Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Francúzi so zlatom v miešaných štafetách, Slováci nedokončili


Druhí skončili Nóri a tretí boli Taliani
PJONGČANG 20. februára - Francúzski biatlonisti Marie Dorinová-Habertová, Anais Bescondová, Simon Desthieux a Martin Fourcade s náskokom 20,9 sekundy pri streleckej bilancii 0+4 zvíťazili v utorňajších pretekoch štvorčlenných miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Druhí skončili Nóri Marte Olsbuová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö a Emil Hegle Svendsen (na palebnej čiare dovedna 1+11) a tretí s mankom 26,9 s boli Taliani Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer a Dominik Windisch (0+7). Dlho vedúci Nemci Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Erik Lesser a Arnd Peiffer (1+7) sa napokon museli uspokojiť so štvrtou priečkou o tri desatiny sekundy od bronzu. Neuspeli s protestom, ktorý sa týkal Windischovho manévru v cieľovej rovinke proti Peifferovi.

Slováci Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár a Martin Otčenáš sa vinou extrémne nevydarenej streľby prvej spomenutej ani nedostali do mužskej fázy, rozhodcovia ich po predstihnutí o jedno kolo stiahli z trate.

"Vôbec neviem, čo sa stalo. Po nástrele som išla na prvú ´ležku´ s vedomím toho, že musím reagovať na vietor, ale vôbec mi to nepadalo. Pokazila som to celému tímu, musím sa všetkým ospravedlniť," s plačom vyhlásila P. Fialková vo vysielaní RTVS. Dostala aj 2-minútovú penalizáciu za neodkrúženie všetkých trestných kôl, konkretizoval prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Tomáš Fusko: "Keď najrýchlejší predbehnú niekoho o celé kolo, tak ho podľa pravidiel musia stiahnuť z trate a platí poradie, na ktorom sa štafeta v danom okamihu nachádzala. To bol aj náš prípad. Paulína Fialková neodkrúžila všetky štyri okruhy. Nezvykne toľko krúžiť, zrejme si to nejako zle spočítala, a preto sme dostali dvojminútovú penalizáciu. Aj takýto je biatlon... Dnes sme smutní a sklamaní. Zatiaľ nemám detailnejšie informácie o tom, čo sa Paulíne prihodila na prvej streleckej položke ležmo."

Svoj pohľad ponúkla aj trojnásobná medailistka (1-2-0) z areálu Alpensia Kuzminová (1-2-0): "Je mi ľúto situácie, ktorá dnes nastala. Všetci sme dúfali, že v miešanej štafete máme šancu uspieť. Neviem, čo sa stalo Paule, určite to bude potrebné analyzovať. Ja som odštartovala v normálnom tempe. Nevedela som, ako to dopadne, aj keď som videla, že už nemáme veľkú nádej. Pri streľbe som sa nedokázala sústrediť a pracovať ako obvykle. Nebola som vo svojom komfortnom režime, vykoľajilo ma to, čo sa udialo na prvom úseku. Cítila som spolupatričnosť s Paulínou, ani ja som nepodala optimálny výkon. Pred nami je ešte jedna štafetová súťaž, dnešný nevydarený mix musíme rozdýchať a nerobiť z toho tragédiu. Uvedomujem si, že sa nám to prihodilo na ZOH, ale taký je život i šport. Občas sa to stáva, musíme sa z toho poučiť."

Šéftrénerka Sloveniek Anna Murínová uviedla: "Neviem vyhodnotiť, čo sa stalo, ešte som nebola s Paulínou. Verím, že to neboli jej chyby, a stalo sa len čosi mechanické. Jej výstrely sa končili priveľmi vpravo, možno si pred štartom pretekov ´ťukla´ diopter. Niečo podobné sa už stalo Ivke Fialkovej na Svetovom pohári. Je to zlé, ale máme ešte ženskú štafetu a treba sa dať dokopy. Takýto čierny scenár sme si však po pekných výsledkoch vôbec nepredstavovali."

Francúzsko figuruje na šiestej priečke vo výsledkovej listine z premiéry tejto disciplíny spred štyroch rokov v Soči po diskvalifikácii pôvodne štvrtého Nemecka za doping, pričom rovnaký osud ešte možno čaká zatiaľ štvrtých Rusov (čím by sa SR - 6. v cieli - posunula z 5. na 4. miesto). V Rusku triumfovali v mixe Nóri (z utorňajšej zostavy štartovali Eckhoffová a Svendsen) pred Čechmi a Talianmi. Francúzsko vtedy na jednu výnimku malo rovnaké zloženie: na treťom úseku v roku 2014 bol Jean-Guillaume Béatrix. "Galský kohút" naplno zabodoval na ZOH v štafete aj zásluhou žien v domácom prostredí v Albertville 1992.

