Neznámy Škót postavil v Molde do pozoru nórsku špičku v behu na lyžiach

Musgrave zdolal v šprinte všetkých Nórov
MOLDE 18. januára - Neznámy Škót postavil do pozoru celú nórsku špičku v behu na lyžiach! Dvadsaťtriročný Andrew Musgrave sa stal v Molde víťazom šprintu voľnou technikou v rámci majstrovstiev Nórska v bežeckom lyžovaní. Za Musgraveom sa zoradili vo výsledkovej listine známe mená zo Svetového pohára Ola Vigen Hattestad, Finn Haagen Krogh, Anders Glöersen a Tomas Northug. Vedúci muž priebežného poradia Svetového pohára Martin Johnsrud Sundby neštartoval.

"Je čas, aby sa definitívne zabudlo na orla Eddieho a skončili sa posmešky na adresu britských lyžiarov. Málokto vie, že bežecké lyžovanie funguje aj u nás na Ostrovoch. Som zvedavý na to prekvapenie všetkých, keď sa mi podarí v Soči získať olympijskú medailu," vyhlásil Musgrave. Svojou odvážnou replikou narážal na britského skokana na lyžiach Michaela Edwardsa, ktorý sa svojho času "preslávil" rekordne krátkymi skokmi a na ZOH 1988 v Calgary obsadil posledné miesto. Dolu mostíkmi sa spúšťal s dioptrickými okuliarmi na očiach, mal krkolomný štýl letu, preto aj dostal prezývku "Orol

Aktuálny nórsky šampión Musgrave je rodák z juhoanglického Dorsetu, ale lyžovať sa učil počas šiestich rokov, ktoré strávil ako dieťa v Shetlande na Aljaške. Neskôr žil v škótskom Aberdeenshire. Na predchádzajúcej zimnej olympiáde vo Vancouvri obsadil v skiatlone na 15 + 15 km 51. miesto. Jeho víťazstvo v šprinte v Molde zrejme nebolo dielom náhody, keďže v ďalších pretekoch na 15 km klasicky obsadil 7. miesto.

18.1.2014 / Bleskovky - beh na lyžiach / SITA, AP /  Foto: SITA/ AP/ Terje Bendiksby