Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Vitamín D si do zásoby nevytvoríme, v jarných mesiacoch ho treba doplniť

Vitamín D si do zásoby nevytvoríme, v jarných mesiacoch ho treba doplniť
Vitamín D, známy aj ako „slnečný vitamín“, mnohým chýba. Ľudské telo ho nedokáže vytvoriť v dostatočnom množstve. Doplniť ho je možné pobytom na slnku, niektorými potravinami, ale aj výživovými doplnkami.
BRATISLAVA 13. apríla – Vitamín D prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika, podporuje imunitu, nervový systém, je prospešný pre celkové zdravie. „Až 90 % vitamínu D, ktoré naše telo získa, pochádza zo slnečného žiarenia, tvorí sa v koži, na ktorú pôsobí UV žiarenie. Veľa času však trávime v kanceláriách, doma, v škole a omnoho menej vonku, v prírode. Aj preto máme nedostatok vitamínu D,“ vysvetľuje farmaceutka a riaditeľka odboru schvaľovacích činností VšZP Ľudmila Kraus. Už 20-minútový pobyt na slnku trikrát týždenne nám môže zabezpečiť potrebné množstvo tohto vitamínu. Jeho nedostatok sa prejavuje zvýšenou lámavosťou kostí, bolesťou svalov, kazivosťou zubov, zníženou imunitou, únavou, nástupom melanchólie, depresiami, zmenami nálady, strachom, vyčerpaním, vypadávaním vlasov či spomalením hojenia rán.

Kým v lete nie je problém doplniť si „déčko“ v prírodnej forme zo slnka, v zime či v jarných mesiacoch to býva komplikovanejšie. „Telo nefunguje ako zásobáreň vitamínu D. Neustále musíme vyhľadávať zdroje na jeho doplnenie. Jedným z nich je aj strava. Vhodné sú ryby – losos, makrela, sleď, tuniak, treščia pečeň, ale aj huby a vajíčka. Ak strava nestačí a deficit vitamínu D je dlhodobejší a vyšší, k dispozícii máme tablety alebo kvapky,“ radí odborníčka. Kvapková forma sa môže podávať batoľatám, deťom, ale aj starším dospelým. V sortimente lekární je dostatočné množstvo rôznych prípravkov aj vo forme tabliet.
13.4.2023 / Bežecká škola / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock