Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Toto je len začiatok. Davidová je biatlonistka pre budúcnosť, myslí si jej nórsky tréner

Toto je len začiatok. Davidová je biatlonistka pre budúcnosť, myslí si jej nórsky tréner
"Biatlon je jednoduchý, keď sa mu poctivo venujete. Markéta bola fenomenálna," vraví Egil Gjelland
BRATISLAVA 17. februára - Česko má nový biatlonový pojem. Makéta Davidová na svetovom šampionáte v Pokljuke predviedla, ako sa dá takmer z nuly v priebehu niekoľkých dní vystúpiť až na najvyšší stupeň pre víťazov. Nová majsterka sveta vo vytrvalostných pretekoch predviedla čistú streľbu, hoci predtým v šprinte a stíhačke sa dokopy až osemkrát pomýlila na strelnici. Stačilo jej to iba na 44. a 32. miesto a nič nenasvedčovalo, že o pár dní príde veľký obrat.

"Zapracovali sme na jej pozícii na strelnici. Beh nebolo treba zlepšovať. Mala ho aj predtým výborný. Potrebovali sme však obnoviť dobrý pocit zo streľby z januárových Svetových pohárov a to sa aj podarilo," vysvetlil Erik Gjelland, nórsky tréner svetovej šampiónky vo vytrvalostných pretekoch, v rozhovore na webe iDnes.cz.
Niekdajší tímový kolega fenomenálneho Oleho Einara Björndalena a olympijský šampión zo Salt Lake City 2002 v pretekoch štafiet si aj po víťazstve svojej zverenkyne zachoval flegmatický výraz na tvári. To mu však nebránilo slovne sa pokloniť 24-ročnej rodáčke z Jablonca nad Nisou: "Markéta bola fenomenálna. Biatlon je jednoduchý, keď sa mu poctivo venujete. Už dlhší čas pozorujem, ako sa Markéta snaží na tréningoch a a ako veľmi chce. Keďže to má v hlave zrovnané, veril som, že jedného dňa príde takýto úspech," podotkol Gjelland, ktorý v minulosti viedol nórske esá Toru Bergerovú, Emila Hegleho Svedsena či bratov Böovcov.

Streľba je popri kvalitnom behu alfa a omega dobrého výsledku v biatlone. A dvojnásobne to platí vo vytrvalostných pretekoch, kde sa po každom nepresnom výstrele pripočíta k výsledku jedna celá minúta. "Bola som pred streľbou pomerne pokojná. Keď som však dosiahla devätnásty presný výstrel, v duchu som si vravela: 'Ó môj Bože, už len jeden a bude to'. Mysľou som potom tlačila guľku do terča a vyšlo to," vrátila sa Davidová ku kľúčovému okamihu pretekov. Ak by posledný výstrel nezvládla, zrejme by skončila strieborná, lebo Švédka Hanna Öbergová za ňou v cieli zaostala o 27,9 s.

Pred Pokljukou 2021 mala Davidová na konte jediné víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, v sezóne 2018/2019 vyhrala v Anterselve rýchlostné preteky. Pódiových umiestnení do dnešného dňa vrátane zlata na MS nazbierala osem a Gjelland je presvedčený, že ďalšie úspechy sú len otázka času. "Toto je len začiatok. Počkajte, kým nazbiera viac skúseností a bude sa vedieť vyrovnať s ťažšími podmienkami. Teraz ukázala, čoho je schopná a ukážu to znova. Je to biatlonistka pre budúcnosť. Neponáhľajme sa však príliš a nechajme ju užiť si aktuálny titul. Veď je majsterka sveta," doplnil Gjelland.

17.2.2021 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP