Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

ZDRAVIE: Klimatická zmena vedie k vyššiemu tepelnému stresu počas letných dní

ZDRAVIE: Klimatická zmena vedie k vyššiemu tepelnému stresu počas letných dní
Európania, najmä na juhu kontinentu, sú v letných mesiacoch vystavení väčšiemu tepelnému stresu, keďže klimatická zmena spôsobuje dlhšie obdobia extrémneho počasia. 
BERLÍN 20. apríla - Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnila Služba pre klimatickú zmenu programu Euróspkej únie (EÚ) Copernicus. Ako uvádza, porovnania údajov za ostatné desaťročia ukázali, že rekordné horúčavy v minulom roku viedli k nebezpečným podmienkam pre ľudské zdravie.

Južná Európa vlani zaznamenala rekordný počet dní s veľmi silným tepelným stresom, ktorý sa definuje ako teploty od 38 do 46 stupňov Celzia. Počet letných dní so silným tepelným stresom, a teda teplotami 32 až 38 stupňov Celzia, alebo veľmi silným tepelným stresom podľa správy stúpa na celom kontinente, pričom na juhu Európy rastie aj počet dní s extrémnym tepelným stresom - nad 46 stupňov Celzia. Zároveň počet dní bez tepelného stresu má klesajúci trend, tvrdí Copernicus.

Tepelný stres je čoraz viac považovaný za významný problém na celom svete, pretože planéta sa otepľuje v dôsledku zmeny klímy spôsobenej človekom. Podľa odborníkov môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov vrátane vyrážok, dehydratácie a úpalu.

Informácie o tepelnom strese sú súčasťou výročnej správy programu Copernicus o stave klímy v Európe, ktorá potvrdila, že kontinent vlani zažil druhý najteplejší rok v histórii. Minulé leto bolo rekordne najteplejšie v celej Európe, a to o 1,4 stupňa Celzia nad referenčným obdobím rokov 1991 - 2020. Napríklad na Špicbergoch na severe Európy v lete zaznamenali teploty vyššie o 2,5 stupňa Celzia, ako je priemer.

Vysoké teploty a nízke zrážky tiež viedli k rozsiahlemu suchu, zatiaľ čo letné požiare spôsobili najvyššie emisie uhlíka za posledných 15 rokov, vysvetľuje Copernicus. To podľa neho viedlo k rekordnému topeniu alpských ľadovcov, pričom zmizlo viac ako päť kilometrov kubických ľadu.
20.4.2023 / Bežecká škola / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock