Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Zima prináša riziká. Nepodceňujte ich!

Zima prináša riziká. Nepodceňujte ich!
S prichádzajúcou zimou sa priblížilo nepríjemné obdobie, keď pri pohybe a športovaní vonku pomerne ľahko prechladneme a ožívajúce typy záškodníckych baktérií aj vírusov začnú vehementne útočiť na naše nie veľmi pripravené a oslabené organizmy. Preto nesmieme zabúdať na prevenciu.
Slovensko je oblasťou, v ktorej dochádza často k pomerne prudkým zmenám poveternostnej situácie. Na počasie a jeho obmeny reaguje veľká časť populácie, bežcov nevynímajúc.

Niektoré údaje hovoria o tom, že takmer 70 percent obyvateľstva je citlivých aj na nepatrné výkyvy počasia - sú meteorosenzitívni.

Poveternostné deje vplývajú na fyzickú a psychickú pohodu zdravého bežca a zároveň negatívne ovplyvňujú priebeh ochorení pohybového, nervového, srdcovocievneho, dýchacieho, zažívacieho, ale aj urologického systému organizmu.

Meteorosenzitivita môže prebúdzať skryté zdravotné problémy, zhoršuje chronické ochorenia a zvyšuje možnosť komplikácií.

Veľmi nepríjemnou udalosťou – najmä vďaka neočakávaným zmenám počasia a našej neopatrnosti (behanie v prepotenom odeve s následným „zachladnutím“) - býva bolestivé aj časté močenie, niekedy bolesti chrbta aj semenníkov a s tým spojená zvýšená telesná teplota.

To môžu byť prvé príznaky zápalu obličiek, prostaty, močového mechúra a močových ciest, patriacich k najbežnejším zimným komplikáciám, ktoré nasledujú po prechladnutí a postihujú oveľa častejšie ženy ako mužov.

Najmä močový mechúr je veľmi citlivý na teplotné zmeny. Zvýšená opatrnosť je v týchto prípadoch dôležitá najmä u jedincov, ktorí sú k zápalom močových ciest a mechúra náchylní – cukrovkári alebo bežci s inými chronickými ochoreniami, majúcimi za následok zníženú obranyschopnosť, ďalej osoby s vrodenými chybami močového systému a s prípadnými močovými kameňmi.

Rizikom je aj dlhotrvajúci beh v  kombinézach mokrých od potu, posedávanie na studených kameňoch v prestávkach na trasách (príjemné chladenie môže mať za následok neskorší nepríjemný zápal).

Preto je vhodné mať so sebou „pohotovostný balíček“ a v „krízovom“ stave sa prezliecť do suchého. Žiaden zápal močových orgánov sa nesmie podceniť, liečiť treba každý. Vhodnejšie ako samoliečba (urologický čaj, pivo a podobne) je návšteva u odborného lekára – urológa.

Zle liečený alebo neliečený zápal tohto druhu totiž môže viesť ku chronicite a poškodeniu zapálených lokalít natrvalo. A navyše – takýto zápal je ložiskom šírenia infekcie aj na iné orgánové štruktúry, čo je príčinou málo „pravdepodobných“ zápalov achiloviek, natrhnutých svalov a podobne. Pre bežca viac ako nevhodných.

Dnes už aj najväčšie medicínske kapacity jednoznačne akceptujú pozitívny prínos alternatívnych metód v liečbe aj prevencii úporných a chronických infekcií močových ciest. Najmä účinky konzumácie výťažkov z medvedice lekárskej a brusnicových bobuliek aj ich extraktov sú v takýchto prípadoch naozaj pozoruhodné.

Konkrétne - látky obsiahnuté v brusniciach znižujú možnosti tvorby takzvaných biofilmov – tenkých povlakov tvorených pestrým spoločenstvom rôznych druhov a typov baktérií. V takomto komunitnom tvare sa mikróby chovajú inak, ako keď sa po tele „potĺkajú“ úplne samostatne.

V spoločenstve využívajú vzájomnú podporu, účinný „úkryt“ a schopnosť dlhšieho prežívania aj negatívneho pôsobenia. Biofilmy ochraňujú týchto mikroagresorov aj pred pôsobením antibiotík. Po konzumácii brusnicových látok majú aktívne patologické baktérie v močových cestách na osem hodín zníženú schopnosť uchytiť sa v biofilme a môžu byť ľahšie vyplavené močom von z tela ešte skôr ako zaútočia.

Podľa referencií z ostatných svetových urologických kongresov by bolo vhodné konzumovať čerstvé brusnice alebo ich extrakty denne a preventívne. A to aj pre ich dobré účinky na krvotvorbu - vďaka obsahu železa - a ochranu mozgových buniek.

Ďalším pomocníkom v liečbe a prevencii proti opakovaným urologickým infekciám sú čučoriedky – tiež zabraňujúce šíreniu bakteriálnej nákazy, ktorá sa môže močovými cestami dostať aj do močového mechúra. Obsahujú totiž (rovnako ako brusnice) látku, ktorá zabraňuje baktériám zachytiť sa na sliznici močového mechúra a močovej rúry.

Pri častých zápaloch močového ústrojenstva sa odporúča aj celoročná konzumácia čerešňových plodov a ich výťažkov, pričom sa akceptujú aj čerešne zavárané, sušené, rozmixované v jogurtoch alebo ich šťava v džúsoch. Pozitívne pôsobí aj kúpeľ v odvare z čerešňových listov.

Podobnou kapitolou je zápalové postihnutie prostaty, ktoré mnohí považujú za niečo, čo patrí k vyššiemu veku muža. Opak je však pravdou – zápalovým ochorením tohto orgánu, často chronickým, trpí veľké množstvo mladých chlapov, ktorí ho často získavajú pri behaní a jazdení na bicykli. A navyše – po nesprávnej, neodbornej a neskorej liečbe je často považované za ochorenie „na celý život“.

Prostata (predstojná žľaza) má tvar i veľkosť menšieho orecha a leží tesne pod močovým mechúrom v oblasti medzi pupkom a ohanbím. Vyzerá ako ošúpaná mandarínka, ktorej stredom prechádza močová trubica, odvádzajúca moč z močového mechúra.

Nesprávne chránená prostata sa v chladnom počasí alebo pri prudkom striedaní teplôt vzduchu vo vetre, môže zväčšiť zápalom, začne tlačiť na prechádzajúcu močovú trubicu a objavia sa ťažkosti.

Tie môžu byť výraznejšie pri akútnom zápale – prerušované močenie, neúplné vyprázdňovanie mechúra, časté a „nevydržateľné“ nutkanie na močenie, močenie v noci, horúčka aj bolesti pri ejakulácii, po ktorej sa môže objaviť v semene alebo v moči krv.

Niekedy sú príznaky menej výrazné, objavujú sa bolesti celého chrbta, krížov, oboch slabín (triesiel) aj bedrových kĺbov, občasné zvýšenie teploty – a to veľmi často pomýli aj lekára. Prevenciou pred takýmito problémami je predovšetkým nosenie špeciálnych vysokých termo – nohavíc, ktoré pred vznikom takéhoto zápalu počas behania môžu ochrániť. Vhodná je aj výmena prepotenej spodnej bielizne za suchú (pokiaľ je to, najmä na dlhších bežeckých trasách, možné).

Pozor : Pri zápalovom ochorení močových orgánov nebeháme! Dáme si prestávku až do vyliečenia.


26.12.2016 / Bežecká škola / Autor: MUDr. Pavel Mlovič /  Foto: BIGSTOCK