Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Na Kritériu SNP Klocová, Hrašnová, diaľkarky i kvalitní výškari

45. ročník Atletického kritéria SNP v Banskej Bystrici ponúkne celú plejádu pokusov o plnenie limitov na olympijské hry v Londýne a majstrovstvá Európy v Helsinkách
BANSKÁ BYSTRICA 18. mája (SITA) - Sobotňajší jubilejný 45. ročník Atletického kritéria SNP v Banskej Bystrici, ktoré je piatym mítingom seriálu Grand Prix Slovensko 2012, ponúkne celú plejádu pokusov o plnenie limitov na olympijské hry v Londýne a majstrovstvá Európy v Helsinkách.

   V ženskej diaľke sa o londýnsky nominačný výkon už od minulej sezóny pokúšajú Jana Velďáková i Renáta Medgyesová. Prvá má zatiaľ na konte "béčko" z vlaňajška, druhej chýba centimetrík. Ak však chcú na OH štartovať obe, musia splniť A-limit 675 cm.

   V kladivárskom sektore na vedľajšej ploche na Štiavničkách, ale v celkom novej klietke, sa predstaví bronzová z MS 2009 Martina Hrašnová. "Sme veľmi radi, že aj po náročnom cestovaní zo stredajšieho mítingu v juhokórejskom Dägu bude Martina hádzať aj na domácom mítingu," hovorí riaditeľ pretekov a šéftréner atlétov VŠC Dukla Radovan Mišík.

   Kvalitná súťaž sa črtá aj v mužskej výške. Súpermi Petra Horáka, ktorý sa snaží o A-limit 231 cm na OH v Londýne, budú Katarčan Ahmed Rašid Al-Mannai (osobný rekord 228 cm, v Aspire Academy v Dauhe ho trénuje Slovák Ľuboš Benko), nádejný maďarský reprezentant Ádám Gerencsér i poprední slovenskí výškari Matúš Bubeník, Lukáš Beer, Dominik Lopuch či Ladislav Bašo. "Dúfam, že v sobotu budeme mať na Štiavničkách dobré podmienky na to, aby Peter potvrdil výkonom 223 cm limit na ME, ktorý splnil v hale. V tejto fáze je toto náš hlavný cieľ," poznamenal Mišík, ktorý je aj Horákov osobný tréner.

   V mužskom oštepe sa pokúsia potvrdiť solídne výkony z minulotýždňového mítingu v Trnave oštepári z tréningovej skupiny Jozefa Hanušovského. Martin Benák hodil 78,49 m, Patrik Ženúch 78,00 m. Limit na helsinský šampionát je 79,30 (Benák ho už má z minulého roku), "béčkový" olympijský je o 20 cm kvalitnejší.

   Z ďalších popredných slovenských atlétov sa v sobotu od 15.00 h predstavia osemstovkárka Lucia Klocová (pobeží 400 m), prekážkar Viliam Papšo, osemstovkár Jozef Repčík (pobeží 200 a 400 m), žrdkárka Slavomíra Sľúková, chodkyňa Katarína Strmeňová.

   "Teší ma, že na domácom mítingu budú štartovať okrem chodcov naši všetci profíci z Dukly, ktorí sa snažia atakovať limity na ME a OH. Dúfam, že sa im podarí nejaké splniť," nádejal sa Radovan Mišík.

   Atletické kritérium bude, žiaľ, kolidovať so semifinálovým zápasom na MS v hokeji Slovensko - Česko, ktorý sa začína o 17.30 h. "Termín pretekov sme mali daný už pol roka vopred, na poslednú chvíľu už nie je možné nič meniť. Neďaleko štadióna je reštaurácia, takže koho bude zaujímať, čo sa deje na ľade, môže si tam odbiehať. Všetci v Dukle však veríme, že v nedeľu si potom už v pokoji pozrieme finálový duel so slovenským tímom," uviedol šéftréner atlétov Dukly.
18.5.2012 / Bleskovky / SITA