Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bajčičák už vie, ako chutí ultramaratón

Martin Bajčičák: "Verím, že mám na to, aby som v takýchto pretekoch končil v najlepšej desiatke"
TATRANSKÁ ŠTRBA 25. marca - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák absolvoval počas uplynulého víkendu ultramaratón Arefjällsloppet vo švédskom Aare na 75 km klasickou technikou s hromadným štartom, ktorý bol finálovým podujatím seriálu diaľkových behov Swix Ski Classics. Pri svojej premiére na takejto dlhej trati obsadil 37. miesto. Zvíťazili nórski súrodenci Anders a Jörgen Auklandovci, ktorí preťali cieľovú métu na desatinu sekundy v rovnakom čase 3:21:07,8 h. Bajčičák za nimi zaostal o takmer 18 minút.

"Nikdy v živote som takú dlhú trať nebežal, chcel som to vyskúšať, získať nové skúsenosti. Výsledkom a umiestnením, samozrejme, nie som nadšený, ale nabudúce už budem vedieť, do čoho idem," začal rozprávanie o svojom "dobrodružstve" 36-ročný slovenský reprezentant.

Za uplynulých 15 dní to boli preňho tretie "dlhé" preteky. Najskôr absolvoval Engadin maratón na 42 km vo švajčiarskom St. Moritzi, o sedem dní ho čakali preteky Svetového pohára na 50 km v nórskom Holmenkollene a túto sériu zavŕšil v Aare behom na 75-kilometrovej trati. "Bola to naozaj zaberačka, ale je koniec sezóny, absolvoval som to už aj ako súčasť prípravy na tú nadchádzajúcu," pokračoval Martin Bajčičák.

Diaľkové behy sú na severe Európy mimoriadne populárne, štartujú na nich tisícky pretekárov. V Aare si to vyskúšalo vyše sedemtisíc bežcov. "Slávny Vassov beh má obmedzenú kapacitu pätnásťtisíc štartujúcich. Štvrťhodinu po začiatku registrácie býva vypredaný. To my tu na Slovensku, alebo vôbec v Európe, ani nevieme pochopiť. Aj v Aare bola skvelá atmosféra," pridal slovenský lyžiar pohľad do zákulisia.

Trať Arefjällsloppetu bola podľa jeho slov mimoriadne náročná. "Normálne vedú takéto behy po rovine, prípadne je tam maličké klesanie. Tu však boli dva náročné kopce s celkovým prevýšením takmer šesťsto metrov. To dá poriadne zabrať. Ja som sa snažil zo začiatku držať krok s najlepšími. To sú však špecialisti na takéto behy a teraz už viem, že to nebol najlepší nápad. Posledných dvadsať - dvadsaťpäť kilometrov už som nepretekal, už som len chcel prísť do cieľa. To sú tie skúsenosti...," s úsmevom sa Martin Bajčičák obzrel za svojou ultramaratónskou premiérou a dodal: "Verím, že mám na to, aby som v takýchto pretekoch končil v najlepšej desiatke.“

Sezóna sa preňho ešte celkom neskončila. Už sa bojuje o miestenky na budúcoročnú zimnú olympiádu v Soči a on by rád ziskom FIS-bodov a zlepšením svojho postavenia vo svetovom renkingu zvýšil počet miesteniek pre slovenskú bežeckú výpravu. "Teraz najskôr potrebujem poriadne zregenerovať. V stredu chcem už opäť ísť na bežky, budú to zo začiatku len také voľnejšie tréningy, postupne budem zvyšovať náročnosť. Koncom budúceho týždňa sú v Horních Mísečkách v Krkonošiach medzinárodné majstrovstvá Česka, tam definitívne ukončím sezónu," uzavrel Martin Bajčičák.