Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Češka Stewartová zabehla najrýchlejší český polmaratón v histórii

Dvadsaťšesť ročnej bežkyni sa to podarilo v talianskom Ríme, kde dobehla celkovo na štvrtom mieste časom 1:10:16 hod.
Moira Stewartová síce zabehla o 45 sekúnd lepší čas ako doterajšie české maximum Evy Vrabcovej Nývltovej z roku 2018, ale vzhľadom k tomu, že polmaratón štartoval v širšom centre Ríma a končil na predmestí v Ostii, sa do tabuliek ako český rekord nezapíše. Podľa pravidiel Svetovej atletiky totiž nesmie byť miesto štartu od cieľa vzdialené o viac ako polovicu celkovej dĺžky pretekov.
,,Je škoda, že to nebola oficiálna trať, pretože som síce zabehla najrýchlejší český polmaratón, ale český rekord sa mi nepočíta. Na druhej strane nie som sklamaná, pretože osobný rekord sa počíta, a navyše sa mi čas z Talianska počíta aj ako limit na majstrovstvách sveta v Číne. Z tohto pohľadu je to satisfakcia, " raduje sa rodáčka z Prahy Stewartová.

Česká reprezentantka navyše môže na rekord myslieť hneď pri ďalšom pokuse, veď preteky v Ríme boli jej treťím polmaratónom v kariére. ,,Takto dobre sa mi dlho nebežalo, pred piatimi dňami som sa vrátila z vysokohorského sústredenia, čo si myslím, že mi pomohlo," vysvetlila Stewartová, prečo si vylepšila osobný rekord z minuloročného európskeho šampionátu o necelú minútu a pokračovala: ,,Trať bola vymyslená tak, aby sa bežalo rýchlo. Vlastne prvých pätnásť kilometrov sa bežalo stále po diaľnici bez zákrut. Jediné, čo spomaľovalo tempo, boli kopce, ale to sa zase vyrovnávalo tým, že sme potom bežali dolu."

O tom, že Stewartovej polmaratón sadol, svedčí aj fakt, že bežala väčšinu trate sama. ,,Mám radosť, že som bola schopná udržať tempo bez vodičov. Od šiesteho kilometra som sa odtrhla od skupinky chlapov, pretože mi ich tempo prišlo voľnejšie," uzatvára česká reprezentantka.

17.10.2021 / Cestné behy / Autor: BR /  Foto: Sportegy