Višnický zažíval v tom období veľmi vydarené obdobie a popri víťazstve v Košiciach v čase 2:16:52 sa dokázal presadiť i v zahraničí, keď si v holandskom meste Maasluis vytvoril osobný rekord 2:14:14. Jeho ambíciou bolo kvalifikovať sa na olympiádu do Los Angeles v roku 1984. Tomu však zabránil nešťastný bojkot hier zo strany krajín vtedajšieho sovietskeho bloku. František Višnický dokázal v roku 1986 svoje víťazstvo na MMM dokonca zopakovať, čo sa predtým ani potom nepodarilo ešte žiadnemu domácemu pretekárovi. I preto je rok 2023 venovaný v projekte Po stopách maratónskych legiend práve Višnickému. Ten je dnes v atletike ešte aktívny ako tréner miestnej skupiny hobby bežcov. 

Meno Pavla Madára snáď najviac rezonovalo v roku 1980, keď na MMM dobehol v čase 2:15:44 na výbornom 4. mieste a súčasne si vybojoval titul majstra Československa. Neskôr úspešný tréner a fyzioterapeut nezavesil ani teraz maratónsky definitívne na klinec a po kratšej odmlke sa 1. októbra vo veku 72 rokov opäť predstaví na maratónskej trati.
Pomôžu ostatným 

Z maratónskych tratí na celom svete veľmi dobre poznáme nasadených profesionálov, ktorých úlohou nie je preteky vyhrať, ale potiahnuť favoritov k očakávanému, často až k rekordnému výkonu. 

V Košiciach, podobne ako na mnohých maratónoch sveta, už roky nájdu takúto pomoc aj hobby bežci, z ktorých mnohí majú svoje osobné ciele, no mnohí i obavy, ako zvládnu náročnú trať. Na pomoc im prichádzajú skúsenejší kolegovia, ktorí i tentoraz vymenili svoje vlastné ambície za možnosť stať sa motivátormi a pomôcť ostatným spoločne dosiahnuť ich cieľ. 

Celú náročnú agendu si za svoju spolu s organizátormi maratónu vzali i ľudia zo spoločnosti bart.sk. Skúsení IT-čkári, no súčasne i bežci a fanúšikovia vytrvalostného behu, s rovnakou filozofiou dosahovania náročných cieľov. Pole týchto bežeckých motivátorov je tento rok ešte širšie než vlani a skladá sa celkom s 33 mien. 

V maratóne sa môžu bežci spoľahnúť na vodičov pre cieľové časy 3:00 ; 3:15; 3:30; 3:45; 4:00; 4:15 a 4:30 hod. V polmaratóne potom na 1:30; 1:45 a 2:00 hod
26.9.2023 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: Progress Promotion