Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

MS: Titul v mužských štafetách pre Nórsko

Výsledky pretekov mužských štafiet na 4x10 km na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v talianskom Val di Fiemme
VAL DI FIEMME 1. marca - V pretekoch mužských štafiet na 4x10 km na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v talianskom Val di Fiemme zvíťazilo nórske kvarteto Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rönning, Sjur Röthe a Petter Northug. Striebro patrí Švédsku v zostave Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner a Calle Halfvarsson, bronz si vybojovali Rusi Jevgenij Belov, Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov a Sergej Usťugov. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Prvý úsek klasickou technikou bol v slnečnom a nezvyčajne teplom počasí (+10°C) taktickými manévrami. Pretekári sa ponúkali, kto bude ťahať celé pole. Tempo bolo veľmi voľné, z 18-členného peletónu vypadli iba vyslovení outsideri z Dánska, Kazachstanu a Estónska. Až na ôsmom kilometri to prestalo baviť Nemca Hannesa Dotzlera a podarilo sa mu aspoň natiahnuť skupinu. Odovzdával prvý, ale iba s minimálnym náskokom pred Nórmi, tretí boli Japonci. Prvých pätnásť tímov sa zmestilo do osemnástich sekúnd.

Na druhom úseku rovnako klasicky sa už začalo naozaj bojovať. Aktivitou hýrili najmä favorizovaní severania - Nór Eldar Rönning a Švéd Johan Olsson, výborne im sekundovali Rus Maxim Vylegžanin, Švajčiar Dario Cologna, ale aj Čech Lukáš Bauer či domáci Talian, 40-ročný nezmar Giorgio di Centa. Čelná skupina sa postupne zmenšovala, na odovzdávku v polovici pretekov už prišli vpredu pokope iba šiesti bežci v rozpätí štyroch sekúnd.

Tretí úsek lyžiari absolvovali už voľnou technikou. Žiadne prevratné zmeny na čele nepriniesol. Talian Roland Clara a Nór Sjur Röthe sa niekoľkokrát nástupmi snažili šesťčlennú skupinku roztrhať, neskôr sa predviedol aj Rus Alexander Legkov. Až kilometer pred cieľom začali zaostávať Nemec Tim Tscharnke a Švajčiar Toni Livers. Prví odovzdávali Rusi, ale v dvoch sekundách boli aj Švédi, Nóri a Taliani.

Spomenuté kvarteto opäť začalo taktizovať, tempo finišmanov bolo doslova prechádzkové. Už po niekoľko sto metroch ich dobehol Nemec Axel Teichmann, po kilometri aj Švajčiar Remo Fischer, ktorí na začiatku posledného úseku zaostávali už 15, resp. 24 sekúnd, a opäť bola vpredu šesťčlenná partia. Na šiestom kilometri sa dotiahol aj Fín Matti Heikkinen. Záver bol potom hektický. Vo finiši uplatnil svoju rýchlosť Nór Petter Northug, o 1,2 s za ním zaostal Švéd Calle Halfvarsson, bronz vybojoval Rus Sergej Usťugov. Sklamanie prežili domáci Taliani, ktorí za pódiom pre medailistov zaostali o dve desatiny sekundy.

Nóri od roku 1991 prehrali v štafete jediný raz - v roku 1999 v rakúskom Ramsau skončili "až" druhí za domácimi reprezentantmi. Celkovo to bol ich pätnásty štafetový triumf na MS v histórii, teraz ťahajú šnúru siedmich viťazstiev bez prerušenia. Pre ich finišmana Pettera Northuga to bol deviaty titul svetového šampióna v kariére, celkovo dvanásta medaila (bilancia 9 - 3 - 0).

"Sú to fantasické pocity. Vyhrať štafetu znamená pre nás Nórov veľmi veľa. Sme lyžiarsky národ, u nás doma všetci sedia pri televízoroch a pozerajú preteky, držia nám palce. Bežíme najmä pre nich. Vedel som, že nemá význam ísť dopredu, až do posledného stúpania som iba sledoval, čo robia súperi. Tak to bolo takticky pripravené a vyšlo nám to. Mám obrovskú radosť,“ povedal v prvom rozhovore po pretekoch pre Nórsku štátnu televíziu (NRK) Petter Northug.

Výsledky - štafeta mužov na 4x10 km - Val di Fiemme:

1. Nórsko (Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rönning, Sjur Röthe, Petter Northug) 1:41:37,2 h, 2. Švédsko (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +1,2 s, 3. Rusko (Jevgenij Belov, Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov, Sergej Usťugov) +2,4, 4. Taliansko +2,6, 5. Fínsko +11,7, 6. Švajčiarsko +13,0