Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Prešovský polmaratón (6. kolo Bežeckého pohára SAZ) presunuli z centra mesta na cyklochodník

Prešovský polmaratón (6. kolo Bežeckého pohára SAZ) presunuli z centra mesta na cyklochodník
,,Miluj, behaj, len sa nevzdaj, v našom tričku budeš hviezda," aj takýto výstižný slogan pozýva milovníkov behu na 3. ročník Prešovského polmaratónu, ktorý odštartujú v sobotu 12. septembra o 9.00 h na cyklochodníku Prešov – Veľký Šariš.
,,Podobné slogany vznikajú v našej bežeckej komunite spontánne, nikto ich neorganizuje, nikto ich nediktuje. Sú výsledkom ľudovej tvorivosti, invencie a nápadu. Sú tiež dôkazom toho, že Half Marathon Prešov si aj napriek zložitému obdobiu, ktorí momentálne žijeme, našiel svojich nadšencov a propagátorov aj v radoch prihlásených bežcov. Ich autori motivujú kolegov, aby sa zapojili do bežeckého hnutia," vysvetlil pred podujatím jeho športový garant Radovan Lukáč.

"Neustále sledujeme aktuálne dianie okolo COVIDU-19. Pozorne vnímame všetky nariadenia a upozornenia kompetentných orgánov. S mnohými z nich úzko spolupracujeme. Už dávnejšie sme pripravení na každý možný scenár. Preto sme dianie z centra mesta presunuli na cyklochodník z Prešova do Veľkého Šariša. Urobili sme to preto, aby sme zabránili kontaktu bežcov s veľkým množstvom divákov a náhodnými turistami, ktorí historické jadro Prešova v tomto období radi navštevujú," pokračoval Radovan Lukáč. Zdôraznil, že po 800 bežcoch v 1. ročníku a 1200 v druhom, pandémia tentoraz pustí na trať maximálne 900 účastníkov.
"Keďže vieme, že na pretekoch môže od 1. septembra byť maximálne tisíc ľudí, stovku sme rezervovali pre organizátorov a dobrovoľníkov. Sú medzi nimi bývalí atléti, futbalisti, triatlonisti, dievčatá sa venujú atletike alebo fitnes, čiže každý z nich má blízko k športu. Rozumie mu, vie, čo treba urobiť pre úspešnú organizáciu športovej akcie. Práve takýchto erudovaných ľudí budeme potrebovať, aby sa počas nášho podujatia nestalo nič nepríjemné a nečakané, aby sa dodržiavali nariadenia v súvislosti s celosvetovou pandémiou. Aj občerstvenie bude iba balené – voda a sladkosť. Bežci budú mať na štarte prekryté ústa i nos, to isté po dobehnutí do cieľa. Prichystali sme dezifekciu a budeme dbať, aby ľudia dodržiavali predpísané odstupy. Spoliehame sa však aj na vyspelosť bežcov. Tí, ktorí už majú za sebou nejaké tohoročné preteky, vedia, ako sa treba správať. Keďže čerpáme informácie aj od organizátorov, ktorí tento rok preteky urobili, napríklad z Rajca a majstrovstiev Slovenska v polmaratóne v Bratislave, nič nechceme podceniť. Na všetko sme naozaj zodpovedne prichystaní, lebo dlho hrozilo aj to, že tretí ročník Prešov Half Marathon nebude," objasnil športový garant sobotňajšieho podujatia.

Bývalý olympionik vo vodnom póle patrí do úzkeho deväťčlenného štábu z občianskeho združenia PPČ Prešov, ktoré okrem populárnych masových športových podujatí (Prešov Night Run, Košice Spring Half Marathon, Prešov Half Marathon) organizuje v metropole Šariša už niekoľko rokov aj obľúbené kultúrne akcie. Radovan Lukáč má na starosti kľúčovo tri bežecké akcie, z ktorých koronavírus tento rok stopol už dve jarné – Prešov Night Run, 27. marca a 31. mája Košice Spring Half Marathon.

Termín v polovici septembra si organizátori Prešov Half Marathon pred tromi rokmi zvolili zámerne. Pre mnohých vytrvalcov z tohto regiónu to bol dobrý test výkonnosti a generálka pred košickým Medzinárodným maratónom mieru (MMM), ktorý sa beží v prvú októbrovú nedeľu. Prešovský polmaratón bol od svojho vzniku súčasťou Východoslovenskej vytrvaleckej série cestných behov. Tento rok ho vedenie SAZ premiérovo zaradilo do 15-dielneho Bežeckého pohára SAZ 2020, bude už jeho 6. kolom. V sobotu si okrem polmaratónu môžu bežci zmerať sily na 10-kilometrovej trati (od 14.00 h) a tiež na päťkilometrovej vzdialenosti (od 17.00). Všetkých v cieli čaká tričko, účastnícky balíček so suvenírmi a drobnými darčekmi i pekná medaila.

,,Súčasťou nášho podujatia bol v minulosti aj detský beh na jeden kilometer, ale práve pre okolnosti, ktoré nás momentálne výrazne obmedzujú, sme celý program 3. ročníka skresali iba na tri behy," pripomenul Radovan Lukáč, ktorý nedávno spolu s organizátormi ČSOB Bratislava Marathonu, košického MMM, Banskobystrického maratónu a Rajeckého maratónu bojoval aj na najvyšších miestach za čo najvhodnejšie podmienky pre slovenské bežecké podujatia.
,,Ako sme prijali fakt, že Prešov Half Marathon bude tento rok súčasťou Slovenského bežeckého pohára? Potešilo nás to. Aj táto nominácia je dôkaz, že naše podujatie si za necelé tri roky existencie našlo miesto v slovenskom bežeckom kalendári. Sme radi, že záujem o štart v Prešove prejavili aj elitní slovenskí vytrvalci. Štartovať by mal Marián Zimmermann, Tibor Sahajda sa už zaujímal, či organizujeme polmaratón, chystal sa k nám aj Jozef Urban, no nevieme, v akej forme a zdravotnom stave je po nedávnom šampionáte v polmaratóne v Bratislave, ktorý nedokončil," informoval Radovan Lukáč. „Ak by bola normálna doba, hovoril by som pri nich o magnetoch pre divákov. Takto môžem iba konštatovať, že tiež prídu k nám bežať a tešíme sa na nich. Tešíme na každého bežca, ktorý v týchto pre šport zložitých časoch k nám príde. Pre každého vytvoríme také podmienky, aby prišiel aj nabudúce. To bude pre nás najväčšia odmena. Minulý rok sme mali v Prešove veľkú skupinu kenských bežcov, ktorí majú centrum v Maďarsku. Teraz sme ich nepozývali, takisto sme nevolali poľských vytrvalcov, hoci máme s nimi dobré vzťahy. Sme naozaj radi, že sa 3. ročník Half Marathon Prešov v sobotu uskutoční. Nepokúšame osud, robíme všetko pre to, aby sme preteky udržali pri živote, a aby si ich všetci účastníci užili k plnej spokojnosti. To je teraz pre nás hlavné.“

PORADIE V BEŽECKOM POHÁRI SAZ 2020 (PO 5. Z 15 KÔL)

MUŽI
1. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 146
2. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) 114
3. Marek Lenčéš (Go Create Performace Center) 109
4. Michal Kováč (Slávia STU Bratislava) 85
5. Patrik Vyšňovský (Slávia STU Bratislava) 74
6. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 64
7. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 63
8. Jakub Kopiar (AC Malacky) 61
9. Šimon Wahlandt (BK HNTN Bratislava) 61
10. Konštantín Kocian (Slávia STU Bratislava) 59
Bodovalo zatiaľ 105 mužov.

ŽENY
1. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 102
2. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava) 100
3. Romana Komarňanská (BMSC Bratislava) 97
4. Radka Roháčová (AK ZVP Lučatín) 86
5. Katarína Bátovská (AK Tlmače) 83
6. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 76
7. Mária Danečková (ind. člen SAZ) 65
8. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 63
9. Petra Pukalovičová (SHEruns Bratislava) 61
10. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 61
Bodovalo zatiaľ 51 žien.

9.9.2020 / Aktuality / Autor: Stefan Zilka /  Foto: PREŠOV HALF MARATHON