MS: Na 15 km triumf Northuga, Bajčičák tridsiaty ôsmy

Víťazom pretekov v behu na lyžiach mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme sa stal 27-ročný Nór Petter Northug. Druhý skončil Švéd Johan Olsson, bronz si vybojoval ďalší Nór Tord Asle Gjerdalen. Slovák Martin Bajčičák obsadil 38. miesto, Petrovi Mlynárovi patrila 76. priečka.
VAL DI FIEMME 27. februára  - Northug od štartu nasadil strhujúce tempo. Už na prvom medzičase po necelých dvoch kilometroch bol na čele a svoj odstup od zvyšku štartového poľa neustále zvyšoval. Po piatich kilometroch už viedol pred Dariom Colognom zo Švajčiarska, v tom čase druhým, o takmer 18 sekúnd, na 10. kilometri mal pred Olssonom náskok 24,5 s. Švéd mal potom

fantastický záver. Northug, ktorý štartoval až za ním a bol informovaný o tom, že jeho náskok sa zmenšuje, siahol až na dno síl a náskok si udržal. Po prejdení cieľovou métou padol totálne vyčerpaný a trvalo mu niekoľko minút, kým bol schopný vstať. Tri päťkilometrové okruhy s celkovým prevýšením 570 m pri teplote +7°C zvládol za 34:37,1 min, Olsson zaostal o necelých dvanásť sekúnd, bronzový Gjerdalen bol pomalší o 22,3 s. Ďalší bežci už mali výraznejší odstup, piaty Sjur Röthe už viac ako minútu.

Pre Pettera Northuga to je ôsmy titul svetového šampióna v kariére, z toho piaty v pretekoch jednotlivcov. Vo Val di Fiemme sa po striebre v šprinte tešil už z druhého pódiového umiestnenia, otvoril ním druhú desiatku svojich medailových ziskov na MS (celková bilancia 8 - 3 - 0). "Sú dni, keď sa ráno zobudíte a viete, že toto je váš deň. Presne to sa mi dnes stalo. Záver bol nepredstaviteľne ťažký. Vedel som, ako bežia súperi predo mnou, to mi vlievalo sily. Myslím si, že toto je jeden z najkrajších dní môjho života, vyhrať skejtovú pätnástku bolo vždy mojím snom," uviedol v prvom rozhovore po dobehu do cieľa pre štátnu nórsku televíziu (NRK) Petter Northug.

Striebro pre čoskoro 33-ročného Olssona bolo štvrtou medailou rovnakého kovu pre Švédsko na týchto MS, jeho prvým pódiovým umiestnením na MS v individuálnych pretekoch v kariére. "Boli to fantastické preteky. Petter predviedol úžasný výkon, ukázal, že vie byť silný nielen v hromadných dobehoch do cieľa. Je pre mňa takmer cťou, že som mohol byť hneď za ním druhý," zložil poklonu na adresu nového majstra sveta Johan

Hegemóniu severanov v pretekoch narušil iba Ivan Babikov v drese Kanady, ktorý skončil štvrtý. Líder celkovej klasifikácie Svetového pohára Švajčiar Dario Cologna sa tentoraz musel uspokojiť až s ôsmou pozíciou.

Z dvojice slovenských reprezentantov v 95-člennom štartovom poli bol podľa očakávania lepší skúsený 36-ročný Martin Bajčičák na 38. mieste. Northug ho zdolal o viac ako tri minúty. Peter Mlynár nabral bezmála šesťminútové manko a vo výsledkovej listine sa zaradil na 76. priečku.

Výsledky - 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom - muži - Val di Fiemme:

1. Petter Northug (Nór.) 34:37,1 min, 2. Johan Olsson (Švéd.) +11,8 s, 3. Tord Asle Gjerdalen (Nór.) +22,3, 4. Ivan Babikov (Kan.) 53,6, 5. Sjur Röthe (Nór.) +1:03,0, 6. Calle Halfvarsson (Švéd.) +1:09,5, ... 38. Martin Bajčičák +3:03,2, 76. Peter Mlynár (obaja SR) +5:51,9