Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

ZDRAVIE: Zhruba 46 percent dospelých netuší, že majú zvýšený krvný tlak

ZDRAVIE: Zhruba 46 percent dospelých netuší, že majú zvýšený krvný tlak
Komplikácie sa objavujú postupne a vedú k vážnym zdravotným následkom.
BRATISLAVA 17. mája – Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie zhruba 46 percent dospelých nevie, že majú zvýšený krvný tlak. Hypertenzia postihuje 40 až 50 percent ľudí nad 18 rokov. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) sa komplikácie spojené s hypertenziou objavujú postupne a vedú k vážnym následkom a odvrátiteľným predčasným úmrtiam. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková pri príležitosti svetového dňa hypertenzie.
„Hypertenzia nadmerne zaťažuje srdce, ktorého svalstvo musí vyvíjať viac námahy, aby dokázalo pumpovať krv v tele. Trpia aj cievy, ktorými sa krv v tele prepravuje – poškodzuje sa ich vnútorná výstelka, v dôsledku čoho sa v nich môžu usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny. Vysoký krvný tlak tak spôsobuje okrem poškodenia srdca aj poškodenie mozgu, obličiek alebo očí. Zasiahnutý je celý krvný obeh, takže transport krvi, a tým aj kyslíka a živín od srdca k dôležitým orgánom prebieha ťažšie," uvádza Račková s tým, že pokiaľ sa na vysoký krvný tlak nepríde včas a nelieči sa, môže mať tento stav za následok ischemickú chorobu srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu.

Vysokému krvnému tlaku možno predchádzať udržiavaním si primeranej telesnej hmotnosti, obmedzením príjmu soli a alkoholu, oddychom, fyzickou kondíciou či upraveným jedálničkom. Dôležitá je aj pravidelná kontrola krvného tlaku a dodržiavanie liečby stanovenej lekárom. Krvný tlak pomôže upraviť zlepšenie životosprávy či lieky v súlade s odporúčaniami lekárov.

17.5.2022 / Bežecká škola / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock