Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Na Majcichovskú desiatku sa chystá takmer celá slovenská elita vrátane olympioničky Pejpkovej

Na Majcichovskú desiatku sa chystá takmer celá slovenská elita vrátane olympioničky Pejpkovej
Piaty ročník Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu (BP SAZ) sa v roku 2023 začne už najbližšiu nedeľu 32. ročníkom Majcichovskej desiatky. 
Zanietenci z obce v trnavskom okrese sa po troch rokoch reštrikcií opäť v úvode marca tešia na bežcov, ktorí si chcú otestovať svoju formu na certifikovanej 10 km trati. Opäť sa pobeží na trojkilometrovom rýchlom okruhu.

“Počet štartujúcich sme stanovili na 450 bežcov, ale v stredu ráno sme mali prihlásených už 471, niektorí z nich však ešte nemajú zaplatené štartovné. Z kapacitného hľadiska sme z vlastných zdrojov schopní zvládnuť päť stoviek účastníkov. Pár miest je ešte rezervovaných pre elitných bežcov. Je to druhá najvyššia účasť v histórii. Najviac pretekárov sme mali v roku 2020, keď bolo naše podujatie zároveň majstrovstvami Slovenska v cestnom behu na 10 km. Vtedy sa ich predstavilo až 647,” informoval technický riaditeľ a hlavný rozhodca Majcichovskej desiatky Milan Kraic.
Z jeho slov vyplýva, že bežci na Majcichov ani po náročnom uplynulom období nezanevreli. Pred troma rokmi to bolo posledné bežecké podujatie pred pandémiou koronavírusu, v roku 2021 sa Majcichovská desiatka ani neuskutočnila.

“Vlani sme preteky zorganizovali až v máji, ani účasť nebola taká vysoká, ale chceli sme ich po predchádzajúcej vynútenej prestávke vinou pandémie COVID-19 usporiadať, keďže okolnosti to už umožnili. Neuvažovali sme zostať pri májovom termíne, teraz sme sa vrátili k pôvodnému, ktorým je prvá marcová nedeľa. Je to na počesť letu prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka do vesmíru. Najrýchlejší bežec na Majcichovskej desiatke získa putovný pohár, ktorý mu osobne odovzdá čestný hosť Vladimír Remek,” prezradil Kraic.

V štartovej listine figurujú obaja obhajcovia lanských víťazstiev Martin Rusina (31:52 min) a Iveta Furáková (38:00), ale aj držiteľka rekordu na súčasnej trati Silvia Valová (34:39 z roku 2020) či celková víťazka Bežeckého pohára 2022 Žofia Naňová. Jej hlavnou súperkou bude niekdajšia olympionička Katarína Pejpková. Mužský rekordér z Majcichova Tibor Sahajda (29:53) zatiaľ nie je medzi prihlásenými. Okrem Rusinu budú medzi adeptov na popredné priečky patriť Michal Staník, Michal Kováč, Peter Kováč, Marek Lenčéš, Peter Ďurica či Adam Tomeček. Konkurencia v Majcichove bude naozaj veľmi dobrá.

Organizátori – ako býva v Majcichove zvykom – zabezpečili pre účastníkov bezplatnú autobusovú dopravu z Trnavy do dejiska pretekov, ktorých štart bude v nedeľu 5. marca na pravé poludnie po odznení kostolných zvonov.
3.3.2023 / Bleskovky / Autor: www.atletika.sk /  Foto: Marian Bartos