Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Pľuzgiere, otlaky a kurie oká: Vyskúšajte „aspirín na kožu“

Pľuzgiere, otlaky a kurie oká: Vyskúšajte „aspirín na kožu“
Základným pracovným nástrojom bežca je v každom ročnom období jeho noha. Je základom držania tela, zdrojom pohybu, odrazu a kontaktu s povrchom, na ktorom sa pohybuje.
Časť nohy zvaná chodidlo je vlastne plošinkou udržujúcou telesnú stabilitu. Noha je zárobkovou alebo „hobby“ možnosťou rovnakou ako klavíristove prsty. Pokiaľ má takýto cenný nástroj vydržať určitý čas, musí sa udržiavať v optimálnom poriadku. Aká je však skutočnosť?

Bežec často núti svoje chodidlá každodenne behať v tesnej obuvi nielen po mäkkých povrchoch, ale aj po asfalte, antuke, betóne, parketách, na tartane či škvare. Starostlivosť im však venuje minimálnu, respektíve len čo mu čas dovolí. Často je obuv nekvalitná, nesprávne zvolená, nezriedka poškodená a „vychodená“. To všetko spôsobuje kožné defekty a iné problémy, ktoré znižujú estetičnosť, ale aj funkčnosť nohy, čo môže mať negatívny vplyv na športovú aj pracovne – súkromnú výkonnosť. Bežec má horší odraz, pre bolesť sa znižuje razantnosť jeho šprintu aj vytrvalostného behu, necíti sa dobre. Preto nezaškodí zopakovať si zopár základných zásad, ktoré pomôžu udržiavať nohu a špeciálne chodidlá v „základnom stave“.
Zásada číslo jedna hovorí, že denne si mením ponožky, a to nielen v civilnom živote, ale aj na tréning – tiež v prípade jeho viacerých fáz, ak je medzi nimi prestávka. Rovnako tak je podstatné meniť alebo striedať, pokiaľ možno denne, topánky alebo iné obutie. V ideálnom prípade by mala byť obuv z prírodného materiálu, pretože napríklad kožené podrážky prepúšťajú vzduch a umožňujú „dýchať“ aj pokožke chodidiel. To iste platí aj o ponožkách – tiež by sa mal používať prírodný materiál. Po použití by sa mala dať obuv aspoň na hodinku vyvetrať na vzduchu.

Zásada číslo dva odporúča kúpeľ nôh ráno i večer, najmä ak ide o namáhavé dni (často viaceré preteky rôznej časovej dĺžky za sebou, dvoj alebo trojfázové tréningy). Pritom by sa mali umyť nohy nielen „zvrchu“, ale aj dôkladne na chodidlách a medzi prstami. Potom veľmi starostlivo vyutierať a natrieť krémom kvôli premasteniu a zabráneniu prílišnému rohovateniu chodidiel. Každopádne sa neodporúča každodenné a celodenné nosenie športovej obuvi (tenisiek, „botasiek“). Môžu byť akokoľvek dokonalé a akejkoľvek značky, ale teplo a vlhko napomáha nadmernej potivosti nôh a vzniku plesní. Tie je však možné chytiť aj jednoduchším spôsobom na kúpalisku. Ak pozná športujúci svoje nohy, vie kedy je jeho „náklonnosť“ k plesniam väčšia. Vtedy je jasné, že musí ošetrenie nôh vykonať ešte častejšie (používa dezodoračné mydlo, salicylový zásyp, spray a pod).

Zásada číslo tri priraďuje k pravidelnej starostlivosti o nohy bežca aj pedikúru urobenú u odborníkov. Tí ošetria nechty, otlaky a iné nepríjemnosti a dajú pokožku do poriadku. Niekedy sa kožné defekty musia riešiť „za pochodu“, najmä v prípade akútnych otlakov, resp. pľuzgierov. Vtedy je vhodné použiť nový vynález tzv. „druhú pokožku“ (second skin) – špeciálnu priľnavú náplasť. Pozostáva z vody a polyetylénového želé posilneného polyetylénovým pletivom. Vlastnosti a vonkajšiu podobu má ako studená vlhká ľudská pokožka. Táto „náplasť – obklad“ je chemicky čistá, saje a umožňuje cirkuláciu vzduchu. Pri aplikácii na poškodené miesto chodidla zmierňuje nepohodlie rany, otlaku, odreniny, popáleniny a zároveň saje výlučky a pachy z nich pochádzajúce. Prispôsobuje tvar akémukoľvek tvaru poškodenia, resp. anatomickému členeniu nohy, chodidla.

Okrem spomenutých zásad a pomôcok je po celodennom behaní, chôdzi a trénovaní vhodná masáž nôh. Zlepšuje krvný obeh, napomáha prekrveniu chodidla, uvoľňuje svalstvo nohy a osviežuje ho. Nesmie byť bolestivá, pohyb s ľahkým tlakom prstov postačí. Uskutočňuje sa po kúpeli s prírodnými prísadami a natretí telovým mliekom alebo masážnou emulziou.

