Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Už žiadny strach pred hlinou a blatom: Vyskúšajte týchto 5 krosových tréningov!

Už žiadny strach pred hlinou a blatom: Vyskúšajte týchto 5 krosových tréningov!
Za pomoci týchto tréningov môžete zvyšovať svoju schopnosť znášať zaťaženie v priebehu celého roka.
Kros kladie na bežca úplne iné nároky z hľadiska bežeckého štýlu, ako cestný beh či maratón v meste, pri ktorom sa každý snaží o čo najúspornejší krok, aby ho to stálo čo najmenej síl. Meniaci sa terén a náročné striedanie povrchov, po ktorých sa beží kros, s rôznymi hrbolmi, výstupmi a preliačeninami, zaťažuje svaly na nohách oveľa viac a postará sa o zlepšenú "kapilarizáciu" vo svaloch (prietok krvi vo svaloch). Pri krosovom behu sa totiž vo svaloch na nohách tvorí veľa nových krvných vlásočníc, ktoré optimalizujú transport kyslíka ku svalom a znižujú únavu. Je jasné, že toto príde neskôr bežcom vhod aj pri behoch na ceste alebo na dráhe.

Dánska štúdia k tejto téme porovnávala prostredníctvom koncentrácie laktátu v krvi zaťaženie pri 6 km krosovom behu v porovnaní s 6 km po ceste a dospela k výsledku, že krosový beh kladie na bežca pri rovnakom tempe asi o 30% vyššie nároky ako cestný. Čím vyššie zaťaženie, tým aj vyšší tréningový efekt.
Krosový beh však nenatrénujete na ceste alebo na štadióne. K tomu musíte, rovnako ako pri trailovom behu, opustiť svoj obvyklý bežecký revír a hľadať cesty, často skôr necesty, kde musíte bežať cez polia a lesy. Aj taká obyčajná cestička už môže byť prvým krokom ku krosu. Dobré sú rozľahlé, ľahko zvlnené lúky, na ktorých si môžete presne odmerať vzdialenosť - napríklad ako na dráhe o dĺžke 400 m
Ideálne je behať kros ako fartlek. To znamená, že sa podľa chuti a nálady hráte s rôznym tempom, ktoré prispôsobíte terénu a povrchu. Pre začiatočníkov stačí 10 minút, tí ambicióznejší sa môžu hrať s tempom a terénom aj 45 minút.

Aj keď nebudete využívať krosový beh len k zvýšeniu svojich schopností lepšie znášať zaťaženie, ale aj na prípravu na preteky, je fartlek veľmi vhodnou a zároveň šetrnou variantou, ako zapracovať na svojej forme. Rýchlejšie by to išlo s tvrdým intervalovým tréningom. Na nároky krosového behu sa môžete pripraviť aj v bežnom tréningu, napr. zaraďovaním 80 až 100 m úsekov, pri ktorých budete stupňovať tempo až do šprintu, alebo krátkymi, ale tvrdými 30 - 40 metrovými nástupmi.

A tí, čo krosové behy behajú, by vám asi povedali, že najlepším tréningom na krosové preteky je absolvovať krosové preteky :). Prvé budú pre vás určite nezvyčajné, pri druhých sa už budete cítiť lepšie a tretích sa nebudete vedieť dočkať.

5 krosových tréningov

  1. Vyhľadajte si pole s pokiaľ možno blatistým podkladom. Na ceste k nemu sa rozbehajte (aspoň 10 min). Potom sa pokúste čo najrýchlejšie odbehnúť 8 x 1 min po vybranej oračine. Na spiatočnej ceste sa zase nezabudnite ľahko vyklusať (10 min).
  2. Vybehnite na futbalové ihrisko (alebo nejakú inú väčšiu trávnatú plochu). Vyzujte si topánky a prebehnite sa po ňom 3 - 5 x 5 min v rýchlom tempe (90% TF max). Vonkajšia teplota pri tom nehrá žiadnu rolu (aj počas zimy, pri takto rýchlom tempe zostanú vaše nohy teplé.) Rozbehanie a vybehanie (10 minút) však absolvujte v topánkach a ponožkách!
  3. Nájdite si ovál alebo okruh, na ktorom si po 10 minútovom rozbehaní urobíte  "opičiu dráhu" - každé 2 minúty zaradíte do behu 10 klikov, alebo 10 žabiakov, prípadne - či povrch dovolí - 10 sklápačiek. Toto opakujte 10 až 20 minút, na záver dajte opäť 10 min vybehanie.
  4. Vybehnite na kopec - aspoň 150 až 200 m by ste mali bežať s naozajstným nasadením hore, potom si ľahko zbehnite v pohodlnom tempe dole a zopakujte 6 - 15 x (pretekári).
  5. To, čo robí afrických bežcov neprekonateľnými, je okrem iného ich schopnosť náhle výrazne zrýchliť. Aby ste sa to naučili, skúste 10 x vždy po dobu jednej minúty zrýchliť pri svojom obvyklom behu. Celková dĺžka behu 40 až 60 minút.
11.10.2023 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock