Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Sedemmíľový krok a zle vybrané topánky? 5 začiatočníckych chýb pri behaní

Sedemmíľový krok a zle vybrané topánky? 5 začiatočníckych chýb pri behaní
Každý zo začínajúcich bežcov niekedy pri tréningu spravil chybu a niektorí si svoje zlozvyky držia dodnes. Ale aj z bežeckých chýb sa dá poučiť. Z rebríčku začiatočníckych chýb na serveri About.com sme vybrali 5 najčastejších prehreškov, ktoré vám môžu pokaziť zážitok z behania, alebo priamo ublížiť.

5 začiatočníckych chýb pri behaní


1. Nevhodné topánky

Staré alebo zle vybrané topánky, ktoré nevyhovujú tvaru vašej nohy a vášmu bežeckému štýlu, môžu privodiť zranenia. Výber obuvi netreba podceňovať, topánky sú najdôležitejšou súčasťou vášho bežeckého vybavenia, a preto sa do ich výberu oplatí investovať čas a peniaze.

Nakupujte v špecializovaných predajniach, poraďte sa s informovaným personálom. Bude sa zaujímať o váš bežecký štýl, tvar vašej nohy i terén, na ktorom beháte. Výsledné rozhodnutie ale bude na vás - topánka by mala jednoducho "sedieť".

Topánky by ste mali vymeniť po približne 500 až 600 odbehnutých kilometroch. Nie je od veci si približne v polovici životnosti vašej bežeckej obuvi zaobstarať druhý pár topánok. Pri ich striedaní si starší pár môže "oddýchnuť" a navyše ľahšie rozlíšite moment, kedy vám prvé topánky prestanú slúžiť.

2. sedemmíľový krok

Dlhší krok znamená väčšiu odbehnutú vzdialenosť? Nie, bohužiaľ. Pri "sedemmíľových" krokoch plytváte energiou. Neskáčte, krok by mal byť krátky, rýchly, ľahký. Snažte sa dopadať na stred chodidla, noha by mala byť pri došľape priamo pod vaším telom. To platí aj pri behu z kopca.

3. Stuhnuté alebo naopak príliš akčné ruky

Zúrivé rozhadzovanie rukami k rýchlejšiemu behu nepomôže, skôr vám rýchlejšie dôjde dych. A ak budete mať ruky kŕčovito pritlačené k hrudníku, je oveľa pravdepodobnejšie, že vás bude trápiť boľavý chrbát a krk. Snažte sa držať ruky približne v úrovni pásu. Lakte majte po stranách, paže by mali zvierať pravý uhol. Ruky by sa mali pohybovať v ramenách a nie v lakti. Narovnajte chrbát a pri behu majte vzpriamenú hlavu. Snažte sa sledovať skôr horizont, než dráhu pod sebou.

4. Príliš tlačíte na pílu

Príliš veľa kilometrov, príliš rýchlo, príliš skoro. Tak by sa dalo zhrnúť časté začiatočnícke odhodlanie, ktoré môže vo výsledku uškodiť. Menej je niekedy viac, takže sa sústreďte hlavne na to, aby sa vám dobre bežalo. Inak opäť hrozí zranenie.

Začnite so striedaním chôdze a behu, postupne sa snažte čo najviac zvýšiť podiel behu. Kilometráž si zvyšujte tiež postupne, každý týždeň pridávajte maximálne jednu desatinu vzdialenosti. Nezabúdajte na odpočinok. Ak budete behať každý deň, telo sa nestihne zregenerovať. Dodržiavajte pravidlo aspoň jedného dňa v týždni bez väčšej fyzickej aktivity.

5. Málo pijete a prijímate potravu

Pravidelný a dostatočný prísun tekutín sa pri behu nesmie zanedbávať, ani teraz v zime, kedy je pocit smädu pri behu menší. Piť treba pred i po behu a pri dlhších tréningových úsekoch je vhodné brať si vodu aj so sebou do terénu.

Približne hodinu predtým ako vyrazíte, by ste mali vypiť pol až trištvrte litra vody alebo iného nápoja bez kofeínu. Pred samotným vybehnutím do seba môžete naliať niekoľko decilitrov, aby vám pri behu nehrozil pocit smädu. Nezabudnite doplniť tekutiny i po dobehnutí a záverečnom pretiahnutí.

Zabúdať sa samozrejme nesmie ani na jedlo. Dajte si niečo ľahké a bohaté na sacharidy (banán, energetická tyčinka, cereálie) približne hodinu a pol až dve hodiny pred vybehnutím. Pri príprave na dlhšie behy môžete pribaliť energetický gél alebo tyčinku.
13.3.2016 / Bežecká škola / Autor: Miloš Čermák /  Foto: bigstock