Tridsaťjedenročná Dorinová-Habertová získala svoj tretí kov na ZOH po striebre v klasickej štafete a bronze v šprinte vo Vancouveri 2010. Tridsiatnička Bescondová nadviazala na bronz z pjongčanskej stíhačky. Dvadsaťšesťročný Desthieux dobyl svoju prvú medailu na takejto scéne, dosiaľ preňho maximom bolo 7. miesto v stíhačke práve v Kórejskej republike. Dvadsaťdeväťročný M. Fourcade má pod piatimi kruhmi medailovú zbierku 5-2-0, z toho aktuálne 3-0-0.

Držiteľ ostatných šiestich veľkých glóbusov za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári a líder aktuálneho poradia M. Fourcade je prvým športovcom v Pjongčangu s troma zlatými. V historickom prehľade podľa úspešnosti tohto typu na jedných ZOH sa v rámci biatlonového odvetvia dotiahol na druhú pozíciu k Nemcovi Michaelovi Greisovi (2006) a Bieloruske Darii Domračevovej (2014), Nór Ole Einar Björndalen získal v roku 2002 až štyri prvenstvá. Björndalen dovedna má 8 olympijských triumfov, druhý je M. Fourcade (5), za ním figurujú Nemci Ricco Gross a Sven Fischer a Rus Alexander Tichonov (po 4).

Francúzsko oslavuje svoju piatu zlatú medailu v Pjongčangu, čím si utvorilo národný rekord. Dosiaľ ním boli štyri zlaté z rokov 1968, 2002 a 2014. Fourcade sa prostredníctvom svojho piateho zlata stal absolútne najúspešnejším francúzskym olympionikom v dejinách. Z Francúzov si vybojoval tri zlaté na jedných ZOH aj zjazdár Jean-Claude Killy v roku 1968. Celkovo v letných aj zimných odvetviach M. Fourcade osamel na národnom čele pred šermiarmi Christianom d´Oriolom a Lucienom Gaudinom (po 4 zlaté) zo značne dávnejších období.

"Príbeh tohto tímu sa začal pred deviatimi rokmi práve v Kórejskej republike, keď Francúzsko triumfovalo v mixe na majstrovstvách sveta. Bolo to akési prechodové obdobie od generácie Raphaela Poiréeho, Sandrine Baillyovej, Vincenta Defrasneho či Florence Baverelovej-Robertovej, v tej novej vlne boli okrem mňa Justine Braisazová, ale už aj Marie Dorinová-Habertová a Simon Desthieux. Je to nádherná story pre nás aj celé zázemie, ktoré tvrdo pracovalo na umožnení tohto úspechu. Často hovoríme, že praktikujeme individuálny šport, lenže my sme spolu nejakých 220 dní v roku. Získať napokon zlato je veľmi emotívne a naplno si to vychutnávame," povedal M. Fourcade, citoval ho Olympijský informačný servis (OIS).

"Bol som vo veľkom strese, lebo sú to preteky odlišného typu ako individuálne. V prvom kole som však bol rýchly a strieľal som bez otázok v hlave - len som si opakoval, že musím ísť," skonštatoval Desthieux.

"Je to obrovská spoločná odmena pre celý tím a všetkých ľudí, ktorí nám držali palce. Keď Martin preťal cieľovú čiaru, akoby mi srdce explodovalo v hrudi," vyhlásila Bescondová.

"Pre mňa je to nádherné, lebo sezóna mi dosiaľ nevychádzala a nepredpokladala som, že budem mať miesto v tíme. Teraz však mám podiel na zlate, čo je bláznivé, som veľmi šťastná. Som rada, že som sa moja kariéra končí takto," podotkla Dorinová-Habertová.

"Na poslednom úseku to bol kvalitný boj. Na Martina som nemal nárok, ale teší ma, že som získal striebro pred Talianmi a Nemcami," uviedol Svendsen.

"Bol som presvedčený, že mám nárok na ten ťah vo finiši o bronz, lebo som viedol a pravidlá hovoria o voľbe stopy v prospech pretekára, ktorý je vpredu. Všetko sa to udialo fakt rýchlo. Som rád, že rozhodnutie napokon bolo v náš prospech. Získať medailu je jedna vec, získať ju v tíme štvornásobok," povedal Windisch.

"Nečakal som, že jury rozhodne proti nám. Potvrdila sa moja skúsenosť, že rozhodcovia nemajú priveľkú odvahu meniť poradie. V mojich očiach to bolo porušenie pravidiel, zostalo však bez konzekvencií. Dominik bol rýchlejší, ale nedodržal reglement a nemalo to následky. Nie je to dobré pre budúcnosť, lebo teraz si všetci môžu pomyslieť, že zmena stopy je v poriadku," uviedol Peiffer.

Paulína Fialková odštartovala z druhého radu a na medzičase 1,6 km bola so sekundovým mankom šiesta, ale jej streľba v ľahu sa zmenila na nočnú moru. Jediná vydarená rana z ôsmich vrátane troch dobíjaní znamenala štyri trestné okruhy a odstup 2:19,1 min na poslednej 20. pozícii. Navyše, Fialková si zle zrátala metre navyše, zabudla na jedno 150-metrové kolo a dostala za to 2-minútovú penalizáciu. Po "stojke" mala na palebnej čiare štatistiku 5+6, zaostávala už o 5:33,3. Kuzminovej odovzdala o 5:49,8 min od špice. Pre tím SR bolo hotovo.

Vďaka Vittozziovej vtedy viedlo Taliansko o 2,2 sekundy pred Nemeckom (Hinzová), tretie bolo Francúzsko (Dorinová-Habertová, +7,0), už s výraznejšími medzerami, ale do pol minúty, nasledovali Česko, USA, Kazachstan, Poľsko a Bielorusko.

Kuzminová na "ležke" trikrát dobíjala a bola bez zmeny na 20. pozícii o 6:30,2 min. Na prvých troch priečkach stále platilo poradie Taliansko, Nemecko a Francúzsko. Po štvrtej položke však už zásluhou Dahlmeierovej viedlo Nemecko o 23,3 s pred Talianskom (Wiererová), tretie bolo Bielorusko s Dariou Domračevovou (+34,2) v akcii. Kuzminová potrebovala jeden rezervný náboj, mala manko 6:33,6 a všetky súperky pred sebou. Po "ženskom" polčase viedlo Nemecko o 29,9 s pred Talianskom a malo k dobru 32,6 s na Bielorusko. Ďalej išli Francúzsko, Fínsko, Ukrajina, Poľsko, Česko, OŠR a jeden zo spolufavoritov Nórsko (Olsbuová a Eckhoffová nazbierali plus 1:23,4 min). Slovensko už nepokračovalo.

Nemecko (Lesser) po celkovo piatej streľbe malo náskok 33,9 s pred Talianskom (Hofer) a 51,6 s pred Bieloruskom (Sergej Bočarnikov), naplno v medailovej hre priebežne bolo aj Francúzsko (Desthieux, +56,7). Poradie Nemecko, Taliansko, Bielorusko a Francúzsko bolo aj po šiestej položke štafetových pretekov, doťahovalo sa piate Nórsko (J. T. Bö). Zatiaľ čo Nemci viedli presvedčivo o 42,5 sekundy, spomenuté štyri družstvá boli v rozpätí 15 s.

Nemci pri záverečnej tretej odovzdávke viedli o sľubných 32,6 s pred Talianmi. Nasledovali Francúzi (tiež +32,6), Nóri (+33,1) a už odpojenejší Bielorusi (+47,7). Finišmenmi spomenutých piatich kvartet boli víťaz šprintu Peiffer, Windisch, hrdina stíhačky a mass-štartu M. Fourcade, Svendsen a Vladimir Čepelin.

Peiffer v ľahu dvakrát dobíjal, viedol pred Fourcadom už iba o 6,6 s a Francúz sa pred neho dostal, kým nastala rozhodujúca ôsma položka. Taliani a Nóri o približne 16 sekúnd mimo v tej chvíli vyzerali "iba" na duel o bronz, piati Bielorusi boli zhruba 25 sekúnd za nimi. Zlato pre Francúzsko určila posledná streľba: Fourcade bol bezchybný a náhle viedol o 34,3 s pred tiež osamoteným Svendsenom. V hre o bronz boli Windisch a Peiffer, ktorý musel do trestného kola. Nemcovu športovú tragédiu zavŕšil nezdar v priamom súboji o tretie miesto.

BIATLON
Preteky miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km: 1. Francúzsko (Marie Dorinová-Habertová, Anais Bescondová, Simon Desthieux, Martin Fourcade) 1:08:34,3 h (0+4), 2. Nórsko (Marte Olsbuová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö, Emil Hegle Svendsen) +20,9 s (1+11), 3. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +26,9 (0+7), 4. Nemecko (Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Erik Lesser, Arnd Peiffer) +27,2 (1+7), 5. Bielorusko (Nadežda Skardinová, Daria Domračevová, Sergej Bočarnikov, Vladimir Čepelin) +55,5 (0+3), 6. Fínsko (Laura Toivanenová, Kaisa Mäkäräinenová, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo) +1:03,9 min (0+3), 7. Ukrajina (Irina Varvynecová, Julia Džimová, Dmitro Pidručnij, Arťom Prima) +1:12,1 (0+5), 8. Česko (Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Michal Krčmář) +1:39,3 (0+8),... 20. Slovensko (Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár, Martin Otčenáš) - na druhom úseku stiahnuté z trate po predstihnutí o jedno kolo pri priebežnej streleckej bilancii 5+10 (P. Fialková 5+6, Kuzminová 0+4)

20.2.2018 / Bleskovky - biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.