Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

SP: Veľký glóbus druhýkrát v kariére P. Northugovi

Dokonalým nórskym triumfom sa skončila finálová minitour v rámci finále Svetového pohára v behu na lyžiach vo švédskom Falune.
Z prvenstva a zároveň zisku hlavnej trofeje sezóny sa tešil 27-ročný Petter Northug. Spoločnosť na pódiu pre medailistov mu robili jeho krajania, strieborný Finn Haagen Krogh a bronzový Martin Johnsrud Sundby. Zvyšok štartového poľa výrazne zaostal za týmto triom. Štvrtý nakoniec finišoval Rus Alexander Legkov, ktorý si tým zaistil druhé miesto v celkovej klasifikácii SP. O tri desatiny sekundy zdolal Švajčiara Daria Colognu, pre ktorého to znamenalo tretie miesto v konečnom poradí celosezónneho seriálu.

Petter Northug vybehol na 15-kilometrovú trať záverečnej etapy stíhacích pretekov s polminútovým náskokom pred Rusom Maximom Vylegžaninom, jeho krajan Eldar Rönning zaostával na štarte až o 40 sekúnd. Northug vedel, že na definitívne potvrdenie svojho celkového prvenstva vo SP nesmie skončiť horšie ako tretí. S prehľadom si však svoj náskok na čele kontroloval. V závere si doslova počkal na svojich krajanov, ale nakoniec preťal cieľovú métu ako prvý. Štyri 3730 m dlhé okruhy s celkovým prevýšením 548 m zvládol za 35:48,3 min a osemnástykrát sa tešil z víťazstva v pretekoch tohto rangu. Krogh za ním zaostal o 7 desatín sekundy, Sundby bol o 1,8 s za ním.

Petter Northug si hlavnú trofej sezóny vybojoval druhýkrát v kariére, premiérovo zdvihol veľký krištáľový glóbus nad hlavu v roku 2010. Cologna si na SP nesiahol tretí raz v rade, čo sa doteraz v histórii podarilo iba legendám: v rokoch 1984 - 1986 Švédovi Gunde Svanovi a 1995 - 1997 Nórovi Björnovi Dähliemu.

Konečné výsledky štvoretapovej minitour v rámci finále SP - Falun (Švéd.):

1. Petter Nortug 35:48,3 min, 2. Finn Haagen Krogh +0,7 s, 3. Martin Johnsrud Sundby (všetci Nór.) +1,8, 4. Alexander Legkov (Rus.) +1:13,4, 5. Dario Cologna (Švaj.) +1:13,7, 6. Iľja Černousov (Rus.) +1:14,5