MS: Veľký úspech Semerenkovej, Gereková bola dvanásta

Vaľ Semerenková získala premiérový titul majsterky sveta v biatlone
Ukrajinka Vaľ Semerenková sa stala v nedeľu v Kontiolahti majsterkou sveta v biatlonových pretekoch žien s hromadným štartom na 12,5 km. Dvadsaťdeväťročná biatlonistka sa tešila z najväčšieho individuálneho úspechu svojej kariéry, na svetových šampionátoch doteraz olympijská víťazka zo štafiet v Soči 2014 získala po dve strieborné a bronzové medaily. Semerenková vyťažila v nedeľu v Kontiolahti z "čistej" streľby. Po poslednej položke mala pred súperkami takmer 20-sekundový náskok, Nemka Franziska Preussová sa jej však na poslednom úseku výrazne priblížila.

Semerenková napokon pred Preussovou vyhrala o 6,2 sekundy, tretia dobehla Talianka Karin Oberhoferová. Slovenka Jana Gereková obsadila s odstupom 1:00,3 min 12. priečku. O lepší výsledok ju pripravili dva chybné výstrely na druhej a tretej položke. Gereková vyrovnala svoje najlepšie umiestnenie z MS v Kontiolahti, predtým bola dvanásta v rýchlostných pretekoch.

"Janka Gereková podala veľmi dobrý bežecký výkon. Dá sa povedať, že zabehla na úrovni majsterky sveta Semerenkovej. Škoda tých dvoch nepresných výstrelov, chýbalo trochu šťastia, aby skončila do 8. miesta,“ uviedol pre SITA reprezentačný tréner slovenských biatlonistiek Pavel Kobela. Gerekovej vystúpenia ako celok na MS v Kontiolahti zhodnotil takto: "Bol som spokojný s jej 12. miestom v šprinte, a spokojný som s rovnakým umiestnením aj v pretekoch s hromadným štartom. Janka ukázala, že patrí medzi širšiu svetovú špičku, predviedla svoj sezónny štandard."

V pretekoch s hromadným štartom opäť mala smolu Bieloruska Daria Domračevová, veľká favoritka nezískala v Kontiolahti žiadnu individuálnu medailu a odchádza z Fínska sklamaná. V nedeľu dobehla na 4. priečke, od cenného kovu ju delili len 2 sekundy.

V hodnotení Svetového pohára, ktorého sú súčasťou aj majstrovstvá sveta, vedie naďalej Domračevová, pred Kaisou Mäkäräinenovou má 21-bodový náskok. Semerenková poskočila na 3. priečku. V hodnotení bojov o malý glóbus v pretekoch s hromadným štartom sa do vedenia dostala Preussová.

Výsledky - majstrovstvá sveta v biatlone v Kontiolahti (Fín.):
Ženy - preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Vaľ Semerenková (Ukr.) 34:32,9 min (0 tr. kôl), 2. Franziska Preussová (Nem.) +6,2 (1), 3. Karin Oberhoferová (Tal.) +12,6 (2), 4. Daria Domračevová (Bielor.) +14,7 (2), 5. Gabriela Soukalová (ČR) +26,2 (1), 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) +31,7 (0), ... 12. Jana Gereková (SR) +1:00,3 (2)