Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

V prírode si vyvetráte hlavu a ešte môžete aj zachrániť bravčovú pečienku

V prírode si vyvetráte hlavu a ešte môžete aj zachrániť bravčovú pečienku
Beh v teréne je komplexný tréning
Beh je najlacnejší šport. Beh sa stáva najobľúbenejším športom na svete. Bežec by však nemal iba behať, mal by aj posilňovať, preťahovať sa, aktívne relaxovať. Kde na to všetko však vziať čas? Jeden tip by som mal - behanie v teréne.

Beh v teréne má priaznivé účinky na vašu psychiku, rozvíja koordináciu pohybu, silu vo vašich nohách, núti vás zapájať aj iné svalové skupiny, ako beh po rovnej ceste alebo asfalte. To má potom kladný vplyv aj na to, že vaše svaly musia začať vzájomne spolupracovať inak, ako sú zvyknuté, zapájajú sa iné nervové synapsie. Beh v teréne sa tak stáva komplexným funkčným tréningom, je síce fyzicky náročnejší, na druhej strane sa pre vás stáva viac hrou.
Bežecké športy

Možno vás prekvapí, koľko bežeckých športov sa odohráva prevažne v teréne...
Orientačný beh - ten pozná asi väčšina z vás, alebo o ňom aspoň niekedy počula, ale čo taký rogaining čiže horský orientačný beh, to už je asi iná pesnička. Pritom tieto dva posledné sú vo svete veľmi populárne športy a dokonca sa v nich organizujú aj majstrovstvá sveta.
Len v skratke vám popíšem, o čo v nich ide.

Rogaining

Rogaining je určitá obdoba orientačného behu, v ktorom súťažia dvojice či tímy (ženské, mužské alebo zmiešané) v tom, kto nazbiera najviac bodov za nájdené kontroly za 12 či 24 hodín. Tu sa oplatí, aby aspoň jeden z dvojice či tímu vedel, čo je mapa a čo v nej tie rôzne značky znamenajú. Je to o stratégii, lebo najviac bodované sú kontroly umiestnené najďalej od miesta štartu, ktoré sú v najneprístupnejšom, alebo najťažšom teréne. Je to aj o zohranosti tímu, to znamená, že sa oplatí, aby tím dokázal ťahať za jeden koniec povrazu, keď sa napríklad jeho členovia doslova prepadajú do močiaru.
Horský orientačný beh

Väčšinou ide o dvojdňovú záležitosť, keď súťaží dvojica. Ako napovedá názov, odohráva sa v horách. Trať pretekov je teda profilovo náročná a tiež patrične dlhá. Stačí vám to? Vám možno áno, ale tým, čo si tento šport vymysleli, určite nie, preto účastníci tohto dobrodružstva musia so sebou niesť ešte povinnú výbavu, ktorá obsahuje stan, spacie vaky, karimatky, kotlík, varič či lieh, jedlo a pitie. Veľmi dobrý šport pre prípadných životných partnerov. Tu rozhodne spoznáte, čo vo vašom vyvolenom či vyvolenej naozaj tkvie. Rovnako ako pri rogainingu je účelom nájsť za dva dni čo najviac kontrol a tým pádom nazbierať čo najviac bodov.

Okrem toho sa v celom svete behá veľa krásnych terénnych pretekov rôznej dĺžky, začínajúc troma kilometrami a končiac napríklad 150 kilometrami, ako je beh okolo Mont Blancu. Organizuje sa dokonca Európsky pohár v diaľkových behoch.

Prečo behať v teréne a ako to môžete využiť

Okrem tréningu na maratón, rogaining, horský orientačný beh v teréne je vynikajúcim regeneračným prostriedkom, kde sa vám podarí zabudnúť na okolitý svet. Zabudnúť naň je nevyhnutné, pretože sa budete musieť sústrediť, aby sa vám niečo nestalo, keď budete bežať cez výmole, korene, prekonávať kamenné schody a ďalšie podobné nástrahy terénu. Možno na dokreslenie dve príhody.
Absolvoval som Transmoravský masochistický terénny beh, ktorý sa bežal z kúpeľov Letohrad do Olešnice, teda naprieč celou Moravou. Zbieham ľahko z jedného vŕšku lesnou cestou, ktorá vzápätí pokračuje na lúku. Bežím a zrazu letím, nie preto, že by mi narástli krídla, ale preto, že som sa jednou nohou zachytil do oka, ktoré tu vytvorila spadnutá vetva celá zarastená v tráve. Našťastie som sa stačil inštinktívne rýchlo zbaliť do klbka, takže som vyviazol len s ľahkými odreninami.

Táto príhoda by vás zrejme o vhodnosti behania v teréne príliš nepresvedčila, však? No dobre, skúsim to inak.

Druhá príhoda by sa dala nazvať: „Ako som zachránil drevenicu a bravčovú pečienku!“

Bol som s priateľkou, jej matkou a sestrou na dovolenke v Samopších. Dedinka kúsok od Sázavy. Mali sme v pláne sa ísť pozrieť vláčikom na Český Šternberk, ktorý bol vzdialený vlakom nejakých desať kilometrov. V ten deň sme mali práve ja a priateľka službu v kuchyni a pripravovali bravčovú pečienku v remoske. Ako to už býva, ženy sa dlho na tú významnú cestu pripravovali, tak priateľka remosku ešte na chvíľu zapla, aby sa mäso predpieklo. Jasné, že ju potom zabudla vypnúť. Na zapnutú remosku si spomenula až vo chvíli, keď sme stúpali k hradu. Čo teraz?

Spiatočný vlak šiel za tri hodiny, to by zatiaľ drevenica ľahla popolom a o chutnom jedle by sme sa akurát mohli rozprávať s požiarnikmi. Tak som odhodil, čo som mal a vydal sa cez lesy, kopce a údolia na pätnásťkilometrový terénny beh. Nebudem vás napínať. Dobehol som akurát vo chvíli, keď mäso bolo doružova prepečené. Vypol som remosku a za hodinu som už zase stál v podhradí. A potom že nie je behanie v teréne zdravé a potrebné!

Tak to by stačilo, bežte si vyskúšať, ako beh v prírode chutí. A výklus po pretekoch prírodou, tak to je pre telo a hlavu naozajstný balzam.
1.11.2019 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock