Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

SP: Kowalczyková môže oslavovať, Procházková bojuje

Poľka Justyna Kowalczyková má na dosah štvrtý triumf vo Svetovom pohári, Procházková štvoretapové finále
LAHTI 11. marca - Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková už môže pomaly chystať oslavy svojho štvrtého celkového triumfu v ceslosezónnom seriáli pretekov Svetového pohára. Po svojom nedeľnom triumfe v pretekoch na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom vo fínskom Lahti má pred svojou najbližšou prenasledovateľkou Nórkou Therese Johaugovou náskok 581 bodov. Do konca sezóny je v hre už iba 610 bodov. Ak v stredu v šprinte klasickou technikou v Drammene skončí do ôsmeho miesta, získa minimálne 32 bodov a už by nemusela nastúpiť vôbec na štart, jej nórskej súperke by nestačili ani triumfy vo všetkých zostávajúcich pretekoch. Tridsaťročná Poľka však ani neuvažuje, že by sezónu "zabalila".

"Chcem nastúpiť na všetky preteky do konca sezóny, hoci už to nepotrebujem. Po stredajšom šprinte sa rozhodnem, či pôjdem do Osla na skejtovú tridsiatku. Ak bude všetko v poriadku, nastúpim. Vo finále v Štokholme a vo Falune však určite nechcem chýbať," uviedla v rozhovore pre poľský denník Przeglad Sportowy.

Kowalczyková sa tak zaradí medzi legendy. Iba Jelena Välbeová v dresoch bývalého Sovietskeho zväzu a neskôr Ruska bola úspešnejšia, keď veľkú krištáľovú guľu získala päťkrát. Štyri trofeje má vo svojej vitríne Nórka Bente Skariová - Martinsenová. Fínka Marjo Matikainenová ovládla SP v rokoch 1986, 1987 a 1988 a spolu s Kowalczykovou sú jedinými pretekárkami v histórii, ktoré triumfovali trikrát v rade bez prerušenia. Kowalczykovej sa to podarilo v rokoch 2009, 2010 a 2011. Žiadna ďalšia lyžiarka doteraz nezvíťazila viac ako dvakrát.

Slovenka Alena Procházková po úspešnom víkende v Lahti (3. miesto v šprinte a 25. priečka v pretekoch na 10 km) poskočila v celkovej klasifikácii SP na 49. miesto. To by jej umožnilo štart v spomenutom štvoretapovom finále vo Švédsku, kde bude môcť nastúpiť iba päťdesiat najlepších. Isté to však ešte nemá. "Potrebujem ešte jeden dobrý výsledok. Pokúsim sa oň v stredu v Drammene. Ak neuspejem, sezóna sa pre mňa skončí," uvedomuje si dôležitosť mestských šprintérskych pretekov 28-ročná Banskobystričanka. Bodové rozdiely od 39. priečky nižšie sú minimálne, Procházková má napríklad rovnaký počet bodov ako Švédka Magdalena Pajalová na 50. mieste, Ruska Jevgenia Šapovalovová na 48. pozícii má len o jediný bodík viac.

V kategórii mužov sa to výrazne zamotalo. Líder celkovej klasifikácie Švajčiar Dario Cologna necestoval do Lahti, dovolil tak svojim prenasledovateľom priblížiť sa k nemu. Druhý Alexander Legkov z Ruska zaostáva o 107 bodov, tretí Nór Petter Northug o 123 bodov. Práve táto trojica si to s najväčšou pravdepodobnosťou rozdá o celkové prvenstvo. Dôležité budú najmä víkendové preteky v nórskom Holmenkollene na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom, v ktorých je v hre nielen 100 bodov za víťazstvo, ale aj ďalších 60 za triumfy na štyroch "rýchlostných" prémiách na trati. Potom nasleduje veľké finále v Štokholme a Falune, v ktorom je síce v troch etapách iba polovičná dotácia, ale prvých tridsať v konečnom poradí získa dupľovaný počet bodov ako v klasických pretekoch.

Aktuálne poradie vo SP po 25 pretekoch (z 31 naplánovaných):


MUŽI: 1. Dario Cologna (Švaj.) 1173 bodov, 2. Alexander Legkov (Rus.) 1066, 3. Petter Northug (Nór.) 1050, 4. Alexej Poltoranin (Kaz.) 871, 5. Maxim Vylegžanin (Rus.) 779, 6. Iľja Černousov (Rus.) 635, ... 137. Martin Bajčičák (SR) 10

ŽENY: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 1678 bodov, 2. Therese Johaugová (Nór.) 1097, 3. Kikkan Randallová (USA) 1009, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 929, 5. Anne Kyllönenová (Fín.) 820, 6. Marit Björgenová (Nór.) 802, ... 49. Alena Procházková (SR) 96