Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Paulína Fialková desiata v stíhacích pretekoch, druhé najlepšie umiestnenie Slovákov v Pekingu

Paulína Fialková desiata v stíhacích pretekoch, druhé najlepšie umiestnenie Slovákov v Pekingu
Marte Olsbuová Röiselandová po rýchlostných ovládla aj stíhacie preteky biatlonistiek na zimných olympijských hrách v Pekingu.
BRATISLAVA 13. februára - Nórska biatlonistka Marte Olsbuová Röiselandová po rýchlostných ovládla aj stíhacie preteky biatlonistiek na zimných olympijských hrách v Pekingu. A keďže bola predtým aj súčasťou víťaznej nórskej zmiešanej štafety, s troma zlatými vo vrecku ašpiruje na honor najúspešnejšej športovkyne ZOH 2022. Spolu s bronzom z vytrvalostných pretekov má 31-ročná Nórka v Číne na konte už štyri cenné kovy.

Skvelé desiate miesto si v stíhacích pretekoch na 10 km vybojovala Slovenka Paulína Fialková, ktorá s dvoma chybami na strelnici zaostala za víťazkou o 2:38,8 min. V porovnaní s rýchlostnými pretekmi sa zlepšila o štyri miesta a zapísala druhý najlepší výsledok slovenského športovca na ZOH 2022. Tým najlepším jednoznačne zostáva zlato Petry Vlhovej v slalome. P. Fialková výrazne posilnila svoju ambíciu predstaviť sa v poslednej individuálnej súťaži v Pekingu, v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km v sobotu 19. 2. Mladšia zo sestier Fialkových Ivona skončila na 36. mieste, keď až sedemkrát sa zmýlila na strelnici. Napriek tomu si polepšila o päť miest v porovnaní s rýchlostnými pretekmi, kde skončila na 41. mieste.

Víťazná Olsbuová Röiselandová iba raz zaváhala na tretej položke na strelnici a napokon zvíťazila s veľkým náskokom 1:36,5 min pred Švédkou Elvirou Öbergovou a 1:48,7 min pred Nórkou Tiril Eckhoffovou, ktorá sa zo siedmeho miesta po poslednej streľbe dostala na bronzovú pozíciu. Športová tragédia postihla Nórku Ingrid Landmark Tandrevoldovú, ktorá z pôvodne bronzovej pozície ešte na deviatom kilometri napokon došla do cieľa na pokraji síl štrnásta s mankom takmer troch minút za víťaznou krajankou Olsbuovou Röiselandovou. 
Paulína Fialková začala stíhacie preteky na štrnástom mieste zo šprintu, ale po výborne zvládnutej prvej streľbe v ľahu sa posunula na siedme miesto. Potom však nezvládla druhú "ležku", keď v meniacich sa poveternostných podmienkach na strelnici v Čang-Ťia-Kchou jej uleteli dva výstrely. Dvadsaťdeväťročnú Breznianku to stálo prepad zo siedmeho na dvadsiate miesto, ale preteky sa zďaleka nekončili. Tretiu streľbu a prvú v stoji zvládla najlepšia Slovenka bez chyby a posunula sa na štrnáste miesto. Za najlepšou desiatkou zaostávala o 10 sekúnd. Záležať si dala aj na záverečnej štvrtej streľbe a druhej v stoju a aj tú absolvovala bezchybne. Zaradila sa na jedenáste miesto, ale za desiatou Poľkou Monikou Hojniszovou-Staregovou zaostávala až 14 sekúnd. To už bolo priveľa, ale keďže v závere sa totálne vytrápila nórska favoritka Landmark Tandrevoldová, P. Fialková sa v cieľovej rovinke dostala pred ňu na desiate miesto.
13.2.2022 / Biatlon / SITA /  Foto: SITA/AP