Hornoorešianske vŕšky v réžii Romana Arbeta z Prievidze

Bežecký klub Viktória Horné Orešany v spolupráci s Obecným úradom a dobrovoľným hasičským zborom Horné Orešany zorganizovali 32. ročník vytrvalostného behu pod názvom Beh „Cez Hornoorešianske vŕšky“ –Memoriál Františka Daniša.
HORNÉ OREŠANY: Napriek tropickému teplu 37 C tento populárny beh prilákal na štart spolu 244 vytrvalcov z toho 216 mužov a 28 žien z celého Slovenska i susednej Českej republiky, Rakúska a Ukrajiny. Vzorne vyznačená 10 665 m trasa viedla účastníkov Zo štadiónu TJ Iskra H. Orešany smerom na  kopec Všivavec cez lesnú časť smerom na Majdánku a naspať do cieľa na štadión TJ. Podľa očakávania sa do čela prepracoval na čelo reprezentant trnavského regiónu Ondrej Puškár . Asi na 3. kilometri v lesnej časti prepustil vedenie dvojici Roman Arbet z Prievidze a Pavol Bukovac z Bratislavy. A do cieľa sa prepadol až na celkové 11.miesto.

„Bolo to dnes niečo podobné ako na maratóne v Košiciach, kde sa v teplom  počasí veľa bežcov vytrápilo. K tomu dnes bol pre mňa deň, kedy to človeku nevyšlo,“- povedal v cieli stručne  najrýchlejší bežec trnavského regiónu Ondrej Puškár.

Z vedúcej dvojice na čele sa nakoniec tešil z víťazstva a pohára pre víťaza Hornoorešianskych vŕškov Roman Arbet z Prievidze (pretekajúci za JM Demolex Bardejov), ktorý zvíťazil časom 38:23. „Pri Puškárovom vedení som nečakal , že sa dostanem do čela. Tam som sa snažil rozhodnúť na 5. kilometri. Bukovac sa ma však stále držal v minimálnom odstupe 10 – 15 m. Preto som musel bojovať o víťazstvo až do samého konca,“ povedal po preteku víťaz Arbet.

Vo veteránskych kategóriách do 49 rokov zvíťazil Ján Kucharík (40:32), do 59 rokov Ervín Páleník (41:57) do 64 rokov Miroslav Kováč (44:34 (všetci traja z Trenčína), do 69 rokov Karel Karas Z Hodonína ČR (53:21), od 70 rokov Vincent Bašista OÚ Demjata 46:43).

V absolútnom poradí medzi ženami zvíťazila favoritka Ľubomíra Maníková z Dubnice (42:32) , ktorá dobehla na celkovom výbornom 23. mieste. „Na štarte som si neuvedomila všetky súperky. Počas behu som už vedela, že keď sa nič nepredvídané nestane, môžem zvíťaziť. Bolo to dnes náročné v tomto počasí. Bežala som preto opatrnejšie. Myslím, že dnes sa to ani inak bežať nedalo, „ – vyznala sa víťazná Maníková. V kategórii do 49 rokov zvíťazila Denisa Kušnierová z Trnavy /50:44) a medzi najskôr narodenými ženami Eva Budinská z Poluvsia (54:18). Medzi juniormi boli najrýchlejší domáci Michal Volek (44:22) a Mária Prášilová z Bratislavy (53:03).

Najrýchlejším domácim bežcom sa stal Michal Volek (44:22) (zároveň najrýchlejší junior). „Nikdy som nebežal takúto dlhú trať. Chcel som si to dnes vyskúšať, či to zvládnem, nakoľko trénujem futbal. Nepil som veľa tekutín, všetko som vylial na seba“, - povedal v cieli vyšťavený ale spokojný Volek.
Cenu pre najstaršieho účastníka prevzal Anton Hajro z Kľačian (ročník nar. 1935) a najmladšieho Juniorka Andrea Harčaríková z Trnavy (1999).

V súťaži firemných družstiev  zvíťazila firma GEFCO SLOVAKIA.

Moderátorskú úlohu na výbornú zvládol bývalý maratónec Zdeněk Zalubil z Hodonína ČR a slávnostné dekorovanie zakladateľ behu Jaroslav Lieskovský z Trnavy s manželkou zosnulého Františka Daniša.

Vydarený priebeh doplnila bohatá bežecká tombola, po nej súťaž družstiev v preťahovaní lanom a následná tanečná zábava do neskorých nočných hodín.

1.7.2012 / Bleskovky / Autor: Imrich Klokner