Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Francúzske rozšírené pódium v šprinte ako unikát, Kuzminovej tesne ušla stíhačka

Úvodná individuálna súťaž na majstrovstvách sveta v biatlone v českom Novom Meste na Morave, rýchlostné preteky žien na 7,5 km, sa skončili suverénnym francúzskym triumfom.
BRATISLAVA 10. februára -  Titul majsterky sveta si vybojovala Julia Simonová, ktorá zvíťazila o necelých 5 sekúnd pred Justine Braisazovou-Bouchetovou a necelých 41 sekúnd pred Lou Jeanmonnotovou. Aj štvrté miesto obsadila Francúzka - Sophie Chauveauová. Líderka Svetového pohára Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová skončila až dvadsiata piata, keď pokazila streľbu v stoji s tromi chybami.
Biatlonoví štatistici zistili, že prvé štyri miesta vo výsledkoch niektorej zo súťaží na MS obsadili biatlonistky rovnakej krajiny iba na premiérovom svetovom šampionáte s účasťou žien vo francúzskom Chamonix v roku 1984. Vtedy v pretekoch na 10 km zvíťazila Venera Černyšovová z bývalého Sovietskeho zväzu a ďalšie tri miesta obsadili jej krajanky. "Šialené, čo sa stalo. Tento moment je výnimočný pre mňa aj celý náš tím. Ó môj Bože, je to vôbec skutočné?," vravela v prvej reakcii v cieli 27-ročná Julia Simonová. "Keď som odchádzala zo strelnice s plným nástrelom, chvíľu som začala premýšľať nad tým, že z toho môže byť veľmi dobrý výsledok. Desať z desiatich v šprinte je otvorená cesta k medaile a som rada, že je z toho nakoniec tá najcennejšia. Biatlon je fyzicky aj mentálne náročný šport, a preto som hrdá, že žijem túto chvíľu," dodala Simonová v rozhovore pre L´Équipe.

Zo štvorice Sloveniek sa ani jedna nedostala do najlepšej šesťdesiatky, čo znamená, že ženské stíhacie preteky budú bez slovenskej účasti. Smolu mala Anastasia Kuzminová, ktorá skončila šesťdesiata prvá a postup do stíhačky jej ušiel o 6 desatín sekundy. Biatlonová legenda ovenčená tromi zlatými olympijskými medailami urobila po jednej chybe na oboch streleckých položkách, a hoci bola v cieli najprv na 45. mieste, postupne spadla až na šesťdesiate prvé. Sestry Zuzana a Mária Remeňové skončili na 64., resp. 68. mieste. Júlia Machyniaková bola až osemdesiata deviata so štyrmi chybami pri streľbe.

"Tie dve chyby sú akýsi môj nešťastný štandard. Stále mi tam jedna rana na položku ujde. Neviem sa z toho pohnúť. Nejdú mi tie nuly. Chýba mi väčšia istota," komentovala 39-ročná Kuzminová pre RTVS a ešte dodala: "Neteší ma, že som najlepšia z tímu. Nevracala som sa preto, aby som sa porovnávala s našimi dievčatami, ale snažila sa ich motivovať, aby som ich potiahla dopredu, no nedarí sa mi to, keď sama nedosiahnem želaný výsledok."

10.2.2024 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP