Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

S antibiotikami nebehajte. Riskujete priveľa

S antibiotikami nebehajte. Riskujete priveľa
Roztrhnutá šľacha, poškodenie srdcového svalu, obličiek, pečene, v lepšom prípade „len“ návrat ochorenia. Toto všetko riskujete, ak užívate antibiotiká a nedali ste si pokoj od tréningu.
Keď už lekár predpíše antibiotiká, ochorenie je vážne a organizmus potrebuje všetky sily na to, aby porazil množiace sa baktérie. Navyše, antibiotiká samé osebe sú preň riadnou záťažou. Ak svoje telo oslabíte ešte aj tréningom, forma vám rozhodne neporastie, naopak, môžete na to poriadne doplatiť.

K tréningu sa po ukončení liečby antibiotikami vracajte postupne, pomaly. Plná záťaž by nemala prísť skôr, ako po troch týždňoch. A neskracujte si liečbu, ani keď máte pocit, že vám už nič nie je. Lebo najdlhšie prežívajú najsilnejšie baktérie. Ak antibiotiká vysadíte skôr, mikróby sa znova rozmnožia a zničiť ich bude ešte ťažšie.

Presne takto vzniká odolnosť baktérií voči liečbe. Predpokladá sa, že v priebehu nasledujúcich 30 rokov odolné baktérie vezmú viac ľudských životov, ako si dnes berie rakovina. Vývoj nových účinných antibiotík je totiž veľmi pomalý.
Antibiotiká musí mať pod kontrolou lekár aj preto, lebo ich kombinácia s inými liekmi môže byť toxická, prípadne môže spôsobiť komplikácie. Lekára na toto riziko vopred upozorní systém pri elektronickom predpísaní lieku.

Mimochodom, vedeli ste, že eRecept vymyslela a rozbehala zdravotná poisťovňa Dôvera? Spustila ho presne pred 10 rokmi a v roku 2018 ho zadarmo posunula štátu. Dnes lekári predpíšu 6 miliónov elektronických receptov mesačne. „My sme si naše riešenie predtým patentovali, ale rozhodli sme sa ho napokon postúpiť štátu. Už len kvôli pacientom bolo lepšie náš eRecept poskytnúť ostatným a naučiť všetkých, ako s ním robiť,“ vysvetľuje riaditeľ úseku IT v Dôvere Ján Tomášik.

Dva roky potom, ako sa eRecept Dôvery stal súčasťou štátneho riešenia, prišla pandémia. Ťažko si dnes predstaviť, ako by ju zvládli ľudia s chronickými chorobami, keby im lekár nemohol predpísať liek bez návštevy ambulancie.

Ako vzniká odolnosť baktérií na antibiotiká
  1. Keď ATB prestanete užívať priskoro - lieky nestihnú zabiť všetky baktérie, resp. zastaviť ich rozmnožovanie. Tie, čo prežijú, si už nesú so sebou vyššiu odolnosť
  2. Keď vynechávate dávky – lieky nemajú dostatočnú silu, baktérie prežijú, ďalej sa množia a ešte si aj vypestujú odolnosť na podávané ATB
  3. Keď užívate ATB bez dôvodu – každý človek má v sebe určité množstvo baktérií, ktoré, ak sa nepremnožia, sú neškodné. Ak užívate ATB bezdôvodne, umožňujete „svojim“ baktériám zvyknúť si na ne
19.4.2024 / Bežecká škola / Autor: PR /  Foto: Depositphotos