AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Maratón Praha: hviezdy aj rad uchádzačov o limit na olympijský Londýn

Listina elitných atlétov 18. ročníka Volkswagen Maratónu Praha ponúka opäť množstvo zaujímavých mien.

Philemon Limo sa tu chystá na svoj maratónsky debut, vlani už vyhral Hervis 1/2Maraton Praha, mužskú desiatku na Mattoni Grand Prix i Ústecký 1/2Maratón. Lydia Cheromei už zvíťazila vlani na polmaratónskej aj na maratónskej trati, kde vlani vytvorila rekord pretekov časom 2:22:34.
"Sme radi, že sa k nám vracajú elitní bežci a dokonca sami si naše behy vyberajú do programu," hovorí Jana Moberly, manažérka elitných atlétov usporiadajúcej spoločnosti Prague International Marathon.

Naopak prvýkrát sa v Prahe ukáže etiópsky bežec Deressa Chimsa, ktorý už tento rok zabehol maratón v Dubaji za výborných 2:05:42. O víťazstve premýšľajú aj ďalší Keňania na čele s Nicholasom Kipkorirem Chelimem, tréningovým partnerom svetového rekordmana Patricka Makaua. Alebo Stephen Kipkoech Kibiwott, ktorý by si rád spravil náladu po nie príliš vydarenom výsledku na marcovom Hervis 1/2Maratóne Praha, kde skončil dvanásty. Pritom v roku 2006 už polmaratón v Prahe vyhral. Okrem Cheromei, dvojnásobnej účastníčky olympijských hier a držiteľky striebra z majstrovstiev sveta v polmaratóne 2004, sa medzi uchádzačky o triumf zaradí aj jej tréningová priateľka Agnes Jepkemboi Kiprop, ktorá bežala vlani vo Frankfurte 2:23:54. O vlastné víťazstvo, splnenie olympijských limitov pre Londýn 2012, pobeží v Prahe celkom 23 bežcov. Najsledovanejší bude iste český súboj tria Petr Pechek - Robert Krupička - Jan Kreisinger o čas 2:16:30.

Austrálsky vytrvalec, 39ročný Lee Troop, má poslednú šancu dostať sa na štvrtý olympijský maratón. A napríklad Drais Abu, ak zabehne 2:18, môže byť prvým jordánskym maratóncov pod piatimi kruhmi v histórii.

"Vidina olympiády je obrovskou motiváciou. Môžeme sa tešiť na rad skvelých výkonov, " dodáva Jana Moberly.
9.5.2012 / Bleskovky / Autor: RV /  Foto: pim.cz