Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Viaceré orgány vyšetrujú masové odhlasovanie športovcov z juniorských pretekov v Rusku

Viaceré orgány vyšetrujú masové odhlasovanie športovcov z juniorských pretekov v Rusku
Z pretekov sa v závere decembra odhlasovali celé tímy po tom, ako sa dozvedeli o prítomnosti dopingových komisárov na podujatiach v Čajkovskom a Iževsku
BRATISLAVA 5. januára - Viaceré orgány vrátane Ruskej antidopingovej agentúry (RusADA) a Ruskej biatlonovej únie sa začali zaoberať mimoriadne zvláštnym úkazom z pretekov organizovaných koncom decembra. Tesne pre štartom jednotlivých súťaží sa z nich totiž hromadne odhlasovali skupiny športovcov, keď sa dozvedeli o účasti dopingových komisárov na pretekoch. Podľa českého webu iDnes.cz o tom ako prvý informoval ruský denník Sport-Express. Venuje sa mu aj špecializovaný web Iniciatíva integrity športu.
Podľa ruského webu allsportinfo.ru sa 27. decembra zo šprintu junioriek odhlásilo 12 zo 69 prihlásených pretekárok a o deň neskôr preteky juniorov absolvovalo len 21 z pôvodného poštu 88 prihlásených športovcov. "Divné udalosti sa stali na pretekoch Iževsk Rifle. V Čajkovskom niekoľko pretekárok vyzvali po súťaži k dopingovej kontrole a vzápätí sa z pretekov odhlásil tím junioriek z mesta Chanty-Mansijsk. O deň neskôr v Iževsku sa podobná situácia zopakovala, keď sa odhlásil celý tím juniorov z mesta Ťumeň. Čo to bolo? Paradox? Náhoda? Posúďte sami," napísal na sociálnych sieťach niekdajší ruský olympionik v behu na lyžiach Nikolaj Pankratov.

Situácia neušla predstaviteľom RusADA a tlačová hovorkyňa agentúry Maria Markovová uviedla, že "hromadné odhlasovanie zaznamenali a bude predmetom vyšetrovania". Tiež nový prezident Ruskej biatlonovej únie Viktor Majgurov sľúbil vyšetrenie prípadu. "Neprejde to bez povšimnutia," reagoval.

Rusko už viac ako šesť rokov bojuje o očistenie svojho mena, ktoré utrpelo po ZOH 2014 v Soči, kedy sa prevalil obrovský škandál štátom riadeného a krytého dopingu športovcov na všetkých úrovniach. Výsledkom toho sú viaceré tresty, zákazy konania vrcholných podujatí v krajine aj zákaz štartu pod ruskou vlajkou na medzinárodných podujatiach.

5.1.2021 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP