Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Naňová vyhrala Bežecký pohár SAZ, Hladík najlepší už tretí raz za sebou

Kým o prvenstve Mareka Hladíka v kategórii mužov v Bežeckom pohári SAZ 2022 bolo rozhodnuté už pred záverečným 15. kolom (majstrovstvá SR v krose v Dubnici), v ženskej súťaži sa o celkovej víťazke seriálu rozhodlo až na letisku v Slávnici. 
Obhajkyňa triumfu v BP SAZ Lucia Pelikánová neštartovala, preto sa Žofia Naňová vďaka druhému miestu na šampionáte a zisku 22 bodov napokon dostala pred Pelikánovú. Zverenka Petra Ondruša v Slávii STU Bratislava zvíťazila s náskokom 8 bodov.

Žofia Naňová štartovala v 7 z 15 kôl BP SAZ 2022, takže do konečného hodnotenia sa rátali všetky jej bodové zisky. Po Veronike Zrastákovej, Radke Roháčovej a Lucii Pelikánovej je už štvrtá celková víťazka BP SAZ.

Marek Hladík triumfoval v pohári tretí raz za sebou (2020, 2021, 2022), iba v premiérovom ročníku 2019 bol najlepší Tibor Sahajda. Bratislavčan z klubu BMSC, ktorého na diaľku trénuje Reid Coolsaet, sa stal víťazom už v predstihu a po náročnom maratóne v Amsterdame v polovici októbra si mohol dovoliť vynechať aj víkendový slovenský krosový šampionát v Dubnici.

Tridsaťjedenročný Hladík zvíťazil v seriáli BP SAZ 2022 trikrát – na M-SR v polmaratóne v Trnave, rovnakú disciplínu vyhral v rámci ČSOB Bratislava Marathon a bol prvý na 10 km na Behu Galantou – Beh oslobodenia. Podobne ako Naňová aj on štartoval na siedmich podujatiach seriálu, takže do konečného účtovania sa mu počítali všetky získané body. 

Do BP SAZ 2022 sa zapojilo dovedna rekordných 606 bežcov/bežkýň registrovaných v Slovenskom atletickom zväze (zatiaľ najviac bolo 547 v roku 2019), z nich bolo 421 mužov a 185 žien. V kategórii mužov získalo aspoň 1 bod 172 bežcov a z nich 51 splnilo podmienku minimálne troch štartov v seriáli a ocitli sa v konečnom hodnotení (redukované poradie). U žien bodovalo 134 vytrvalkýň a 27 z nich splnilo podmienku aspoň troch štartov v BP SAZ.

Na rozdiel od predošlých dvoch „covidových“ ročníkov bol tohtoročný bezproblémový – uskutočnilo sa všetkých 15 podujatí so 17 súťažami (na ČSOB Bratislava Marathon a MMM v Košiciach sa počítali do BP polmaratón aj maratón). Vlani sa uskutočnilo 8 a predvlani 9 podujatí z pôvodného kalendára BP SAZ.

Obaja celkoví víťazi získali finančnú prémiu 750 eur, ktorá je určená výhradne na zabezpečenie športovej prípravy alebo na nákup bežeckého/atletického výstroja. Financie si vybojovalo prvých desať bežcov v oboch kategóriách, za 2. miesto je 600 €, za tretie 500, za štvrté 350 za piate 300 eur. Pretekári/pretekárky na 6. až 10. priečke dostanú po 150 eur.


24.11.2022 / Bleskovky / Autor: SAZ