Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čo sa udialo v Košiciach pred päťdesiatimi rokmi? Obhajca vyšiel naprázdno

Čo sa udialo v Košiciach pred päťdesiatimi rokmi? Obhajca vyšiel naprázdno
Na štart sa v roku 1973 postavili bežci z 19 krajín.
V roku 1973 sa zopakovala situácia spred desiatich rokov, keď po Edelenovi sa i tentokrát na štart postavil pretekár z čela priebežného svetového rebríčka.

Austrálčan John Farrington si túto pozíciu vybojoval v júli vďaka víťazstvu v Sydney v čase 2:11:12. A do Košíc cestoval samozrejme i ako obhajca svojho prvenstva z roku 1972, keď vtedy v pomerne tesnom súboji zdolal Brita Austina. Farington ako jasný favorit neostal svojej povesti nič dlžný a hneď po štarte začal prudkým tempom prepisovať jeden rekordný medzičas za druhým.
Na 35. kilometri však nečakane odstúpil, a cesta k prvenstvu sa tak zrazu otvorila pre rovnomerne bežiaceho Vladimíra Mojsejeva. I on sa neskôr do Košíc ešte vrátil, no na popredné priečky už nikdy nedosiahol.

O istej kríze na domácej scéne, ale aj o pestrom a silnom medzinárodnom obsadení svedčí fakt, že v najlepšej dvadsiatke sa medzi pretekármi z 11 rôznych krajín neumiestnil ani jeden bežec z hostiteľskej krajiny. Najlepším bol napokon až na 21. mieste Luděk Kocián v klubových farbách Slávie Praha.

Výsledky Medzinárodný maratón mieru, 7. október 1973

1. Vladimír MOJSEJEV (URS/RUS) 2:19:01,2
2. Hans-Joachim TRUPPEL (GDR/GER) 2:20:44,0
3. Viktor SILAJEV (URS/RUS) 2:20:57,6
23.5.2023 / Cestné behy / Autor: bk /  Foto: Maratónsky klub Košice – archív