Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ženy v behu: Beh nás mení a je aplikáciou prírodnej kozmetiky

Ženy v behu: Beh nás mení a je aplikáciou prírodnej kozmetiky
Ženy v behu a tak všeobecne.
Aký je rozdiel medzi mužmi a ženami, čo sa týka prvého pohľadu, je na prvý pohľad každému jasné, teda aspoň väčšinou platí, že:

  • ženy sú ľahšie - tým myslím, že majú menšiu váhu, fujha aj toto je dvojzmyselnosť :), aj keď oba zmysly, ktoré to má, vyjadrujú danú skutočnosť, teda tú, že ženy majú spravidla nižšiu hmotnosť, ale tiež že si ich veľa mužov menej váži a tvrdí, že by sa mali venovať upratovaniu, praniu, vareniu, výchove detí a im, pánom tvorstva majú nechať to ostatné :)
  • ženy ale majú, napriek tomu, že majú nižšiu hmotnosť, vyššie percento tuku 
  • percentuálny podiel kostrového svalstva je u žien 20 - 30%, pričom u mužov 40 - 50% 
  • ženy majú ľahšie kosti 
  • väzy, šľachy, kĺby žien znesú menšie zaťaženie ako u mužov 
  • príjem kyslíka je u žien o 20% nižší ako u mužov - čo je spôsobené najmä tým, že ženy majú menšie množstvo červených krviniek
Bežecké podprsenky

Ak sa rozhodnete behať, tak rozhodne neváhajte s ich nákupom. S dobrou a kvalitnou bežeckou podprsenkou získa vaše behanie úplne iný rozmer. Bohužiaľ alebo vďakabohu to poznám len z rozprávania, ale aj keď len sprostredkovane, tak môžem povedať, že tých čo ich používajú už by bez nich nikdy nevybehli.

Ženská bežecká obuv

Ženská bežecká obuv už nie je len o tom, že má len iné farby - že sa snaží vyhovieť módnym trendom, ale hlavne reflektuje inú anatómiu tela ženy oproti tej mužskej.

Beh je aplikáciou prírodnej kozmetiky

Áno, milé dámy, ak ste to nevedeli, tak beh a aj iné vytrvalostné športy vám pomáhajú k lepšiemu prekrvovaniu tkanív, vrátane pokožky a tým pôsobia ako prírodná kozmetika, ktorú si môžete aplikovať bez ohľadu na obsah vašej peňaženky.

Beh a tehotenstvo

V prvých mesiacoch tehotenstva väčšinou nie je dôvod behanie prerušiť. Určite je ale dobré to, že chcete v tehotenstve behať, konzultovať s vašim lekárom - gynekológom. Ak by sa vyskytli akékoľvek problémy, potom je vhodné v túto dobu nahradiť bežecký tréning plávaním, ktoré odľahčuje kĺby a celé telo.

Behanie a menštruácia

Či behať, či nebehať keď máte menštruáciu, je úplne na vás, v tomto prípade naozaj vďakabohu nehovorím z vlastných skúseností, ale viem, že každá sa so svojimi dňami vyrovnáva inak. Viem tiež, že nielen lekári, ale najmä ženy, ktoré behajú potvrdzujú, že vytrvalostný šport (beh, jogging, rýchla chôdza, nordic walking) sú vynikajúcim prostriedkom na odstránenie menštruačných ťažkostí.

Navyše možno neviete, že až do prechodu má žena veľmi účinnú hormonálnu ochranu (estrogén) proti ochoreniam srdca (infarktu) a obehového systému. Po prechode je však z tohto hľadiska na tom úplne rovnako ako muži.

Nevysvetliteľný pokles výkonnosti

Ženy, ak u vás dôjde k akémukoľvek nevysvetliteľnému poklesu výkonnosti, mali by ste si nechať urobiť test na počet červených krviniek. V prípade, že sa preukáže, že namerané hodnoty sú nižšie, než je potrebné, začnite cmúľať železo. Nikdy by ste to ale nemali robiť bez predchádzajúcej konzultácie s vaším lekárom!

Behanie s deťmi v kočíku

Ak máte dieťa v kočíku a nemáte práve možnosť, aby vám ho niekto na ten čas, čo by ste si radi zabehali postrážil, tak si zaobstarajte "babyjogger - formulu" detský kočík, ktorý vďaka väčším kolesám zvládne aj zvlnený terén. Vďaka nemu potom môžete vybehnúť aj s vašimi deťmi do zložitejšieho terénu a do lesa a nemusíte byť odkázané len na parky či mestské ulice.

Behanie nás mení

Dámy, toto je veľmi dôležité si uvedomiť, rovnako dôležité je toto oznámenie pre mužov, beh nás mení všetkých. Ak začnete behať, váš život naberie iný smer. Tým, že získate svojím behaním čas na seba, získate čas premýšľať, získate čas prísť na veci, ktoré okolo vás doteraz len krúžili a nemali šancu k vám preniknúť. Tým, že sa naučíte počúvať, načúvať svojmu telu, naučíte sa počúvať a počuť to, čo vám oznamujú aj iní. Nejde totiž jedno počuť a ​​druhé nepočuť. Toto všetko povedie k vašej premene. Táto premena v sebe skrýva jedno nebezpečenstvo, obzvlášť ak ste zadaní, zadaní a váš partner, vaša partnerka nebehá, alebo nešportuje. Potom sa začnú oveľa výraznejšie prejavovať rozdiely medzi vami, rozdiely, ktoré ste doteraz nevnímali alebo len veľmi nezreteľne. Vnímanie rozdielov vás môže viesť k tomu, že sa budete snažiť svojho partnera, partnerku, zmeniť. Ale to nefunguje, lepšie povedané - takto to nefunguje.
Človek sa môže zmeniť - nie, že nie, ale musí sa chcieť zmeniť kvôli sebe, kvôli tomu, že už sa sám nemôže taký ako je vystáť. Človek sa nikdy nezmení pre niekoho. Môže sa o to snažiť ako chce, vždy však skĺzne k svojim starým praktikám.

Takže čo s tým?

Hlavne sa nesnažte partnera, partnerku meniť, tlačiť na neho, skôr sa s ním rozprávajte o svojej "novej" láske - o behaní, čo vám to prináša, nechajte ho, aby sám uveril, že to môže byť, ako to hovoríte - keď o tom hovoríte stále tak sugestívne, vzrušene a radostne. Možno zrazu zistíte, že sa v chodbe objavili nejaké nové bežecké topánky, visí tam bežecká bunda, v koši so špinavým prádlom sa objavia bežecké ponožky, maratónky, tričko... nekomentujte to, nechajte partnerov o tom hovoriť samých. Ako hovorím, musí to ísť z nich - nie od vás, potom vyhráte OBAJA.
28.5.2022 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock