MS: Zlato na 10 km pre Johaugovú, Procházková 66.

Výsledky utorňajších pretekov v behu na lyžiach žien na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme
VAL DI FIEMME 26. februára - V utorňajších pretekoch žien v behu na lyžiach na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme zvíťazila Nórka Therese Johaugová. Druhá skončila jej krajanka Marit Björgenová, bronzovú medailu si odváža Ruska Julia Čekalevová. Jediná Slovenka v 79-člennom štartovom poli Alena Procházková skončila šesťdesiata šiesta.

Na všetkých medzičasoch to bol od začiatku súboj dvoch nórskych bežkýň Johaugovej a Björgenovej, rozdiely medzi nimi boli v desatinách sekundy, zvyšok štartového poľa stále viac zaostával. Prvýkrát sa meno 24-ročnej krásky v bielej stope Johaugovej objavilo na prvej priečke až na méte 6700 metrov, odvtedy však už svoju reprezentačnú kolegyňu i tréningovú partnerku a už desaťnásobnú majsterku sveta Björgenovú nepustila pred seba. Famóznym spôsobom dokázala stupňovať tempo. V cieli prišiel v jej podaní málovídaný elixír radosti. Tešila sa z tretieho titulu svetovej šampiónky v kariére, druhého v pretekoch jednotlivcov. Na dva 5000 m dlhé okruhy s celkovým prevýšením 380 m potrebovala 25:23,4 min. Strieborná Björgenová zaostala o vyše desať sekúnd, bronzová Čekalevová už o viac ako pol minúty.

"Som nevýslovne šťastná, ešte mi to chvíľu potrvá, kým tomu naozaj uverím. Boli to nesmierne vyrovnané preteky. Ráno som vstávala s tým, že toto bude môj deň. Podarilo sa mi to,“ uviedla Johaugová. "Želám jej to. Bola lepšia ako ja, zaslúži si oslavy, teším sa spolu s ňou," s nadhľadom a športovo prijala prehru Björgenová, ktorá je s dvoma zlatými a jednou striebornou medailou najúspešnejšou účastníčkou šampionátu vo Val di Fiemme.

Vynikajúci výkon predviedla nemecká biatlonistka Miriam Gössnerová, ktorá skončila štvrtá. Čekalevová bola iba o pol sekundy rýchlejšia. Prekvapením bolo aj piate miesto Elizabeth Stephenovej z USA. Nórky potvrdili svoju výnimočnosť, v deviatke najlepších boli štyri.

Slovenke Alene Procházkovej sa preteky vôbec nevydarili. Od štartu zaostávala za najlepšími, v cieli bola o takmer štyri minúty za víťaznou Johaugovou. Pri šiestom štarte na MS je šesťdesiate šieste miesto jej najhorším rezultátom v kariére. Predstihli ju dokonca pretekárky z lyžiarsky "exotických" krajín, ktoré museli absolvovať kvalifikáciu.

Výsledky - 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom - ženy - Val di Fiemme - utorok:

1. Therese Johaugová (Nór.) 25:23,4 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +10,2, 3. Julia Čekalevová (Rus.) +32,7, 4. Miriam Gössnerová (Nem.) +33,2, 5. Elizabeth Stephenová (USA) +41,2, 6. Heidi Wengová (Nór.) +43,2, ... 66. Alena Procházková (SR) +3:57,8