Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ovsené vločky, alebo koláč od babičky? Niekedy je to úplne jedno

Ovsené vločky, alebo koláč od babičky? Niekedy je to úplne jedno
Ovsenou kašou sa posilňovali už starí Germáni, keď dostali správu, že sa z diaľky blíži horda Rimanov (posilnená pre zmenu vločkami zaliatymi vínom). Müsli je zase švajčiarsky vynález, inšpirovaný energetickými desiatami alpských horalov. Ako ale s vločkami správne zaobchádzať, aby sme z nich vyťažili čo najviac?
Varianta s vínom sa nám možno zapáči, do zdravého jedálnička ale nepatrí, rovnako ako poctivé porcie ovsených kaší, po ktorých by sme čoskoro mohli vyzerať ako pohanský hrdina Obelix. Poďme sa teda spoločne s nutričnou špecialistkou Hanou Lang pozrieť pod šupku samotným vločkám: čo sa v nich skrýva a po ktorých z nich siahnuť, ak chceme naozaj zdravú, nepresladenú porciu. 

Ovsené vločky sa v priemere zo 60 až 70 percent skladajú z polysacharidov, majú 15 až 20 percent bielkovín a až 15 percent vlákniny, ktorá podporuje trávenie a ktorá okrem toho, že pomáha pri chudnutí, tiež obmedzuje hnitie stravy v črevách a šírenie nebezpečných látok do organizmu. Tuky tvoria iba 7 percent vločiek a jedná sa o tuky "kvalitné", ktoré obsahujú aj určitý menší podiel vzácnych, ale zásadných omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Aj keď sa ich obsahom nejedna krabica vločiek explicitne chváli, ich dennú potrebu však ovsené vločky rozhodne nepokryjú, takže je potrebné doplniť ich aj z iných zdrojov.

Ďalej vo vločkách nájdete vitamíny skupiny B (napríklad kyselinu listovú, nevyhnutnú pre správnu krvotvorbu, a pantoténovú, ktorá zase podporuje zažívanie, zlepšuje stav kože, vlasov a nechtov a podporuje aj tvorbu antistresového hormónu). V ovsených vločkách nájdeme ale aj minerálne látky ako vápnik, horčík, železo či fosfor a lecitín. 

Aktívni jedinci ocenia vločky ako zdroj škrobu, ktorý sa pomaly vstrebáva a rovnomerne uvoľňuje energiu, a zdroj stráviteľnej a nestráviteľnej vlákniny. Tá priaznivo ovplyvňuje tráviaci trakt, znižuje hladinu zlého cholesterolu a zvyšuje hladinu "dobrého" až o 10 až 15 percent.

"Sypanie", ktoré nájdete v obchodoch 

Suché sypané vločky nie sú dosladzované a je to najprírodnejšia podoba vločiek. Sú ideálne na miešanie domáceho müsli so sušeným čerstvým ovocím či orieškami, výrobu kaše a podobne.

Suché müsli zmesi sú už často namiešané so sušeným ovocím alebo orechami, ale niekedy tiež s čokoládou (ktorá im síce dodá príjemnú chuť, ale tiež ich "obohatí" o stužené tuky). Bývajú aj dosladzované, čo zbytočne zvyšuje ich energetickú hodnotu. Nezabudnite preto vždy zhodnotiť údaje na etikete, prípadne ich porovnať s prírodnými vločkami. 

Zapečené vločky chutia výborne. Pozor ale na to, že procesom úpravy prichádzajú o niektoré cenné látky a mávajú pomerne vysokú energetickú hodnotu. Väčšinou sú dosladzované, a teda menej diétne.

Cereálie - to je kúzelné slovíčko, na ktoré často reagujeme. Je to ale len "pekný" názov pre obilniny, výrobky z múky. Takže môžeme pokojne povedať, že cereálny je aj koláč od babičky. Vo výrobkoch tohto typu (sladké čokoládové guľôčky, placky alebo "vločky" pre deti na raňajky) je minimum vlákniny, majú vyšší glykemický index a sú plné "rýchlych cukrov" - rýchlo nás nasýtia, ale rovnako rýchlo nám zase vyhladnete. Nie všetko, označené ako "cereálie", však musíme bezpodmienečne zavrhnúť: sledujme obsah celozrnnej múky, drvených vločiek, pomer cukru a obsah vlákniny.

Zdravé raňajky alebo desiata: celozrnné vločky a žiadny cukor naviac

"V kvalite ovsených vločiek na našom trhu sú veľké rozdiely. Mali by sme používať celozrnné, nesladené a najlepšie bio vločky z obchodov so zdravou výživou. Ak nemáme čas na prípravu domáceho müsli, je nutné si prečítať riadne etiketu a zistiť, aké suroviny sú v daných mixoch. Väčšina lacných müsli mixov je vyrábaná z nekvalitných surovín a obsahuje vysoké množstvo cukru. Ani vločky sladené fruktózou nie sú vhodnou voľbou, "hovorí Hana Lang. Najvhodnejšie sú podľa nej celozrnné vločky. Vlákninu nájdeme v šupke zrna, po ktorého oddelení ju strácame a zostanú nám len škroby, zvyšujúce glykemický index potraviny.

Záleží tiež na našich športových métach: ak budujeme svaly alebo športujeme naozaj intenzívne, nejaký ten cukor naviac nám dodá potrebnú energiu. Dietári by sa mali vyvarovať vysokého podielu ovocia (ktoré zvyšuje glykemický index) a orechov (ktoré sú plné tukov, aj keď zdravých). 

"Ovsené vločky sú ľahko stráviteľné, preto sú medzi športovcami veľmi obľúbené. Nie nadarmo spievame od útleho detstva "dajme koňom ovsa, oni skáču hopsa", taký účinok má totiž ovos aj na nás, "smeje sa Hana Lang a dodáva:" Ak máme pred sebou pokojný deň bez pohybu, odporučila by som len rozmiešať jednu až dve polievkové lyžice celozrnných vločiek v rannom smoothie. Ak máme pred sebou naopak fyzicky náročný deň, dopriala by som si peknú misku ovseného müsli so sušeným ovocím a sekanými orechami podľa chuti. "

Ovsené, pohánkové, špaldové - ktoré vybrať? 

Ovos patrí medzi bezlepkové obilniny. Vzhľadom k jeho spracovaniu dochádza ale ku kontaminácii s inými obilninami, ktoré lepok obsahujú, a aj ovos samotný môže niektorým alergikom spôsobovať problémy. "Ak teda niekto musí zo zdravotných dôvodov dodržiavať bezlepkovú diétu, radšej by som klasické vločky z obchodov vylúčila a kupovala bezlepkový ovos, ktorý musí byť spracovávaný podľa kritérií bezlepkových potravín," hovorí Hana Lang.

Vhodnou alternatívou sú vločky z pohánky. Pohánka sa radí medzi takzvané pseudocereálie, neobsahuje lepok, je teda vhodná pre celiakov a navyše je ľahko stráviteľná. Obsahuje celý rad vitamínov a minerálov a je najlepším prírodným zdrojom rutínu, ktorý má "na svedomí" pružnosť ciev. Zároveň je dobrým zdrojom cholínu, ktorý regeneruje pečeňové bunky, a horčíka, ktorý okrem iného pôsobí ako prevencia kŕčov. 

Ďalšou možnosťou sú vločky zo pšenice špaldy, ktorá síce lepok obsahuje, ale v menšom množstve. Je bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály, je oproti ovsu lepšie stráviteľná a má príjemnú chuť, pripomínajúcu oriešky. Milovníci orieškov si tak môžu ich chuť dopriať aj vtedy, ak chcú obmedziť tuky v nich obsiahnuté. Vyskúšajte napríklad špaldovú kašu pripravenú s mandľovým mliekom. Traduje sa, že špaldová kaša postaví na nohy aj polomŕtveho, pretože je po všetkých stránkach výživná. Napriek relatívnej tučnosti sa jej teda nemusíme báť, zasýti totiž aj v malej dávke.

Ak vám robí problémy mlieko, ale nechcete jesť müsli s vodou ako kôň, je možno namieste vyskúšať sójové či mandľové mlieko alebo sa vrátiť k pôvodnej myšlienke zo začiatku 20. storočia, ktorú propagoval švajčiarsky lekár Maxmilian Bircher-Benner. K vytvoreniu müsli ho inšpirovala suchá zmes celozrnného obilia a ovocia, ktorú dostal počas horskej túry po švajčiarskych Alpách od miestnych horalov. Dodala mu toľko energie na ďalšiu cestu, že sa rozhodol podobným jedlom liečiť pacientov vo svojom sanatóriu. Suché vločky s ovocím ale podával len tak alebo zaliate čerstvým ovocným džúsom. Skúste to, nie je to vôbec zlý variant, akokoľvek to možno znie zvláštne.
10.3.2016 / Bežecká škola / Autor: Karolina Hornova, rungo.cz /  Foto: bigstock