V lotérii bodovali dvaja Slováci, triumf Ferryho

Rýchlostné preteky mužov na SP v biatlone v Pokljuke poznačil silný vietor
POKLJUKA 6. marca - Prvé poolympijské preteky Svetového pohára biatlonistov vyhral v slovinskej Pokljuke Švéd Björn Ferry. Napriek jednému trestnému kolu zdolal v rýchlostných pretekoch na 10 km Rusa Antona Šipulina, ktorý strieľal čisto, o 1,5 sekundy. Vo vyrovnaných a dramatických pretekoch skončil tretí Nemec Arnd Peiffer s odstupom 2,7 sekundy, o ďalšie dve desatiny zaostal Rus Dmitrij Malyško. Preteky boli veternou lotériou, podmienky na strelnici sa neustále menili. Presadili sa biatlonisti s nižšími štartovými číslami, ktorí ešte vystihli lepší vietor. Ferry sa tešil zo šiesteho triumfu vo Svetovom pohári v kariére, prvého od sezóny 2010/2011.

Zo Slovákov bodovali do Svetového pohára hneď dvaja. Matej Kazár obsadil 28. miesto a získal trinásť bodov, Tomáš Hasilla bral za 34. priečku sedem bodov. Ďalších dvoch reprezentantov SR Martina Otčenáša a Miroslava Matiaška zradila streľba a skončili až v ôsmej desiatke. Na pretekoch SP v Pokljuke už neštartuje Pavol Hurajt, ktorý sa na ZOH v Soči rozlúčil s vrcholovou kariérou.

Preteky sa skončili neúspechom viacerých favoritov, ktorí si zvolili vyššie štartové čísla. Líder Svetového pohára Martin Fourcade z Francúzska urobil dve strelecké chyby a dobehol na siedmom mieste. Pred Emilom Heglem Svedsenom, ktorý minul trikrát a skončil až v štvrtej desiatke tesne pred Hasillom, zvýšil náskok v hodnotení SP na 149 bodov. Neveľké rozdiely medzi najlepšími sľubujú drámu v sobotňajších stíhacích pretekoch. Bezchybný výkon na strelnici okrem Rusov Šipulina a Dmitrija Malyška, ktorým však v závere došli sily v bežeckej stope, predviedol vo vetre už len Slovinec Klemen Bauer.

Výsledky - Svetový pohár v biatlone v Pokljuke:
Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Björn Ferry (Švéd.) 25:03,5 min (1 tr. kolo), 2. Anton Šipulin (Rus.) +1,5 s (0), 3. Arnd Peiffer (Nem.) +2,7 (1), 4. Dmitrij Malyško (Rus.) +2,9 (0), 5. Dominik Landertinger (Rak.) +17,3 (1), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +17,4 (1), ... 28. Matej Kazár +1:43,7 (3), 34. Tomáš Hasilla +2:14,3 (1), 76. Martin Otčenáš +5:09,1 (5), 77. Miroslav Matiaško (všetci SR) +5:18,8 (6)