Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Skúste bežať naboso a s palicami. Urobte niečo pre svoj štýl

Skúste bežať naboso a s palicami. Urobte niečo pre svoj štýl
V letnom období využijeme z mnohých možností, ktoré beh s palicami prináša, predovšetkým odľahčenie nôh pri oddychovom behaní. Ak ho skombinujeme s behom naboso, môžeme si navyše zlepšiť bežecký štýl.
Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
//www.youtube.com/embed/eJzp2d_EHAw


Začať behať s bežeckými palicami môžeme samozrejme kedykoľvek, ale v prospech leta hovorí viac voľného času, ktorý môžeme využiť na rôzne doplnkové aktivity. Potešiteľné je, že beh s palicami zaraďujú do svojej prípravy okrem rekreačných bežcov aj ďalší športovci, vrátane reprezentantov. Výhody behu s ​​palicami našli už aj športovci z radov profesionálov.

V lete majú lúky a ďalšie prírodné plochy, na ktorých je inak nordic running úplne dokonalý, väčšinou príliš urastený porast. Vyhľadajme preto udržiavané trávniky, atletické štadióny, parky alebo dostatočne široké lesné cesty. Ich prehľadnosť nám umožní úspešne zvládnuť správnu techniku, čo zúročíme pri tréningu na jeseň a v zime, keď panujú často výrazne horšie podmienky pre behanie. V nich ale beh s palicami práve najviac vynikne.

Runningové palice a beh naboso? Skvelá symbióza

Leto je bezpochyby najpríhodnejšou časťou roka aj pre vyskúšanie ďalšej zaujímavej možnosti - behu naboso. Pre mňa je bosobeh regeneračnou variantou. Ako atléta-žiačika ma to kedysi "doživotne" naučili moji tréneri. Po tréningu na štadióne je potrebné sa ľahko vyklusať bez topánok na tráve. Nohám, ktoré bolia (ak sme sa pri tréningu neflákali), sa uľaví, a navyše je to hrozne príjemné na chodidlá.

V posledných rokoch, to už v rámci svojej vytrvaleckej prípravy, zaraďujem beh naboso v letnom období pravidelne aj mimo štadión. Na upravených trávnatých plochách, ktoré ponúkajú hlavne parky a mestské oddychové zóny, nabeháte cez leto v rámci odpočinkového tréningu niekoľko kilometrov. Je to bezpečné a zdravé, na rozdiel od často neuváženého bosobehu v lese, po neupravených cestách alebo po asfalte (vyznávači módneho "bosobehu", medzi ktoré sa nerátam, volia pre tieto terény spravidla päťprsťáky).

Pri voľnom behu aj pri rovinkách naboso sa snažím sústrediť na bežecký štýl, predovšetkým na prevedenie došliapnutí. Oproti behu v topánkach noha prirodzene, sama od seba, našliapava na prednú časť chodidla a prsty sa automaticky zapájajú do odrazu. Tak je to správne, preto je potrebné si "vzorec" došľapu a odrazu pevne zapísať do pohybovej pamäte a potom ho používať aj pri normálnom behu.

A prečo vlastne nespojiť príjemné sa zdravotne-preventívnym a nevyskúšať beh naboso s palicami čiže barefoot nordic running (pozri videoukážku)? Kto už skúsil, dá mi za pravdu: účinky oboch variantov sa sčítajú a náš bežecký krok je ešte odľahčenejší. Prirodzene ľahký došľap bosých nôh dopĺňa záber paží a ramien pri odraze palicami, takže dolné končatiny musia zvládať menšiu záťaž a vyložene si lebedia. Máme pocit, že naše nohy pri behu s ​​palicami naboso "idú na voľnobeh"

Je tu aj praktická výhoda: prípadné šliapnutie na kamienok, drievko či šišku toľko nebolí. Ale oveľa dôležitejšie je určite fakt, že bosobeh s palicami pri správnom prevedení zlepšuje tak zdravotný stav našich nôh, tak náš bežecký štýl. Odstránime vďaka nemu predovšetkým prípadný zafixovaný došľap príliš cez pätu, nesprávnu polohu trupu a ramien.

K dvom "muchám jednou ranou" (odľahčenie a náprava štýlu) možno myslím pripočítať ešte jednu: barefoot nordic running sa môže stať medzičlánkom k naozajstnému behu naboso. Takto by ho mohli pojať bežci s nadváhou a všetci tí, ktorých bosobeh láka, ale zatiaľ s ním nemajú vôbec žiadne skúsenosti. Šok z premeny doteraz obutého európskeho bežca na "prirodzene bosého Afričana" pre nich potom nebude tak veľký.

Beh s palicami


20.7.2014 / Bežecká škola / Autor: Milan Kutek /  Foto: youtube.com