Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Beh sliačskym chotárom prekonal účastnícky rekord

Už 7. ročník bežeckých pretekov s názvom Beh sliačskym chotárom usporiadal BK Sliač. Tradične sa toto podujatie konalo 8. mája. Bežci mali možnosť vybrať si z troch tratí. Okrem hlavnej 12,5 kilometrovej trate, ktorú bežali muži a teda aj ja, bola na výber ešte osemkilometrová trať, ktorú bežali ženy, veteráni a juniori a pre rekreačných bežcov, no hlavne pre deti, bola pripravená aj dvojkilometrová trať. Samozrejme, každý si mohol vybrať trať, na akú si trúfal, nemuselo to byť iba podľa kategórie. Inak, tento rok bola rekordná účasť, až 222 pretekárov!
Ako prví štartovali muži do 39 rokov a spolu s nimi aj veteráni od 40 do 49 rokov. Skupina 67 bežcov spolu so mnou sa vydala na trať dlhú 12,5 km. Pár minút po tejto skupine vyštartovala osmička a neskôr aj dvojka. Hneď po štarte som šiel dopredu a čakal som, čo sa bude diať. Začali ťahať dvaja veteráni, Juroš a Valíček. Držal som sa s nimi a postupne sme ušli ostatným, už niekde na trojke sme mali mierny náskok. Bežalo sa mi dobre a ťahalo ma to dopredu. Spomenul som si však na Kysuckú desiatku, kde som sa tiež cítil dobre a potom sa mi to vypomstilo, lebo som prepálil. Tak som sa radšej krotil. Medzičasy ma veľmi nezaujímali, pretože sa bežalo v teréne a boli tam stúpania a takisto klesania. Občas som však zo zvedavosti pozrel aj na stopky. Päťka bola napríklad za 19:23 a desiatka za 37:34. Musím však podotknúť, že prvá päťka bola viac do kopca, potom nasledovali aj nejaké zbehy.

Tam sme postupne s Valíčkom ušli Jurošovi a bežali sme na čele len osamotení dvaja. Čakal som na vhodnú príležitosť, kedy by som mu mohol ujsť. Niekde pred desiatym kilometrom som však mal trochu krízu a skoro on ušiel mne. Našťastie som sa dokázal vzchopiť a asi dva kilometre pred cieľom som sa rozhodol zaútočiť. Valíček nestihol zareagovať na môj trhák. Sám som bol prekvapený, že som dokázal tak zrýchliť. Bežalo sa mi úžasne, nechápem doteraz odkiaľ som na konci nabral toľko síl. Do cieľa som dobehol v čase 46:10 s 32 sekundovým náskokom pred víťazom kategórie B, Róbertom Valíčkom. Tretí skončil vlaňajší celkový víťaz Ľubomír Juroš, bol za mnou až vyše minúty. Celkove štvrtý a druhý v A-čku dobehol Jano Pockľan, ktorý vlani na Sliači vyhral hlavnú kategóriu. Ten mal na mňa stratu dve a pól minúty. Postupne dobiehali ďalší a ďalší. Ja som sa medzitým stihol porozprávať  s mojim trénerom, ktorý sa prišiel pozrieť na tieto preteky a stihol som odpovedať aj na pár otázok, ktoré mi položil hlavný organizátor Peter Barcík. Potom som šiel vyklusať a začal som si vychutnávať pocit víťazstva.

Na Sliači som bežal aj v roku 2009, vtedy som skončil druhý v kategórii juniorov. Vtedy som bežal len čas 50:58. Bol to ten ročník, keď vyhral Miro Vanko a spravil traťový rekord, ktorý má hodnotu neuveriteľných 42:30! Myslím, že tento čas v blízkej budúcnosti nikto neohrozí. Inak, okrem rôznych cien, ktoré ma veľmi potešili, som sa najviac radoval z poukážky, ktorá mi umožní bežať v septembri polmaratón v Banskej Bystrici a to bez štartovného. Už teraz sa na to teším a rovnako sa teším aj na ďalší ročník Behu sliačskym chotárom, kde budem v úlohe obhajcu celkového prvenstva.
10.5.2012 / Bleskovky / Autor: Tomáš Kubej