Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Plávanie je vhodný kompenzačný šport pre beh

Plávanie je vhodný kompenzačný šport pre beh
Už to počujem: Prečo potrebujem kompenzačný šport? Nestačí, že behám? V skratke: nestačí.      
Beh ako akýkoľvek iný šport nerovnomerne zaťažuje určité svalové partie, preto je dobré nájsť si ďalšiu pohybovú aktivitu. Tá vám bude napomáhať v regenerácii a vyrovnávať disbalanciu v tele.

Pre človeka je plávanie rovnako prirodzený pohyb ako beh. Každé novorodeniatko vie plávať, aj keď to asi v prvom roku zabudneme. Nie je to finančne náročný šport, nie je nutné riešiť vybavenie, pretože plavky naozaj stačia. (Nie, trend minimalizmu sem ešte nedorazil.) 

Všeobecne sa plávanie odporúča na bolesti chrbta, kĺbov a dýchacie ťažkosti. To všetko vaše bežecké telo ocení. Prirodzene posilníte hornú polku tela, ktorú behaním zanedbávate, kĺby si na chvíľu oddýchnu od neustálych otrasov, členky si uľavia. A dýchanie? Kto z nás by nechcel, aby sa mu lepšie dýchalo. Tlak vody na hrudný kôš zapríčiní posilňovanie dýchacích svalov (bránica, medzirebrové svalstvo atď.). 

Ako začať? Existuje veľa prírodných kúpalísk, napriek tomu by som odporučil bazén. Nielen kvôli teplote, ale aj pre určenie vzdialenosti. Nie je nič príjemné zistiť, že vám dochádzajú sily a pritom ste ešte ďaleko od brehu.

Tréning si rozdeľte na kratšie vzdialenosti, 50 až 100 metrov s dostatočným medzi odpočinkom.

Ak ide o štýl, je to trochu zložitejšie. Oficiálne pozná plávanie len štyri spôsoby: motýlik, znak, prsia a voľný štýl. Pretekárske plávanie je jedným z najťažších športov na zvládnutie techniky štýlu. My tu však nie sme kvôli lámaniu rekordov, preto si môžeme vybrať svoj ​​spôsob v pokoji. 

Na chrbticu je veľmi vhodné plávanie na chrbte, kedy idú ruky súpaž a nohy kopú prsiarske nohy (žabu). Samotné prsia radím neplávať s hlavou nad hladinou. Po prvé je to veľmi namáhavé a po druhé z toho bolí za krkom. Nebojte sa namočiť si hlavu a vykonávať výdych pod vodou. Pod vodou ostatne plávajte určité úseky aj vtedy, ak sa chcete zlepšiť v dýchaní.

V začiatkoch plávajte asi 30 minút. Zvyšok času venujte regenerácii: horúca sprcha pomôže, mnoho verejných bazénov je dnes už vybavených aj parou alebo saunou. Doprajte si zaslúžený odpočinok a prehrejte si svaly. 

A ešte jedno upozornenie: plávanie je veľmi návykové. Postupom času sa budete chcieť zlepšovať a vycibriť štýl, začnete sa hrať s myšlienkou skúsiť triatlon. Prečo vlastne nie, ale v tejto fáze už potrebujete konzultácie s trénerom, jeho rady oceníte predovšetkým v otázkach techniky. Práve tá niekedy predstavuje tenkú hranicu medzi tým, či si tento šport zamilujete, alebo ho zatratíte.


,
14.8.2014 / Bežecká škola / Autor: Nikola Havlík, rungo.cz /  Foto: SITA/AP, David Goldman