Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

MS: Maratónske zlato pre Björgenovú

MS: Maratónske zlato pre Björgenovú
VAL DI FIEMME 2. marca - Víťazkou pretekov žien v behu na lyžiach na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme sa stala Nórka Marit Björgenová. V strhujúcom finiši vedúcej trojčlennej skupinky si striebro vybojovala Poľka Justyna Kowalczyková, bronz patrí ďalšej nórskej reprezentantke Therese Johaugovej. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.
Už od štartového výstrelu sa na čele objavili najvážnejšie favoritky pretekov - Poľka Justyna Kowalczyková, Nórky Therese Johaugová, Marit Björgenová, Heidi Wengová a Švédky Charlotte Kallová s Annou Hagovou. Veľmi rýchlo začali z pôvodne 45-členného štartového poľa odpadávať výkonnostne slabšie pretekárky. Už po siedmich kilometroch bola vpredu iba 17-členná, po desiatich kilometroch 13-členná skupina a kvalitatívna selekcia pokračovala. Kandidátky na medaily sa pozorne strážili.

V stúpaní na medzičas na méte 11,8 km ušli zvyšku čelnej skupiny Kowalczyková s triom Nórok Johaugovou, Björgenovou a Wengovou a veľmi rýchlo si vytvorili pomerne výrazný náskok. Nebezpečenstvo si uvedomili Nemka Nicole Fesselová a Švédka Anna Haagová a pokúsili sa stratu zlikvidovať. Nepodarilo sa im to, navyše zo skupiny po 17. kilometri vypadla aj Wengová.

Líderské trio príliš netaktizovalo, všetky tri pretekárky akoby mali rovnaký cieľ - vysokým tempom uštvať súperky. Päť kilometrov pred cieľom mali už pred v tom čase štvrtou Wengovou takmer trištvrteminútový náskok. V záverečnom stúpaní pred zjazdom na štadión sa nastúpila Björgenová, jej nástup zachytila iba Kowalczyková, Johaugová, ktorá išla na štart s označením majsterky sveta z predchádzajúceho šampionátu v Osle 2011 (tam sa však bežalo voľnou technikou), už nebola schopná zvýšiť frekvenciu.

V hektickom šprintérskom súboji mala nakoniec viac síl čoskoro 33-ročná Nórka Björgenová (nar. 21. marca 1980), pre ktorú to bolo štvrté zlato na tomto šampionáte (bilancia 4 - 1 - 0), dvanáste v kariére (12 - 4 - 3). Šesť päťkilometrových okruhov celkovým prevýšením 1140 m v nádhernom slnečnom a na lyžovanie nezvykle teplom počasí (+9° C) zvládla za 1:27:19,9 h. Kowalczyková bola o 3,7 s pomalšia, bronzová Johaugová zaostala o 8,7 s.

"Veľmi som chcela dnes zvíťaziť. Vo Vancouveri aj vlani na majstrovstvách sveta u nás v Holmenkollene som bola na tridsiatke druhá, preto som túžila po športovej pomste. Neuveriteľne sa mi uľavilo. Záver bol naozaj ťažký, ešte stále mi behá mráz po chrbte. Som veľmi šťastná, že mi to takto perfektne vyšlo,“ neskrývala radosť v cieli spokojná Björgenová.

Výsledky - 30 km klasickou technikou s hromadným štartom - Val di Fiemme:

1. Marit Björgenová (Nór.) 1:27:19,9 h, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +3,7 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) +8,7, 4. Heidi Wengová (Nór.) +1:38,3 min, 5. Nicole Fesselová (Nem.) +1:49,0, 6. Anna Haagová (Švéd.) +2:05,7, ... Slovensko nemalo zastúpenie

2.3.2013 / Bleskovky - beh na lyžiach / SITA /  Foto: SITA/AP