Po 16 rokoch zvíťazil na Malom štrbskom maratóne Slovák. Trať najrýchlejšie odbehol Tibor Sahajda

Teplé letné počasie počas štartu, poriadny lejak na 10-tom kilometri a dobeh do cieľa v príjemnom polooblačnom počasí so 14 minútovým náskokom absolvoval víťaz 43. ročníka MŠM Tibor Sahajda z klubu Bratislavský maratón. Hlavnú 31 kilometrovú trať zo Štrby na Liptovskú Tepličku a späť odbehol v čase 1:43:05 a za svojím najlepším časom1:40:15 z roku 2019 zaostal o necelé tri minúty.
Druhé miesto obsadil Vladimír Majerčák (Yogi Tím) s časom 1:57:34. Tretí s časom 1:58:18 skončil Imrich Pástor (Cassovia Running Team Košice). Držiteľom traťového rekordu 1:39:33 zo 42. ročníka zostáva Simon Kamau Njeri z Kene. Víťazkou ženskej kategórie bola Češka Hana Vičárová (2BWINNERTEAM) s časom 2:08:46. Druhá dobehla Ivana Butorácová (MTC Vyšná Šebastová, 2:17:11) a tretia skončila Patrícia Puklová (AO Tatry - sporttatry.sk, 2:18:52). Ženský traťový rekord z 23. ročníka drží Alena Peterková s časom 1:54:22. Tento rok 31 kilometrovú trať odbehlo spolu 151 bežcov.

Súboj na novej 10 kilometrovej trati ulicami obce Štrba a okolo zaniknutej stredovekej osady Šoldov bol dramatickejší. Už od prvého kilometra sa v úvode odtrhla trojica bežcov, ktorú neskôr viedol Marián Zimmermann (Pro-body sport team Košice), no napokon ho v poslednej časti trate predbehol Denis Fridmanský (Cassovia Running Team Košice), ktorý zvíťazil s časom 0:34:21. Zimmermana zdolal o 14sekúnd. Tretí dobehol Pavol Orolín (RaidLight / BKPoprad, 0:35:40). Desiatku zo žien najrýchlejšie odbehla Zuzana Stanovčáková z Vranova nad Topľou s časom 0:44:42. Druhá skončila Darina Krauzová (a.k. Emila Zátopka, 0:46:09) a tretie miesto obsadila Aldona Sepeši (Valaliky, 0:46:49). Spolu s bežcami na desiatku odštartovali aj Nordic walkeri. Najrýchlejší bol Jozef Šoltés (NW Running Prešov, 1:08:18) a Jana Kovárová (ŠK Štrba, 1:13:19). Novú desiatku si vyskúšalo 103 bežcov a 26 Nordic Walkerov. Aj Malý štrbský maratón pocítil dôsledky prebiehajúcej pandémie.
V roku 2020 boli preteky úplne zrušené a aj 43. ročník bol výrazne obmedzený. Aj napriek veľkému záujmu sa organizátori rozhodli dodržať vopred stanovený limit 300 účastníkov, z ktorých všetci museli dodržiavať protiepidemiologické opatrenia a podstúpiť testovanie alebo sa preukázať absolvovaným očkovaním. Preteky boli bez divákov a neuskutočnili sa ani populárne preteky detí. Obmedzené bolo aj využívanie interiérových priestorov. Aj napriek všetkým opatreniam organizátori pripravili nadštandardné podmienky pre bežcov, pretekári malik dispozícii množstvo dobre vybavených občerstvovacích staníc, v bežeckom balíku si našli atraktívne účastnícke tričko, získali účastnícku medailu, stravu a občerstvenie od partnerov podujatia. Organizátori každoročne po pretekoch pripravujú dobehové cieľové video, online účastnícky diplom a tento rok využili aj SMS výsledkový servis.

Organizátorom MŠM je Obec Štrba, Športový klub Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, Obec Liptovská Teplička a viac ako stovka dobrovoľníkov najmä z obce Štrba, ktorá sa na preteky pripravovala niekoľko mesiacov aj napriek sťaženým podmienkam kvôli pandémii. Poďakovanie patrí všetkým účastníkom týchto tradičných pretekov, všetkým dobrovoľníkom a partnerom.

Výsledky nedeľňajšieho 43. ročníka Malého Štrbského maratónu:
Muži 31 km: 1. Tibor Sahajda  (Bratislavský maratón)1:43:05 h, 2. Vladimír Majerčák (Yogi tím) 1:57:34, 3. Imrich Pástor (Cassovia Running Team) 1:58:18 Ženy 31 km: 1. Hana Vičarová (CZE) 2:08:46 hod, 2. Ivana Butoracova (MTC VYSNA) 2:17:11, 3. Patrícia Puklová (AO Tatry / sporttatry.sk ) 2:18:52