Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Pomalý beh pôsobí na mozog rovnako ako kofeín či čokoláda

Pomalý beh pôsobí na mozog rovnako ako kofeín či čokoláda
Pomalý beh upokojuje, pôsobí proti depresii, proti bolestiam a priaznivo ovplyvňuje pamäť.
Pomalé behanie je ako droga, pretože pôsobí na rovnakú oblasť mozgu ako kofeín, sex alebo čokoláda. Takéto sú účinky na ľudský mozog, zistil publicista Pavel Kosorin.

Pomalý beh pôsobí ako droga

Jeho tridsaťročný výskum jednoznačne preukázal, že pomalý beh skutočne pôsobí ako droga, človek sa vďaka nemu cíti dobre. Preto po ňom túžime a venujeme mu toľko času. Pocit radosti, ktorý vyvoláva, aktivuje v mozgu centrá odmeny a podobá sa pôsobeniu niektorých drog alebo sexu. ,,Milovanie a pomalý beh nevyvoláva presne ten istý pocit, ale oboje sa dotýkajú tých istých oblastí mozgu," upresňuje Pavel Kosorin.
Pomalý beh uľavuje od bolesti

Podľa jednej nemeckej štúdie vypovedalo šesťdesiat percent jej účastníkov trpiacich migrénou, že im sex čiastočne uľavil od bolesti. Pavel Kosorin zistil, že v prípade pomalého behu sú blahodarné účinky na ľudské telo veľmi podobné ako v prípade sexu, najmä medzi manželmi.

Pomalý beh zlepšuje pamäť a komunikáciu

Podľa opakovaných výskumov Pavla Kosorína sa počas pomalého behu v prírode v ľudskom mozgu objavujú úplne nové asociácie a staré udalosti sa ukazujú v novom svetle.

Významným prínosom je tiež to, že po skončení tejto aeróbnej aktivity dokážeme lepšie reagovať na silne emotívne situácie v zamestnaní aj v rodine.

1.2.2023 / Bežecká škola / Autor: Pavel Kosorin /  Foto: Bigstock