Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

V Osrblí sa rozhodli odložiť si sneh zo skončenej zimy na ďalšiu sezónu

V Osrblí sa rozhodli odložiť si sneh zo skončenej zimy na ďalšiu sezónu
Z odloženého snehu by mali pred ďalšou zimou pokryť približne tretinu areálu Národného biatlonového centra v Osrblí.
BRATISLAVA 25. apríla - V Národnom biatlonovom centre v Osrblí sa rozhodli v jari 2022, že sa pokúsia uskladniť sneh z ukončenej sezóny pre nasledujúcu zimu. Informuje o tom Slovenský zväz biatlonu (SZB). "Tento krok je skvelou správou nielen pre profesionálnych športovcov, ale aj pre amatérskych milovníkov bežkovania či biatlonu," napísal zväz a pripomenul, že podobný postup sa stáva nevyhnutnosťou vo všetkých strediskách, ktoré organizujú preteky Svetového pohára.


"Napriek tomu, že sme vzhľadom na nadmorskú výšku v Osrblí nemali doposiaľ problém s organizáciou veľkých podujatí a vždy sa nám podarilo trate zasnežiť a kvalitne pripraviť, nebolo to vždy jednoduché. Preto sme po vzore iných biatlonových stredísk aj my tento rok prvýkrát pripravili veľkú kopu snehu, ktorú sme zakryli štiepkou. Dve tretiny snehu by sme mali mať k dispozícii pre ďalšiu sezónu, čo by nám malo pokryť trať dlhú až jeden kilometer. Škoda, že bol február veľmi teplý, inak by sa nám podarilo nasnežiť ešte väčšiu kopu. Má to význam najmä pre našich športovcov, aby mohli čo najskôr trénovať na snehu aj v domácich podmienkach," povedal prezident SZB Peter Vozár.Podľa správcu centra Mareka Matiaška sa v stredisku podarilo vyrobiť približne 5500 až 6000 metrov kubických umelého snehu, ktorý je na ploche 60 krát 30 metrov a stúpa do výšky štyroch metrov. "Tento rok sme potrebovali cca 12-tisíc metrov kubických snehu na všetky trate a štadión. Podľa predbežných odhadov budeme mať 30-percentné straty, tak máme približne tretinu snehu na budúci rok. Štiepka zakrývajúca sneh je v hrúbke okolo 50 cm, táto hrúbka sa zdá byť, podľa informácií od kolegov z Čiech, ideálna. Dovezený materiál potrebný na zakrytie kopy váži približne 220 ton, čo predstavuje asi 10 kamiónov," prezradil Matiaško.

SZB tiež upozornil, že spomenutá štiepka zanecháva menšiu uhlíkovú stopu a "vyhrala" pred polystyrénom, ktorý sa tak isto používa na tento účel. Centrum v Osrblí už druhý rok po sebe mohla využiť aj verejnosť, ostatné sezóna tam trvala 92 dní do 27. marca.
25.4.2022 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Facebook/ Národné biatlonové centrum v Osrblí