Z pohľadu anatómie
Achillova šľacha je najmohutnejšou šľachou ľudského tela. Jedná sa o úpon lýtkového svalstva, ktorý sa skladá z dvoch svalov - povrchového a hlbokého. Úponová šľacha je spoločná. Svalové brušká majú odlišný priebeh a povrchový sval je dokonca dvojkĺbový (ovplyvňuje pohyb v kolene i členku), a preto sú aj biomechanické nároky kladené na šľachu naozaj extrémne. Pre ilustráciu - pri chôdzi vyvíja sval väčšiu silu, než je váha tela - a to až o 20 percent.
Šľacha sa upína na pätnú kosť a prenášaním ťahu svalov vykonáva natiahnutie chodidla smerom nadol a von, v stoji potom postavenie na špičky. Šľacha je veľmi málo cievne zásobená. Najzraniteľnejšie miesto je asi 5 centimetrov nad pätovou kosťou, kde je cievne zásobenie najnižšie. V tomto mieste tiež šľacha najčastejšie praská.
Lýtkový sval sa podieľa na vzpriamenom držaní tela. Táto skupina svalov má všeobecne tendencie ku skráteniu. Zvlášť je namáhaný pri technike behu po špičkách, tu je na mieste sa strečingu venovať naozaj dôkladne. Aby bola šľacha pevná a pritom pružná, je nutné ju preťahovať, a to nielen v jednej pozícii, ale aj so špičkou vytočenou von a vtočenou dovnútra. Viac v terapii.
Príznaky
Prvým príznakom je bolesť. V počiatkoch nastáva iba v záťaži, po rozvinutí zápalu v oblasti šľachy aj v pokoji. Zhoršuje sa pri behu na špičkách alebo v stoji na špičkách. Ďalšími príznakmi sú opuch a krepitus - čo je vŕzganie v šľache počas pohybu v členku. V chronickom štádiu nachádzame i zdúrenie šľachy - na pohmat konzistencia malých uzlíkov.
- Príčiny vzniku
- nevhodná obuv
- nekvalitný beh cez špičky
- nedostatočné zahriatie pred tréningom
- nedostatočný strečing
- pretrénovanie
- neoptimálne postavenie nohy (vysoká klenba, nefunkčné plochá noha, zvýšené zaťaženie vnútornej alebo vonkajšej klenby - možno korigovať vhodnou obuvou)
- neoptimálne postavenie kolien (kolená do X alebo do O)
- nerovnaká (a nekorigovaná) dĺžka dolných končatín
- beh po nevhodnom teréne (tvrdý povrch, štrk)
- náhle a prudké zmeny behu - skok, prudké zastavenie apod.
- nevyliečený predchádzajúci úraz
- prechladnutie v kombinácii s výrazným zaťažením
- metabolické a hormonálne poruchy
- určitú úlohu môžu zohrávať aj reumatické poruchy
- znížené prekrvenie rúk, nôh - je uvádzané ako rizikový faktor v zahraničných zdrojoch
Najlepšou liečbou je prevencia. Ak s behom len začínate, zvyšujte záťaž postupne, klaďte dôraz na správnu bežeckú techniku. V ideálnom prípade všetko konzultujte v bežeckej škole, alebo sa vzdelávajte aspoň sami.
Problémy riešte ihneď, nečakajte, že sa to "vyrieši samo". Vo väčšine prípadov sa to nevyrieši a ďalším namáhaním dochádza k zhoršeniu zápalu a k zvýšeniu rizika ruptúry (prasknutia) šľachy.
Liečba
- prechodné vylúčenie športovej záťaže
- špeciálna ortéza na Achillovu šľachu
- opatrný strečing (preťahujeme do pocitu ťahu, rozhodne nie do bolesti)
- excentrické svalové cvičenia (cvičenie, v ktorých sval pracuje vo fáze naťahovania)
- v akútnej fáze aplikácie chladenia
- fyzioterapia - mäkké techniky na oblasť šľachy a lýtkového svalu, ultrazvuk, laser, kineziotape
- enzymoterapia
- v poslednom čase sa v liečbe tendinopatie využíva aplikácia rázovej vlny
- napichanie AŠ sa v dnešnej dobe už neodporúča
Najdôležitejším opatrením je (bohužiaľ) prestať behať, pretože každá ďalšia záťaž zápal zhoršuje. Pri behu dochádza tiež k zmene bežeckej techniky. Bolesť šľachy spôsobí, že bežec mení svoj krokový cyklus a preťažuje tak aj ďalšie štruktúry na dolnej končatine. V prípade problémov je naozaj lepšie sa behu načas vzdať než riešiť chronický zápal šľachy, v najhoršom prípade jej ruptúru (prasknutie). Menej je niekedy naozaj viac a sebazaprenie sa v tomto prípade oplatí.
Strečing je základ
Preťahujte AŠ, klasicky v rovnom držaní chodidla, nezabúdajte však na pozíciu s vtočeným chodidlom dovnútra a s vytočeným chodidlom von. Aplikujeme všeobecné zásady strečingu - sval uviesť do ťahu (sval má viac nervových zakončení, preto cítime ťah skôr vo svalovom brušku ako v šľache), lenže pozor, do ťahu, nie bolesti, vydržte asi 15 až 20 sekúnd. Ak sa počas tejto doby ťah vo svale zníži, dotiahnuť do ďalšej pozície.
Na využitie sú aj sofistikovanejšie metódy strečingu - postfacilitačný strečing, spray and stretch, Sölvebornova metóda, Holtová metóda a iné. Preťahujeme aj zadnú stranu stehna, hamstringy, pretože táto svalová skupina funkčne súvisí: najlepšie v stoji, nohu položte na vyvýšenú podložku, vykonajte rovný predklon (pohyb sa deje v bedrovom kĺbe, nie v bedrovej chrbtici), ak cítite tlak pod kolenom a nie v mäse svalov na zadnej strane stehna, odporúčam ľahké pokrčenie kolena. Neopierajte sa rukami o stehno - vedie to k prílišnému tlaku smerom do prelomenia kolenného kĺbu.
Excentrické cvičenie na lýtkový sval
Cvičenie sa vykonáva na stupienku, a to v dvoch variantách - s natiahnutým kolenom a s pokrčeným kolenom, tak, aby sa precvičili oba vyššie spomínané svaly. Cvičenie sa odporúča vykonávať dvakrát denne každý deň v týždni po dobu 12 týždňov, po tejto dobe trikrát týždenne. Počet opakovaní - podľa tolerancie záťaže.
Samotné prevedenie cviku: v stoji na jednej nohe v neutrálnej polohe, teda 90 stupňov v členku, prevedieme pomalé spustenie smerom dole do pretiahnutia lýtka. Položíme na stupienok druhú nohu, ktorá nás vytiahne nahor (pohyb hore bolestivou nohou nevykonávame).
V kľudovom období (bez bolesti) je vhodné cvičiť obe nohy - preventívne. Odporúčam cvičiť v topánkach.
rungo.cz, Kateřina Honová