Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Blamáž na Panamerických hrách v Čile: Chodkyne v pretekoch na 20 km absolvovali výrazne kratšiu vzdialenosť

Blamáž na Panamerických hrách v Čile: Chodkyne v pretekoch na 20 km absolvovali výrazne kratšiu vzdialenosť
Poriadne bizarnú situáciu priniesla chôdza žien na 20 km na Panamerických hrách v Čile. 
SANTIAGO 30. októbra - Kimberly Garcíová z Peru absolvovala predpísanú trať za 1:12:26 h, čo by znamenalo zlepšenie svetového rekordu Číňanky Ťia-jü Jang o viac ako deväť minút. Čas chodkyne z Ázie 1:23:49 h však napokon zostáva platným svetovým maximom, keďže organizátori omylom vymerali trasu o približne 3 kilometre kratšiu. V platnosti síce zostalo poradie, no časy pretekárok museli dodatočne anulovať.
"Takú vážnu chybu som ešte nikdy nezažila," poznamenala úradujúca dvojnásobná svetová šampiónka. Garcíová v americkom Eugene 2022 získala zlato na 20 aj 35 km. "Už po prvom kilometri sme postrehli, že vzdialenosť akosi nesedí. Bolo to teda iba o tom, aby som zostala sústredená na pocity. Chcela som zlepšiť panamerický rekord, ale toto pochybenie neovplyvnilo iba mňa. Ďalšie dievčatá si chceli vybojovať olympijské miestenky. Je to hanba pre organizátorov, pretože počasie aj ďalšie podmienky bol výborné," pokračovala športovkyňa z Peru. Dovedna až jedenásť pretekárok dosiahlo čas lepší ako svetový rekord Číňanky.
"Dôkladne sme si kontrolovali tempo, no po prvom kole nám to vychádzalo, že sme rýchlejšie ako muži. Vedeli sme teda, že je tam niečo divné, preto sme čas nebrali do úvahy," poznamenala napokon štvrtá Brazílčanka Viviane Lyrová.
"Hlboko ľutujeme nepríjemnosti pre športovkyne, ich trénerov, verejnosť aj novinárov, ale chyba sa nestala na strane organizátorov. Najali sme na to to totiž experta Marcela Ithurraldeho z Asociácie Panamerických atletík, ktorý však nespravil presné meranie trasy pretekov," uviedli organizátori Panamerických hier. Muži štartovali až po ženách a keďže v tom čase už boli známe uvedené problémy, organizátori ich vyriešili. Spôsobilo to však odklad štart o jednu hodinu.

V Čile počas Panamerických hier nejde o prvý nedostatok. Počas sobotňajšieho semifinálového zápasu v hádzanej žien medzi výbermi domáceho Čile a Brazílie (10:30) napríklad zatekala strecha miestnej haly a voda sa dostala až na hraciu plochu. Organizátori podujatia aj na margo tohto prešľapu uviedli, že nejde o ich chybu a vinu zvalili na mesto Viňa del Mar, v ktorom sa spomenuté športovisko nachádza.
30.10.2023 / Bleskovky / Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP