Počas spánku naše telo najlepšie regeneruje
Vrcholoví športovci to veľmi dobre vedia, takže zaraďujú spánok aj medzi jednotlivé denné fázy tréningu.
Aká bude kvalita vášho spánku, o tom rozhoduje napríklad aj obyčajný vankúš a matrace, na ktorých ležíte. Matrac by mal byť pevný, ale nie zasa ako doska, takže by mal byť aj primerane pružný. Určite sa oplatí zájsť do štúdia zdravého spánku a zistiť, aký typ matraca je pre vás najvhodnejší. Pokiaľ ide o vankúš, zaujímavou a pre niekoho lepšou voľbou ako klasický (je jedno či vypchatý perím alebo dutým vláknom) je ergonomicky tvarovaný vankúš, ktorý podoprie vašu hlavu tak, aby ste si pri spánku nekrivili chrbticu.
Pokiaľ ide o teplotu, rozhodne by ste nemali mať miesto, kde spíte, prekúrené (ideálna je teplota okolo 18 stupňov Celzia). Predtým, než si ľahnete, si poriadne vyvetrajte, aby ste mali na noc dostatok čerstvého vzduchu.
Váš spánok by nemal trvať menej ako šesť hodín, ideálnych je sedem a ak naozaj tvrdo trénujete, potom osem až deväť hodín denne. Určite nemusím pripomínať, že za každých 10 kilometrov odbehnutých navyše v tréningu by ste si mali pridať hodinu spánku.
Prečo je spánok taký dôležitý
Spánok je dôležitý a nielen pre bežcov či bežkyne (mimochodom ženám sa odporúča spať o hodinu viac než mužom) z toho dôvodu, že sa uvoľníte (vypnete stresové faktory), takže si odpočinie aj vaša psychika. V spánku tiež vaše telo opravuje, čo sa počas dňa pokazilo (rôzne mikrotrhlinky vo svaloch, úponoch ...), buduje (nové bunky), dopĺňajú sa zásoby (energia, minerály, stopové prvky), čistí (z tela sa vyplavujú všetky odpady, nech už vaše vlastné mŕtve či poškodené bunky, alebo to, čo tam nepatrí (vírusy, baktérie).
Ako vidíte, vaše telo sa v spánku nijako neulieva, ale zodpovedne pracuje, aby ste boli ráno pripravení na všetko, čo mu v ten deň zase naložíte. Takže ak si spánok skracujete, nedivte sa potom, že vám stále niečo je. Je to dôsledok toho, že ste telu neposkytli čas na odpočinok a regeneráciu.
Majte na pamäti, že všetky uvedené procesy vyžadujú čas, telo ich nevie urýchliť, preto ak chcete byť zdraví a chcete, aby vám vaša forma utešene rástla smerom k pretekom, ktoré ste si vybrali ako hlavné, tak si do tréningového plánu nezabudnite napísať aj spánok (6 - 10 hodín).