Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Od Tatier k Dunaju: Čo robiť pri kŕčoch z tepla? Ako sa prejavuje úpal? Prvá pomoc pri kolapse

Od Tatier k Dunaju: Čo robiť pri kŕčoch z tepla? Ako sa prejavuje úpal? Prvá pomoc pri kolapse
Na mestských maratónoch to väčšinou potrebovať nebudete, pretože tam je možné veľmi rýchlo privolať lekársku pomoc, ktorá už vykoná príslušné úkony a zabezpečí odvoz postihnutého do nemocnice. Ako sa máme zachovať a čo by sme mali urobiť v prípade, že si len tak s kamarátmi vybehneme do prírody a jeden z nás zrazu doslova odpadne a zostane ležať? Alebo pri pretekoch ako sú napríklad štafetový beh Od Tatier k Dunaju?
Nebudem sa zaoberať prípadmi, keď bežec má nejaký dlhodobejší zdravotný problém, či nejaké zdravotné obmedzenia, alebo prípadmi, keď ten, koho tá nepríjemnosť postihla, je proste vysilený, pretože podcenil prísun energie. Budem sa zaoberať situáciami, ktoré majú vzťah hlavne k prehriatiu organizmu a dehydratácii, pretože to sú stavy, s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť.
Tým, s čím sa môžeme pravdepodobne pri behaní stretnúť, je:
 • mdloba
 • tepelné vyčerpanie
 • kŕče z tepla
 • úpal
 • úpal (slnečný úpal)

Čo robiť pri mdlobe?
 
 • postihnutého odniesť na chladné, tienisté miesto, položiť ho s mierne zníženou hlavou a zdvihnúť mu mierne dolné končatiny
 • uvoľniť mu krk a hrudník
 • dávať mu studené obklady alebo ľad, môžete ho jemne postriekať studenou vodou (hlavne ochladzujte hlavu!). K rýchlejšiemu prebratiu z mdloby pomáha mierne fackanie po lícach alebo pričuchnutie k látke s ostrou vôňou
 • pomaly mu dopĺňajte tekutiny. Najvhodnejší je iónový nápoj alebo osolená voda (1 čajová lyžička soli na liter tekutiny), veľmi dobrý mierne osladený čaj s citrónom
 • pri bezvedomí urýchlene zabezpečte lekársku pomoc (155)
Čo robiť pri tepelnom vyčerpaní?

Tepelné vyčerpanie je spojené so stratou tekutín. Má podobné príznaky ako mdloba, ale pretože sa jedná o dlhší stav, môže sa ešte prejavovať poruchami správania, zmätenosťou, podráždenosťou aj delíriom. Prvá pomoc aj predchádzanie tomuto stavu je rovnaké ako u mdloby.

Čo robiť pri kŕčoch z tepla?

Kŕče z tepla sú spojené s ťažkou telesnou námahou pri vysokých teplotách a s veľkými stratami tekutín a iónov. Dochádza k bolestivým svalovým kŕčom. Prvá pomoc aj predchádzanie tohto stavu je rovnaké ako pri mdlobe. Pri dostatočnom prísune tekutín aj iónov sa stav veľmi rýchlo napraví.

Ak chceme predísť tomu, aby nás kŕče z tepla postihli, je dobré brať niekoľko dní pred behom ako je beh Od Tatier k Dunaju, pri ktorom sa očakáva, že budeme vystavení vyššej telesnej námahe, vyššej teplote vzduchu, alebo kde dokonca budú pôsobiť obidva faktory, Performance Magnesium Liquid. Čo je vysoko účinný roztok iónov horčíka (magnézia), vyrobený práve tak, aby človeka ochránil resp. mu pomohol predchádzať svalovým kŕčom. Ampulka s hotovým nápojom je určená na okamžité použitie a jej obsah sa rýchlo a ľahko vstrebáva.
Ako sa prejavuje úpal?

Úpal - vzniká v dusnom a teplom prostredí, v ktorom naše telo prestane odvádzať nadbytočné teplo. Úpal sa prejavuje najskôr bolesťami a návalmi krvi do hlavy, hučaním v ušiach, nevoľnosťou a pocitom ťažoby, závratov a smädom. Postihnutý je citlivý na svetlo, robí sa mu pred očami tma, začne ho bolieť brucho, objaví sa hnačkami. Koža je horúca a červená, zrenice očí rozšírené. Teplota tela vystúpi až na 40 ° C. Pri prehriatí ide všetko rýchlejšie a postihnutý môže upadnúť rovno do bezvedomia.

Ako sa prejavuje slnečný úpal?

Vzniká silným účinkom slnečných lúčov na ľudské telo. Zvyčajne je spájaný aj s úpalom. Príznaky sú podobné ako pri úpale. AK sa človek nesnaží vyhľadať pomoc a nechá aj ďalej pôsobiť slnko, príznaky úpalu sa spravidla stupňujú. Na rozdiel od úpalu sa problémy môžu ukázať až s niekoľkohodinovým oneskorením (napr. v noci po opaľovaní).

Aby sme predchádzali úpalu, je dôležité dostatočne piť, občas sa ochladzovať (zvlhčovanie kože, zvlhčovanie vlasov) a mať na hlave bežeckú šiltovku.

Čo robiť pri úpale alebo slnečnom úpale?


 • postihnutého okamžite uložiť na chladné, tienisté miesto s podloženými alebo zdvihnutými končatinami
 • pri úpale radšej zdvihnúť hlavu
 • prikladať studené obklady na hlavu, na krk a na hrudník. Dávať studené obklady alebo ľad, môžete ho jemne postriekať studenou vodou (hlavne ochladzovať hlavu!)
 • pomaly dopĺňať tekutiny. Najvhodnejší je iónový nápoj alebo osolená voda (1 čajová lyžička soli na liter tekutiny), veľmi dobrý je mierne osladený čaj s citrónom
 • v bezvedomí stabilizovať jeho polohu. Pri zlyhávaní životných funkcií je dôležitá ich opora (umelé dýchanie, nepriama masáž srdca)
 • urýchlene zabezpečiť lekársku pomoc
Ako ste asi postrehli, dôležitou zložkou prevencie proti všetkým týmto možným problémom je pitný režim. 
12.8.2022 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock