Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

V 3. kole Bežeckého pohára SAZ, polmaratóne v rámci 37. ročníka Rajeckého maratónu, zvíťazil v mužskej kategórii Konštantín Kocian zo Slávie STU Bratislava (1:20:22 h). Dobehol celkovo druhý za Lukášom Šiškom (1:14:54), ktorý nie je registrovaný v SAZ. Tretiu priečku si vybojoval Patrik Holeša z MK Rajec (1:20:29). Kocian sa zároveň prepracoval do elitnej desiatky v priebežnom hodnotení BP SAZ 2020. Najlepší slovenský vytrvalec líder priebežného poradia BP Tibor Sahajda, ktorý bol prihlásený, napokon neštartoval.
Veteránskym majstrom SR v polmaratóne sa stal Viliam Nagy z AK Tlmače, ktorý dobehol do cieľa za 1:31:40, no po prepočte vekovým koeficioentom mal jeho výkon hodnotu 1:15:23 h. Striebro si vybojoval Július Korčok (1:21:59 – 1:18:48) pred klubovým kolegom z AK Krupina Vladimírom Šrámekom (1:22:33 – 1:19:55).

Pohárové prvenstvo spomedzi žen si vybojovala Petra Fašungová z banskobystrickej Dukly časom 1:24:14 h, aj ona finišovala celkovo na druhej priečke za Maďarkou Tünde Szabóovou (1:22:37). Celkovo tretia skončila Katarína Bátovská z AK Tlmače (1:28:55).

Súboj o zlato na veteránskych M-SR vyhrala Anna Balošáková z AK ZZO Čadca (1:43:56 – 1:24:16) pred Radkou Roháčovou (AK ZVP Lučatín, 1:31:37 – 1:26:19) a Petrou Pukalovičovou z klubu SHEruns Bratislava (1:29:40 – 1:29:40).
Hlavnú disciplínu – maratón – vyhral na ťažkej trati a v úmornej horúčave niekdajší majster Slovenska v tejto disciplíne Gabriel Švajda za 2:40:20 h pred svojím klubovým kolegom z AC Nové Zámky Tomáškom Kopčíkom (2:44:17). Tretí dobehol domáci vytrvalec Rastislav Kalina z MK Rajec (2:47:36). Títo traja si rozdelili aj medaily v rámci veteránskej kategórie. Po uplatnení vekových koeficientov vyhral Kopčík (prepočet 2:27:35) pred Kalinom (2:38:59) a Švajdom (2:40:20).

"Konečne veľké preteky! Je pravda, že bolo veľmi teplo, ale pre mňa bolo horšie, že som bežal sólo. Paradoxne, na členitej trati, kde je žažké držať tempo, sa mi lepšie bežalo ´do kopca´ako z neho. Vzhľadom na náročný týždeň to dopadlo dobre: trápil ma zaseknutý chrbát, ešte v piatok ráno som dostal injekciu na uvoľnenie a terapiu rázovou vlnou. Napriek tomu som sa rozhodol bežať. Od 34. kilometra som však zvoľnil, bežal som len na pohodu a strážil som si veľký náskok. Teším sa, že za mnou skončil Tomáš Kopčík. Možno sa nám na jeseň podarí v Košiciach získať medailu na majstrovstvách SR v maratóne v súťaži tímov. Teraz ma čaká mesiac tvrdej práce, chcem sa dobre pripraviť na ČSOB Bratislava Marathon. Verím, že to prinesie ovocie," nádejal sa 36-ročný Gabriel Švajda, zverenec Ján Bötchera, ktorý v Rajci vyhral svoj druhý maratón v kariére, predtým triumfoval v roku 2018 v Lipsku.

Maratón žien vyhrala Češka Petra Pastorová za 2:58:53 h, najlepšia Slovenka Sylvia Šebestian, 4-násobná majsterka SR (2005, 2015, 2017, 2018) skončila hneď za víťazkou (3:12:56). Tretia priečka patrila ďalšej českej reprezentantke Hane Vičarovej (3:19:34).

Vytrvalkyňa klubu Atletika ŠK Skalica získala aj veteránsky titul (prepočet 3:04:58) pred Zuzanou Stoličnou (AK Veterán Bratislava, 3:25:33) a 72-ročnou Evou Seidlovou (AK Tlmače, 3:27:04 – reálne 4:56:52).

Po 3. kole BP SAZ v Rajci (bodovanou disciplínou bol polmaratón) vedie v súťaži mužov Tibor Sahajda so 76 bodmi, v kategórii žien ostala na čele Silvia Valová (76 bodov), ktorá v sobotu jasne vyhrala v Piešťanoch City Night Run (17:56) na 5,2 km a z mužov ju zdolal jedine Tomáš Jakubík. Do prvej desiatky BP po 3. kole sa vďaka výsledku v Rajci dostali Bátovská a Pukalovičová.

Vo všetkýczh disciplínach 37. ročníka Rajeckého maratónu štartovalo dovedna 737 bežcov a bežkýň.