Ako masáž vykonáme?
  1. Chytíme chodidlo oboma rukami a palcom masírujeme priehlavok od prstov až po členok. Masírujeme v priebehu kosti každého prstu a pritom ho na 3 – 5 sekúnd trocha silnejšie stlačíme.
  2. Potom postupne každý prst medzi palcom a ukazovákom potlačíme, pričom pamätáme najmä na stlačenie troch bodov: pri nechtovom lôžku, uprostred prsta a pri jeho koreni
  3. Pre uvoľnenie v hornej časti nohy (v ohybe, kde noha prechádza v predkolenie) chytíme oboma rukami pätu a tlačíme palcom ľahko proti priehlavku. Postláčame ho celý až po prsty.
  4. Nesmieme zabudnúť na Achillovu šľachu. Túto oblasť masírujeme kruhovými pohybmi palcom a ukazovákom.
  5.  Na záver masírujeme chodidlo. Oboma palcami masírujeme kruhovými pohybmi celú plochu chodidla. Pritom 3 – 10 sekúnd krúžime na jednom mieste.

Pľuzgiere, otlaky a kurie oká

Tlak obuvi na kosť obtiahnutú kožou spôsobuje pľuzgiere, otlaky a kurie oká, ktoré si často bežec ošetruje amatérsky a tak neraz ešte zhorší situáciu. Pritom dnes už existuje mnoho možností, ako si pomôcť. Skvelou pomôckou je náplasť s kyselinou salicylovou („aspirín na kožu“) s penovým krúžkom chrániacim zdravú pokožku alebo gélová náplasť z mäkkého priľnavého materiálu, ktorý vstrebáva tekutinu z pľuzgieru a vytvára prostredie pre rýchlejšie hojenie. Náplaste tiež chránia pľuzgier proti tlaku a prinášajú okamžitú úľavu. Sú priesvitné, odolné voči vode a chránia oblasť pľuzgieru proti infekcii - zabraňuje vniknutiu nečistôt a baktérií. Pokiaľ je problém na bruškách chodidiel, pomôže ochranná gélová poduška pod plochu nohy, ktorá má rovnaké vlastnosti ako náplaste.

Ľahšie otlaky možno odstrániť rašpľou, pemzou alebo jemným pilníkom. Na kurie oká – nepríjemné kožné výrastky zrohovatenej pokožky v podobe vypuklých oválnych otlačenín s tvrdým jadrom - existujú tinktúry, ale najmä gélová náplasť, ktorá je vhodnejšia. Mäkký gél postupne zvlhčuje (hydratuje) zatvrdnutú suchú kožu kurieho oka, čo umožňuje jeho pomerne ľahké prirodzené odstránenie. Existuje aj vodovzdorná náplasť, ktorá chráni oblasť kurieho oka proti bolesti a treniu, stlačeniu a odieraniu obuvou. Pre ošetrenie takejto nepríjemnosti „prírodnou metódou“ je dobré máčanie v teplej vode a následné vmasírovanie roztlačeného strúčiku cesnaku, prípadne opakovaný obklad postihnutého miesta sušenou slivkou, ktorú necháme pôsobiť celú noc. Tieto ošetrenia je možné opakovať viackrát za sebou.

Ostroha na päte

Pri väčšej záťaži môžu bežci pociťovať bolesti päty, ktoré vystreľujú do stredu chodidla. S najväčšou pravdepodobnosťou je príčinou ťažkostí „kostený výrastok“ pätovej kosti (calcar calcanei), ktorého príčiny vzniku sú rôzne. Zvyčajne sa vytvára ako následok dlhodobého preťažovania (skoky, nárazy, behy) v mieste úponov šliach svalov ležiacich na ploche nohy (ukladá sa tam vápnik), niekedy sa udávajú ako príčina jeho vzniku opakované mikro-zlomeniny (mikrofraktúry, naštiepenia) pätovej kosti. Na röntgenovej snímke sa calcar calcanei zobrazuje ako tŕň vyrastajúci z pätovej kosti. Častejšie vzniká takýto výrastok u bežcov, ktorí majú neliečené, respektíve nekorigované ploché nohy alebo iné deformity nožnej klenby. Nadváha sa na probléme spolupodieľa. Vzniku problému sa dá predísť aktívnou prevenciou – pravidelnými kontrolami nôh (najmä počas vývoja v detstve a v puberte), a to minimálne raz ročne, ale u detí lepšie raz za pol roka. Vtedy je totiž možné korigovať prípadný nepriaznivý vývoj nožnej klenby príslušnou obuvou a špeciálnymi vložkami, ktoré nie sú žiadnym športovým hendikepom. Ak už problém nastal, kvalifikované vyšetrenie určí spôsob liečby. Najprv je to úprava prípadnej nadváhy, korekcia klenby nohy ortopedickými pomôckami, potom liečba ultrazvukom, najrozličnejšími protizápalovými liekmi, masťami a náplasťami, rtg - ožiarením, rázovými vlnami (shock - wave), prípadne injekciami priamo na „miesto činu“.
12.9.2015 / Bežecká škola / Autor: Pavel Malovič /  Foto: bigstock