Birell Grand Prix Praha rozžiaril mesto úžasnými výkonmi, Keňan Kitiyo získal zlato

Horúce počasie (27 °C) a napínavá atmosféra boli hlavnou charakteristikou pretekov nočného behu v Prahe (10,1 km/Garmin).
Aj keď bol štart pretekov o 19:30, teplota bola stále pomerne vysoká. Mužské elitné pole sľubovalo čas pod 27 minút a muži začali preteky veľmi rýchlo v tempe zodpovedajúcom výsledku pod 26:50 min. Do piateho kilometra bola vedúca skupina rýchla, držala pohromade, spolupracovala a bola pripravená dobehnúť do cieľa v tomto čase. K zmene došlo na siedmom kilometri, kedy sa pole trochu roztrhalo a na čelnej pozícii zostali Kitiyo a Worku. Od ôsmeho kilometra bežal Kitiyo sám a snažil sa stlačiť svoj čas pod 27 minút až do cieľovej rovinky, no nakoniec z toho bol výsledný čas 27:17. Druhé miesto obsadil Vincent Kibet Langat s časom 27:25 a tretí bol minuloročný víťaz Etiópan Tadese Worku v čase 27:32. Favorizovaný Rodrigue Kwizera dobehol štvrtý s časom 27:39.
,,Som veľmi šťastný, bol som najrýchlejší aj v ťažkej konkurencii, boli tu lepší chlapci ako ja. Snažil som sa bežať rýchlejšie a rýchlejšie, ale bolo veľmi horúco," uviedol po dobehu Kitiyo.
Z víťazstva sa radovala aj jednotka v ženskom poli Diana Chepkorir: „Som veľmi unavená, ale veľmi šťastná,“ povedala usmievavá, ale viditeľne vyčerpaná Keňanka. Chepkorir sa odtrhla ženskému poľu hneď na prvom kilometri, nechala za sebou nielen všetky ženy, ale aj svojho vodiča a tesne prenasledovala mužskú skupinu. V polovici pretekov trochu spomalila, ale aj tak sa snažila dobehnúť pod 30 minút, čo jej o pár sekúnd uniklo. Lemlom Nibret Alemu skončila tretia s časom 32:20.

Český favorit Martin Zajíc (30:16), niekoľkonásobný majster ČR na desaťkilometrovej trati, skončil druhý za prekvapivo víťazným Jánom Frišom v čase 30:12, ktorý poslednú časť pretekov bežal so ženskou víťazkou. Tretie miesto obsadil Patrik Vebr. Najlepšou Češkou bola Tereza Hrochová, česká olympionička, ktorá si vytvorila nový osobný rekord 33:17, z čoho mala veľkú radosť.

Najlepšími Slovákmi boli Juraj Polák (BMSC) s časom 33:11 min pred Reném Valentom (BEHAME.sk) 33:55, medzi ženami Simona Kurucová (ŠKP Bratislava) 42:16.

Celý program odštartoval na námestí Republiky o 18:00 hodine adidas Behom pre ženy na 5 km. Bol vypredaný a užilo si ho 2200 bežkýň. Víťazkou sa stala Radka Hanzlová v čase 18:08. Na štart 10 km pretekov sa postavilo celkom 5500 bežcov z celého sveta, celkom 88 národností. Počas pretekov si bežci mohli užiť svetelnú inštaláciu na Dvořákovom nábreží alebo zaujímavý pohľad na Vltave, flyboard show, ktorú bolo možné pozorovať zo Štefánikovho mosta. Birell Grand Prix Praha patrí medzi celosvetovo známe a obľúbené behy, láka atlétov i hobby bežcov svojou rýchlou traťou a tiež krásou samotnej Prahy.
8.9.2024 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: RunCzech