Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

AIU zvýšila trest pre dopujúcu šprintérku Okagbareovú, Nigérijčanky nemôžu na MS v USA štartovať v štafete

Dopingové prehrešky nigérijskej šprintérky Blessing Okagbareovej pripravili o účasť na júlových majstrovstvách sveta v americkom Eugene aj jej krajanky, ktoré nemôžu štartovať v ženskej štafete na 4 x 100 metrov. 
MONAKO 28. júna  - Jednotka pre integritu atletiky (AIU) totiž pod vplyvom ďalších dôkazov zvýšila pôvodne desaťročný dištanc pre Okagbareovú o ďalší rok so spätnou platnosťou od 13. júna 2021. A Nigérijčanky na národnom šampionáte splnili nominačné kritéria pre štart na svetovom šampionáte až o šesť dní neskôr.

"Za ostatné roky sme opakovane videli viacero prípadov, keď konanie jednej osoby nepriaznivo ovplyvnilo aj ďalších členov tímu, ktorí tvrdo trénovali a pracovali poctivo na dosiahnutí svojich výsledkov," uviedol prostredníctvom tlačového vyhlásenia šéf AIU Brett Clothier.

Niekdajšia svetová šampiónka Okagbareová pôvodne dostala vo februári dištanc na desať rokov za to, že bola súčasťou organizovaného dopingového programu v rámci prípravy na minuloročné olympijské hry v Tokiu. V júni 2021 mala dvakrát pozitívny test na erytropoetín (EPO) doma v Nigérii. Vzápätí počas júlovej prípravy na OH analýza jej vzorky na Slovensku odhalila nedovolený rastový hormón, preto ju počas olympiády stiahli zo súťaží po rozbehoch na stovke. Za uvedené previnenia je udelili dištanc na päť rokov a keďže odmietla pomáhať pri samotnom vyšetrovaní, trest jej ešte zdvojnásobili. "Trest na 10 rokov je silným odkazom pre každého, kto sa pokúsi úmyselne a koordinovane podvádzať na najvyššej úrovni nášho športu," uviedol Clothier vo februári 2022 na adresu dopujúcej nigérijskej šprintérky.

Okagbareová v minulosti štartovala na OH 2008 v Pekingu, kde získala bronz v diaľke a neskôr jej prisúdili striebro po dopingovom previnení Rusky Tatiany Lebedevovej. Na MS 2013 brala v diaľke striebro a v šprinte na 200 m bronz. Zaujímavosťou je, že v úvode júna 2021 Okagbareová na mítingu P-T-S v Šamoríne ako prvá žena na slovenskom území dosiahla čas po 11 sekúnd, výkonom 10,98 s vymazala "bradatý" rekord podujatia Jarmily Kratochvílovej (11,09).

28.6.2022 / Bleskovky / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.