Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Volko začne sezónu na Eláne

Ani jeden z nich sa nechce spoliehať iba na renkingové postavenie, účasť na halových majstrovstvách Európy v Istanbule by si radi zabezpečili prekonaním mimoriadne prísnych limitov. Dve najväčšie slovenské želiezka v ohni sú po sérii sústredení pripravené na vstup do halovej časti sezóny 2023. Ján Volko absolvuje svoj prvý štart 29. januára na bratislavskom mítingu Elán, kde sa predstaví v pretekoch na 60 m. Viktóriu Forster čaká už v nedeľu 22. januára 60 m prekážok na mítingu v Luxemburgu s bronzovým štatútom World Athletics Indoor Tour. 
Trojnásobný a úradujúci Atlét roka Ján Volko skombinoval v príprave osvedčené miesto s novinkou. V novembri a decembri položil spolu s celým tímom základy v juhoafrickom Potchefstroome, po vianočných sviatkoch namiesto Ostravy či Budapešti objavoval možnosti športového komplexu v maďarskej Nyíregyháze. „Prípravu nenarušili žiadne výraznejšie komplikácie. Odtrénovali sme všetko, čo sme si naplánovali. Som rád, že sme našli ďalšie miesto s výbornými podmienkami v Maďarsku. Verím, že sa to odzrkadlí aj v sezóne. Ideme do nej ako vždy krok za krokom,“ zhodnotil uplynulé týždne a mesiace 26-ročný Bratislavčan a vyzdvihol, že počas celého obdobia sa mu vyhli predovšetkým zdravotné problémy. Po bratislavskom úvode má v súťažnom itinerári tradičných 200 m na ostravskom Czech Indoor Gala (2. 2.) a potom sa už sústredí na šesťdesiatku: pobeží ju na striebornom mítingu v Paríži (11. 2.), zlatom v Lievine (15. 2.) a na halových majstrovstvách Slovenska (18. 2.).

„Verím, že sa nám podarí úspešne začať sezónu a navodiť dobrú atmosféru v tíme. Potom už len vyladíme formu na halové majstrovstvá Európy. V renkingu sa síce nachádzam na celkom stabilnom mieste, ktoré by mohlo stačiť na zabezpečenie účasti, ale na to sa nechceme spoliehať. Na všetky mítingy pôjdeme s cieľom čo najskôr splniť limit alebo sa k nemu aspoň priblížiť, aby forma vygradovala smerom k Istanbulu,“ povedal zverenec trénerskej dvojice Naďa Bendová, Róbert Kresťanko.

Účasť na šampionáte zabezpečuje čas 6,63 s. Volkovo osobné maximum a zároveň slovenský rekord má hodnotu 6,55. Zabehol ho 21. februára 2020 v Madride. Vlani mu sezónne maximum 6,66 nestačilo na postup do semifinále HMS v Belehrade. Potom však na majstrovstvách Európy v semifinále stovky vyrovnal svoj osobák 10,13. Pokračovanie tohto trendu by mu cestu do Istanbulu výrazne uľahčilo. „Na samotný čas sa až tak veľmi nesústreďujem. Pre mňa je dôležité, že som nadobudol väčšiu istotu v hamstringoch, na ktorých sme oveľa viac zapracovali. Zatiaľ nemám za sebou toľko rýchlostných tréningov, aby sme mohli povedať, na akej výkonnostnej úrovni sa nachádzam. Verím, že tie najlepšie výkony prídu v správny čas.“

V porovnaní s minulými rokmi nie je Volkova halová sezóna taká bohatá na štarty. Súvisí to aj s obmedzeným výberom mítingov, pretože 60 m nie je tento rok zaradených do zlatého seriálu. „Možností je v mužskej kategórii menej. Plán sme zostavili tak, aby sme čo najmenej cestovali. Sústredíme sa na kvalitu. Sama som zvedavá, či táto porcia bude stačiť alebo nám preteková prax napokon bude chýbať. Verím však, že sa to osvedčí,“ komentovala Volkov program Naďa Bendová. Z uplynulých troch európskych šampionátov sa Volko ani raz nevrátil bez medaily. V Turecku bude obhajovať bronz z Torune 2021. „Očakávania okolia sú veľké. Pre nás je to však šampionát ako všetky predtým. Neustúpime od našej osvedčenej postupnosti krokov: začneme rozbehom, potom príde semifinále a ak sa to podarí, tak môžeme vymýšľať, čo bude vo finále,“ dodala trénerka.

Na prvých HME 2017 štartoval Ján Volko ako 21-ročný, z Belehradu vtedy priviezol senzačné striebro. Od dva roky v Glasgowe už vo finále pred seba nepustil žiadneho súpera. Predvlani v Toruni skompletizoval medailovú zbierku. „V hale som si splnil všetky sny a ciele. Teraz sa môžu diať už iba nepredvídateľné veci. Napríklad stať sa legendou. Čo k tomu chýba? Určite medaila zo štvrtého halového šampionátu za sebou. To však neriešim. Behám pre to, aby som bol sám spokojný a aby z toho mali ľudia radosť, nie kvôli kúskom kovu, na ktoré bude sadať prach. Pre mňa je na prvom mieste cesta, nie cieľ.“ 

19.1.2023 / Bleskovky / Autor: www.atletika.sk